Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Взаємозв'язки в природі. Ланцюги живлення
Мета: формувати уявлення про взаємозв’язки між неживою і живою природою, між рослинами і тваринами, про ланцюги живлення; продовжувати виробляти вміння розпізнавати рослини і тварин рідного краю; розвивати мислення, спостережливість, вміння працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, застосовувати здобуті знання, робити висновки; виховувати бажання охороняти природу.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням рослин і тварин, металевий ланцюжок.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
Дидактична гра «Упізнай за описом».
— Учень, який виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням звіра. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він має описати його зовнішній вигляд і розповісти про життя навесні так, щоб можна було впізнати. Коли діти впізнають звіра і назвуть його, учень демонструє ілюстрацію. Учень, який першим упізнав звіра, займає місце ведучого.
ІV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Пригадайте, що належить до природи. (Усе, що нас оточує і не зроблено руками людини.)
— Якою буває природа? (Неживою і живою.)
— Що належить до неживої природи? (Повітря, вода, Сонце, ґрунт, зорі, Місяць, каміння.)
— Що належить до живої природи? (Рослини, тварини, гриби, люди.)
— Пригадайте, що потрібно організмам для життя. (Світло, тепло, повітря, вода, ґрунт, поживні речовини.)
— Що дає організмам для життя нежива природа? (Світло, тепло, воду, повітря, ґрунт.)
— Що дає організмам для життя жива природа? (Поживні речовини.)
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що все в природі пов’язане між собою: нежива і жива природа, рослини і тварини, тварини між собою. Ви також довідаєтеся, що таке ланцюги живлення і з чого вони починаються. Ви будете вчитися складати ланцюги живлення.
Тема сьогоднішнього уроку «Взаємозв’язки в природі. Ланцюги живлення».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді і практичної роботи з метою формування уявлення про взаємозв’язки між рослинами й тваринами та між різними тваринами.
— Поміркуйте, чи зможуть тварини існувати без рослин. Чому?
Тварини не можуть існувати без рослин, тому що рослини є схованкою для тварин, матеріалом для будівництва житла. Багато тварин живиться рослинами, поїдаючи листя, стебла, корені, плоди й насіння.
— Поміркуйте, чи зможуть одні тварини існувати без інших. Чому?
Багато тварин не можуть існувати без інших тварин, тому що вони ними живляться.
— Розгляньте малюнки на с. 66 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Які тварини живляться рослинами?
Рослинами живляться зайці, миші, козулі, лосі, білки, дикі кабани, шишкарі, сойки, дятли, жуки, метелики та їх личинки, залюбки ласують плодами рослин ведмеді й борсуки.
— Поміркуйте, чи зможуть рослини існувати без тварин. Чому?
Рослини також не можуть існувати без тварин, тому що тварини поширюють плоди з насінням, сприяючи розселенню рослин на значних територіях.
— Поміркуйте, чи зможуть тварини існувати без інших тварин. Чому?
Багато тварини не можуть існувати без інших тварин, тому що вони ними живляться.
— Які тварини живляться іншими тваринами?
Іншими тваринами живляться вовки, лисиці, куниці, їжаки, дятли, зозулі, яструби, сови, жук-сонечко, не відмовляються від них ведмеді й борсуки.
Отже, рослини і тварини тісно пов’язані між собою. Одне без одного вони не можуть існувати.
2. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про ланцюги живлення.
— Поміркуйте, чи зможуть існувати лисиці, якщо не стане мишей. Чому? (Якщо зникнуть миші, лисиці не зможуть існувати, тому що вони живляться мишами.)
— Поміркуйте, чи зможуть існувати миші, якщо не стане рослин. Чому? (Миші не зможуть існувати, якщо зникнуть рослини, тому що вони живляться рослинами.)
Отже, тварини живляться рослинами або іншими тваринами, тобто всі вони тісно пов’язані між собою.
Тому кажуть, що живі організми з’єднані в ланцюги живлення.
— Як ви розумієте слово «ланцюг»? (Учитель /учителька демонструє металевий ланцюжок.)
Ланцюг — це ряд з’єднаних між собою ланок. Саме в такий ланцюг пов’язані між собою в природі рослини й тварини.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване в підручнику на с. 67.
1-ша група: розглядає першу схему ланцюга живлення і розказує, хто чим живиться. Пояснює, який організм є першим у ланцюгу живлення, який — другим, а який — третім.
2-га група: розглядає другу схему ланцюга живлення і розказує, хто чим живиться. Пояснює, який організм є першим у ланцюгу живлення, який — другим, а який — третім.
✵ Ланцюг живлення завжди починається з рослини.
✵ Другою ланкою в ланцюгу живлення завжди є тварина, яка живиться рослинами.
✵ Третьою ланкою в ланцюгу живлення завжди є тварина, яка живиться іншими тваринами.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 67 у підручнику після статті. Користуючись малюнком (форзац 1), утворіть ланцюги живлення, які склалися у весняному лісі.
Наприклад:
Осика ⇒ заєць ⇒ вовк.
Граб ⇒ жук-короїд ⇒ дятел.
Дуб ⇒ миша ⇒ лисиця.
Кульбаба ⇒ метелик ⇒ шпак.
Отже, тварини поєднані між собою та з рослинами ланцюгами живлення.
Ланцюг живлення — це кормові зв’язки між рослинами й тваринами в природі.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 36.
— Що пропонується зробити? (Позначити цифрами, хто з тварин чим живиться.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 37.
— Що пропонується зробити? (Закреслити «зайву» тварину в ряду та доповнити речення.)
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 37.
— Що пропонується зробити? (Скласти та записати ланцюги живлення.)
Виконаємо завдання 4 в зошиті на с. 37.
— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)
VІІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VІІI. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 66-67.