Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Рукотворні матеріали та їхні властивості

Мета: формувати уявлення про рукотворні матеріали та їхні властивості, вміння розрізняти рукотворні матеріали та природні матеріали, з яких вони виготовлені; розвивати мислення, увагу і спостережливість, уміння аналізувати, працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки, визначати, з чого виготовлені предмети; виховувати бажання пізнавати навколишній світ, охороняти природу.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», зразки рукотворних матеріалів на кожну парту.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Які роботи навесні люди виконують на полях, на городах, у містах і селах?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які рукотворні тіла оточують вас у школі та вдома? Назвіть їх.

— З чого виготовлено рукотворні тіла, які оточують вас у школі та вдома?

Для виготовлення рукотворних тіл люди використовують різноманітні матеріали. Більшість цих матеріалів природного походження. Це — глина, пісок, деревина, вовна, шкіра, зерно, хутро, молоко, нафта, вапняк. Крім природних, є матеріали, які створили люди. Це — рукотворні матеріали, яких немає в природі.

Тема сьогоднішнього уроку: «Рукотворні матеріали та їхні властивості».

V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь з елементами роботи в парі (групі) та практичної роботи з метою формування уявлення про рукотворні матеріали та їхні властивості.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 75 у підручнику.

Рукотворні матеріали, такі як гума, поліетилен, пластмаси, поролон і багато інших, людина виробляє з таких природних матеріалів, як кам’яне вугілля, нафта, природний газ.

Рукотворні матеріали мають певні властивості, завдяки яким їх використовують люди.

— Розгляньте зразки пластмаси, гуми, поліетилену та поролону. Поміркуйте, які вони мають властивості. (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Пластмаса — міцний, легкий матеріал, який добре фарбується, не пропускає воду та повітря, без запаху.

Гума — еластичний, пружний, стійкий до зношування матеріал, який не пропускає воду та повітря.

Поліетилен — пружний, гнучкий, пластичний матеріал, який не пропускає воду і повітря, не має запаху.

Поролон — м’який, еластичний матеріал, у порах якого міститься багато повітря.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 76 у підручнику.

Скло виробляють з піску та вапняку, а папір — із деревини.

— Розгляньте скло (на вікні) та папір (у підручнику чи зошиті). Поміркуйте, які вони мають властивості. (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Скло — прозорий, твердий матеріал, який не пропускає воду та повітря.

Папір — непрозорий, м’який матеріал, який пропускає воду та повітря, добре ріжеться та згинається.

Отже, матеріали бувають природні та рукотворні. Рукотворні матеріали люди виробляють із природних матеріалів.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 41.

— Що пропонується зробити? (Розгадати кросворд «Матеріали».)

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

VIII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 75-76.

Провести запропоноване після статті дослідження.