Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Різноманітність людей у світі
Мета: формувати уявлення про різноманітність людей у світі; розвивати мислення, допитливість, увагу та спостережливість; виробляти вміння складати розповіді за ілюстраціями, аналізувати, працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки; виховувати почуття поваги, розуміння та доброзичливого ставлення до людей.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Розкажіть про розташування України у світі.
— Які країни є сусідами України?
— Розкажіть, які назви мають столиці країн — сусідів України.
— Що ви довідалися про прапори, герби та національні костюми країн-сусідів?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Чим відрізняються люди з різних куточків світу? Чим вони схожі?
Люди, які живуть у різних куточках світу, зовні відрізняються між собою. Важко знайти на Землі двох подібних у всьому людей.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чим відрізняються люди між собою та що між ними спільного.
Тема сьогоднішнього уроку: «Різноманітність людей у світі».
V. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь з елементами роботи в парі (групі) та практичної роботи з метою формування уявлення про різноманітність людей у світі, про риси відмінності й подібності між людьми.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 86 у підручнику. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Люди з різних куточків світу відрізняються зовнішніми ознаками: кольором шкіри, рисами обличчя, кольором і формою волосся. Відмінності між людьми виникли дуже давно, коли окремі групи людей жили далеко одна від одної в різних природних умовах.
Чорна чи смуглява шкіра та чорне волосся захищали жителів спекотних країн від сонячних опіків і перегрівання. Вузький розріз очей сформувався як захист від сильного вітру, пилових і снігових буревіїв.
— Поміркуйте, що спільного між людьми на Землі.
Якими б різноманітними не були люди на Землі, вони відрізняються лише зовні.
У всьому іншому вони однакові. У всіх людей однакова зовнішня і внутрішня будова тіла, всі вони мають розумові здібності.
Отже, незалежно від зовнішніх відмінностей, усі люди на Землі рівні, заслуговують на повагу, розуміння та доброзичливе ставлення.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 45.
— Що пропонується зробити? (Описати себе та друга / подругу чи сусіда / сусідку по парті. Усно визначити, за якими ознаками ви схожі, а за якими — відрізняєтеся.)
2. Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 87 у підручнику.
— Чому в народі кажуть: «Як ми до людей, так і люди до нас»?
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
VIII. Завдання додому.
Опрацювати статтю у підручнику на с. 86-87.