Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Культура та звичаї різних країн світу
Мета: формувати уявлення про різноманітність культури та звичаїв народів світу; розвивати мислення, допитливість, увагу та спостережливість; виробляти вміння складати розповіді за ілюстраціями, аналізувати, працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки; виховувати почуття поваги, розуміння і доброзичливого ставлення до культури та звичаїв різних країн світу.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Які відмінності існують між людьми, що живуть на Землі?
— Чому виникли відмінності в зовнішності між людьми, що населяють різні куточки Землі?
— Що спільного між усіма людьми, які живуть на Землі?
— Як мають ставитися один до одного всі люди на Землі?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які свята відзначають у вашій родині?
У нашій країні відзначають багато свят — як народних, так і державних. Це День Незалежності України, День Конституції України, Новий рік, Великдень, Різдво Христове тощо. Є в нас також свої традиції та звичаї.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якою є культура та звичаї в різних країнах світу.
Тема сьогоднішнього уроку: «Культура та звичаї різних країн світу».
V. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь та практична робота з ілюстраціями з метою формування уявлення про свята, які відзначають у різних країнах світу.
У світі налічується понад 200 країн. Вони відрізняються розмірами території, кількістю населення, історією. Люди, які там живуть, мають свою мову та культуру. Культура — це поєднання освіти, мистецтва, звичаїв, свят, національного одягу, страв. Культура кожного народу особлива та неповторна, вона відрізняє його від інших.
Одним із елементів культури народу є свята, які він відзначає.
— Розгляньте світлини на с. 91 у підручнику і дайте відповіді на запитання.
У людей, що живуть у різних країнах світу є свої звичаї, тобто певні порядки чи правила, які існують у побуті й передаються від покоління до покоління. Наприклад, звичаї відзначати певним чином які-небудь події чи свята.
— Розгляньте світлини на с. 92 у підручнику і дайте відповідь на запитання.
Крім свят і звичаїв, у різних країнах світу є свої національні страви. В Італії — це піца, у Франції — круасан, у Японії — суші, у Грузії — хачапурі, у Сполучених Штатах Америки — гамбургер.
— Які національні страви є в нашій країні? (Борщ, вареники, голубці, холодець, деруни, сирники тощо.)
Отже, у кожного народу є неповторна культура та звичаї. Шануйте й поважайте культуру та звичаї різних народів.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 46.
— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями зображення свят з їхніми назвами.)
2. Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 92 у підручнику.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
VIII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 91-92.
Провести запропоноване після статті дослідження. Виконати навчальний проєкт «Подорожуємо країнами світу».