Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Праця людей навесні

Мета: формувати уявлення про роботи, які навесні виконують люди на городах, полях, у садах, із наведення порядку в містах і селах рідного краю, вміння розрізняти весняні роботи людей рідного краю в місті та селі; розвивати мислення, увагу і спостережливість, вміння аналізувати, працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки; виховувати бажання пізнавати рідний край, любов до рідного краю, повагу до праці хліборобів, бажання охороняти природу.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням весняних робіт на городах, полях, у садах, містах.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Яких правил поведінки серед природи потрібно дотримуватися навесні, щоб не завдати шкоди рослинам і тваринам?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

На попередніх уроках ви довідалися про те, які зміни відбулися в неживій природі та в житті рослин навесні.

— Пригадайте, які зміни відбулися в неживій природі з приходом весни.

— Пригадайте, які зміни відбулися в живій природі з приходом весни.

— Поміркуйте, чи вплинули зміни, які відбулися в природі навесні, на життя людей.

Весна принесла зміни і в життя людей. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які весняні роботи виконують люди на городах, полях і в садах у рідному краї, чому весняний день рік годує. Ви будете вчитися розпізнавати весняні роботи, які виконують на городах, полях і в садах у рідному краї.

Тема сьогоднішнього уроку: «Праця людей навесні».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про роботу, яку навесні люди виконують на полях, городах і в садах.

Весна — це пора важливих робіт на полях, городах, у садах. Багато роботи в людей із догляду за свійськими тваринами. Весна — один із найвідповідальніших періодів для хліборобів. Від своєчасності та правильності виконання найперших весняних робіт на полі, ділянці, в саду і на городі залежить, яким буде майбутній урожай. Не дарма в народі кажуть: «Весняний день рік годує».

— Розгляньте світлини на с. 71 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Яку роботу виконують люди навесні? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Із настанням весни потрібно якомога швидше виконати польові роботи, поки в ґрунті багато вологи, що утворилася внаслідок танення снігу. Землю, що звільнилася від снігу, переорюють і боронують.

— Для чого, на вашу думку, навесні переорюють ґрунт?

Мета оранки полягає у перемішуванні шарів ґрунту, його розпушуванні, збагаченні повітрям, позбавленні від бур’янів і шкідників. У вологий розпушений ґрунт сівалками, які причіпляють до тракторів, висівають насіння пшениці, жита, ячменю, кукурудзи, вівса, льону, цукрових буряків.

Можливо ви помітили, проїжджаючи поруч із полями, що окремі ділянки вкриті зеленою трав’янистою рослинністю. Це — озимина. Озимі культури (пшеницю, ячмінь, жито) висівають восени й одержують врожай зерна на наступний рік. Зростання озимини відбувається восени до настання морозів. Взимку ріст зупиняється, а навесні продовжується. Коли озимина звільняється від снігу, її підживлюють добривами.

— Пригадайте, що виготовляють із зерна пшениці, жита, з цукрового буряку, соняшнику, льону.

Праця людей, які працюють на полях, відповідальна і важка, тому потрібно з повагою ставитися до цих трудівників, шанувати їхню працю та продукцію, яку виробляють із вирощеного ними врожаю.

Із настанням весни вистачає роботи на городах.

— Які роботи люди виконують навесні на городах?

— Хто з вас допомагав дорослим виконувати весняні роботи на городі? Що саме ви робили?

Весняні роботи на городі починають із прибирання. З грядок збирають торішнє листя і видаляють молоді бур’яни. На городах саджають картоплю. Для посадки вибирають непошкоджені бульби середнього розміру. Щоб отримати ранній урожай картоплі, її пророщують у світлому приміщенні. Коли з’являться сходи картоплі, треба просапати міжряддя від бур’янів і розпушити ґрунт. Коли достатньо потепліє і не передбачаються заморозки, висаджують розсаду капусти, помідорів, перцю.

— Хто знає, що таке розсада і звідки вона береться?

Розсада — це молоді рослини (овочеві й декоративні), призначені для пересаджування на постійне місце. Для вирощування розсади використовують підвіконня або спеціальні етажерки біля вікон із сонячного боку, опалювані веранди, парники з обігрівом, а починаючи з травня — плівкові укриття у відкритому ґрунті.

Наприкінці березня або на початку квітня у відкритий ґрунт на грядках висівають насіння холодостійких рослин: цибулі, редиски, петрушки, моркви, кропу, салату, гороху. Наприкінці квітня сіють столові буряки, квасолю, а наприкінці травня — теплолюбні огірки.

Чимало роботи в людей у садах.

— Які роботи люди виконують навесні в садах?

— Хто з вас допомагав дорослим виконувати весняні роботи в саду? Що саме ви робили?

Багато навесні роботи і в садах. Потрібно багато зробити, щоб восени зібрати щедрий урожай фруктів і ягід. Весняні роботи в саду, як і на городі, починають із прибирання. Відразу після танення снігу збирають садове сміття, сухі торішні рослини і листя, поламані гілки. Садоводи оглядають дерева та кущі, обрізають, де треба, гілки. Обрізку дерев і кущів проводять, коли вдень уже немає морозів.

До розпускання листя дерева і кущі обприскують отруйними речовинами, білять вапном нижню частину стовбурів дерев, щоб знищити шкідників. Тракторами або вручну обробляють ґрунт у саду.

Весна — сприятлива пора для посадки саджанців плодових дерев.

2. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про роботу, яку навесні люди виконують у містах.

— Розгляньте світлини на с. 72 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Яку роботу виконують люди навесні в містах? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Як тільки зійде сніг, на вулицях і дворах можна побачити різноманітне сміття: обгортки від продуктів, опале листя, зламані гілки.

— Що люди роблять для того, аби рідне місто (село) причепурилося навесні?

Навесні, як тільки вулиці й двори звільняться від снігу, люди в містах і селах виконують роботи з наведення чистоти і порядку: прибирають сміття, опале листя й гілки. Усе сміття вивозять на смітник. У жодному разі не можна спалювати сміття й опале листя. Дим, який утворюється під час спалювання, шкідливий для здоров’я.

У містах прибирають у скверах і парках та готують клумби для висаджування квітучих рослин.

— Розгляньте малюнки на с. 72 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Які ранні овочі та зелень дарує людям весна? Чому їх корисно вживати в їжу?

Салат, капуста, кріп, петрушка, цибуля, редиска — ранні овочі, які містять багато корисних для здоров’я вітамінів.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 40.

— Що пропонується зробити? (Позначити «+» правильні твердження.)

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VІІI. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 71-72.

Щоб запам’ятати все, що дізналися про весну, створіть лепбук «Весна в природі».