Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Як поводитися в природі навесні

Мета: продовжувати формувати уявлення про правила поведінки серед природи навесні, необхідність охорони природи рідного краю; розвивати мислення, спостережливість, вміння поводитися серед природи навесні, працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки; виховувати естетичне сприймання навколишнього світу, бажання охороняти природу рідного краю.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням рослин і тварин рідного краю.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Які тварини живляться рослинами? Наведіть приклади.

— Які тварини живляться іншими тваринами? Наведіть приклади.

— Що таке ланцюг живлення?

— Який організм є першим у ланцюгу живлення, який — другим, а який — третім?

— Складіть ланцюг живлення.

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Поміркуйте, що станеться, якщо в природі зникнуть рослини й тварини.

Важко уявити життя людини без рослин і тварин. Рослини і тварин потрібно берегти й робити все, щоб примножувати їхню кількість. І робити це будь-якої пори року, а особливо навесні, коли в житті рослин і тварин відбуваються такі важливі для них явища, як: цвітіння дерев, кущів і трав’янистих рослин, сокорух, насиджування яєць і вигодовування пташенят, народження малят у звірів і догляд за ними тощо.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як потрібно поводитися серед природи навесні, щоб не завдати шкоди природі, як правильно збирати березовий сік. Ви будете вчитися поводитися серед природи у весняну пору.

Тема сьогоднішнього уроку: «Як поводитися в природі навесні».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про те, як поводитися серед природи, щоб не завдавати шкоди рослинам.

Навесні цвіте багато трав’янистих рослин із красивими квітками. Вони є окрасою природи, дають нам можливість насолодитися прекрасним.

— Пригадайте відомі вам рослини, що цвітуть упродовж весни.

Крім відомих вам рослин, навесні цвітуть підсніжник, проліска, сон, ряст, конвалія травнева, горицвіт весняний, анемона, півонія тонколиста, шафран або крокус.

— Що загрожує квітучим рослинам навесні?

Рослинам із гарними квітками загрожує знищення. Їх нещадно зривають люди для букетів. Із зірваних квітів уже ніколи не утворяться плоди з насінням, а отже, не виростуть нові рослини. З часом ці рослини можуть зовсім зникнути. Окрім того, трав’янисті рослини мають дуже ніжні стебла, які швидко в’януть, якщо їх зірвати. Тому зірвані рослини переважно викидають на смітник, не донісши додому.

Загрожує рослинам ще й витоптування. Якщо в лісі чи на луках ходити навмання, а не стежками, то під ногами ламаються і гинуть тендітні соковиті стебла трав’янистих рослин, ущільнюється ґрунт, з якого важко буде прорости насінню. Тому в лісі потрібно ходити лише по дорозі чи по стежці.

Серед рослин, що цвітуть навесні, багато таких, яких залишилося мало в природі і вони занесені до Червоної книги України. Це — підсніжник, сон, горицвіт весняний, півонія тонколиста, шафран. Їх заборонено зривати.

2. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про те, як поводитися серед природи, щоб не завдавати шкоди тваринам.

Як уявити собі весну без дзвінкої пісні жайворонка, або хоч без завзятого по-весняному особливого цвірінькання горобців? Ліс оживає від різноголосого пташиного гомону.

— Як потрібно поводитися серед природи навесні, щоб не завдати шкоди птахам?

Не турбувати птахів навесні: не галасувати в лісі чи парку, не полохати птахів. Травень — це місяць тиші.

— Чому не можна турбувати птахів навесні? Чому травень — це місяць тиші?

У травні птахи відкладають і насиджують яйця. Якщо галасувати та полохати птахів, вони можуть покинути кладку яєць, і з них не вилупляться пташенята.

Не руйнуйте гнізд, не підходьте близько до них, не беріть яєць чи пташенят до рук. Не поспішайте підбирати в лісі пташенят.

— Чому не можна руйнувати гнізд, підходити близько до них, брати яйця чи пташенят до рук?

Якщо у вас є собака, не беріть його з собою в ліс навесні.

— Чому не можна брати до лісу навесні собаку?

Собака може впіймати безпомічне пташеня або звірятко.

3. Робота в парі (групі) з метою формування уявлення про правила поведінки серед природи навесні.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 70 у підручнику. Доберіть назви зображеним знакам. Прочитайте й обговоріть правила поведінки в природі навесні. Поміркуйте, якими можуть бути наслідки, якщо не дотримуватися цих правил.

Правило 1. Не можна зривати квітучі рослини, щоб вони не зникли зовсім. У першу чергу це стосується рослин, які занесені до Червоної книги України.

Правило 2. У лісі потрібно ходити стежками, щоб не витоптувати трав’янисті рослини. Не можна також ламати гілки дерев і кущів.

Правило 3. Потрібно дотримуватися тиші, щоб не турбувати тварин. Не можна галасувати, вмикати голосно музику.

Правило 4. Не можна брати з собою в ліс навесні собаку, щоб не нашкодити тваринам.

Правило 5. Не можна руйнувати гнізд, підходити близько до них, брати яйця до рук, щоб птахи не покинули гніздо.

Правило 6. Не можна брати чи підбирати пташенят.

Правило 7. Не можна ловити чи підбирати маленьких тварин. Батьки можуть відмовитися від них і вони загинуть.

Правило 8. Не можна ловити метеликів та інших комах.

Не засмічуйте природу, щоб не загинули рослини і тварини. Сміття потрібно забирати з собою і викидати у смітник.

Якщо ви будете дотримуватися зазначених правил поведінки серед природи, рослини й тварини будуть вам вдячні та радуватимуть вас красою квітів і своїм щебетанням.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 38.

— Що пропонується зробити? (Зафарбувати кружечки в зелений колір, якщо діти дотримуються правил поведінки в природі навесні, а в червоний — якщо ці. Поясніть, чому ви так вважаєте.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 39.

— Що пропонується зробити? (Розкажіть, якими можуть бути наслідки недотримання правил поведінки в природі навесні.)

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VІІI. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 70.