Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Літо в природі. Літні місяці

Мета: формувати уявлення про ознаки літа у природі в цілому та літніх місяців зокрема, вміння описувати літні явища в неживій природі, пояснювати народні вислови про літні місяці; розвивати уяву та фантазію, вміння спостерігати та зіставляти, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням літніх явищ природи в різні місяці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Відгадайте загадку.

✵ Сонце пече,

липа цвіте,

вишня достигає.

Коли це буває? (Влітку)

— Яка зараз пора року? Який весняний місяць зараз триває?

— Яка пора року приходить після весни? Назвіть літні місяці.

— Які ознаки літа спостерігаються в травні?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про ознаки літа в природі, про те, як змінюється жива природа впродовж літніх місяців, які природні явища відображені в назвах літніх місяців. Ви навчитеся пояснювати народні вислови про літо та літні місяці.

Тема сьогоднішнього уроку: «Літо в природі. Літні місяці».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються влітку в природі.

— Користуючись малюнком (форзац 2), назвіть ознаки літа в природі.

На зміну весні незабаром прийде літо — найтепліша пора року. Можуть бути зливи, грози. Зненацька налетить вітер, принесе дощові хмари. Пройде злива й одразу вигляне Сонце, висушить усе довкола — і дощу наче й не було.

Із приходом літа змінюється природа. Сонце піднімається на небосхилі найвище впродовж року, тому його промені найдужче нагрівають земну поверхню. Температура повітря висока, дуже тепло. Небо ясне, блакитне, на ньому час від часу з’являються білі хмари, подібні на великі шматки вати. Досить часто бувають зливи. Літні дощі, на відміну від осінніх, починаються бурхливо і тривають недовго. Інколи влітку випадає град. Під теплим сонячним промінням буйно квітне рослинність. Бурхливе життя спостерігається влітку і в тварин.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі в червні.

— Розгляньте світлини на с. 96 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Чому літні місяці отримали такі назви?

— Відгадайте, про який літній місяць йдеться в загадці.

✵ Він у літа перший гість,

вишні пригорщами їсть,

а сунички — жменьками

з дітками маленькими. (Червень)

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

Літо починається із червня місяця.

— Які ознаки червня видно на світлині?

— Чим для вас особливий місяць червень?

У червні розпочинаються канікули, тому для всіх дітей літо — це найулюбленіша пора року. Небо в червні ясне, блакитне, час від часу на ньому з’являються білосніжні купчасті хмари. Часто падає дощ. Перед цим небо вкривають низькі шаруваті сірі хмари. Інколи під час дощу на небі можна побачити веселку. Вона утворюється внаслідок заломлення сонячних променів у краплинках води.

Назву червню принесли плоди раннього літа, зокрема суниці, полуниці, вишні й черешні, які додають червоних барв зеленій рослинності і назві самого місяця. На думку садівників, назва місяця пов’язана з появою у червні безлічі гусені, яку в давнину називали червами.

— Яке пояснення походження назви місяця червня вам більше до вподоби?

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі в липні.

— Відгадайте, про який літній місяць йдеться в загадці.

✵ Їде літо на коні

та й несе гарячі дні.

Зацвіли пахучі липи.

Як цей місяць зветься? (Липень)

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

— Які ознаки липня видно на світлині?

Липень — найспекотніший місяць року. У липні стоять жаркі, безвітряні дні та дуже теплі, задушливі ночі. Вода у водоймах добре прогрівається. Під палаючими променями Сонця вода сильно випаровується з озер, ставків і річок, тому рівень води в них знижується. Проте в липні трапляються зливи, грозові буревії. Зненацька налітає вітер, приносить дощові хмари. Прошумить злива і зненацька припиниться. Одразу вигляне Сонце і висушить все довкола.

Назва місяця походить від слова липець (липовий мед). На цей місяць припадає період основного медозбору після цвітіння у червні липи.

4. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі в серпні.

— Відгадайте, про який літній місяць йдеться в загадці.

✵ У місяці спекотнім цім

жарко дуже нам усім.

Хочеться в саду побути,

смакувати свіжі фрукти. (Серпень)

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

— Які ознаки серпня видно на світлині?

Серпень — пора жнив. У давнину пшеницю жали серпом. Звідси й пішла назва місяця.

Це третій місяць літа. У серпні Сонце піднімається на небосхилі нижче, ніж у липні, дні стають коротшими, а ночі — довшими. У другій половині серпня ночі вже часто холодні. Коли вдень земля добре прогрівається, а вночі охолоджується, на рослинах, навколишніх предметах з’являється роса. Остигає вода в озерах, ставках і річках. Наприкінці серпня школярі починають готуватися до школи.

Отже, літо — це пора року між весною та осінню. Літні місяці — червень, липень, серпень.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 47.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 47.

— Що пропонується зробити? (Намалювати літо в природі, яке вам подобається.)

2. Завдання на застосування знань.

— Чому в народі кажуть: «Бджоли раді цвіту, а люди — літу»?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 96.

Провести запропоноване після статті дослідження.