Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Звірі навесні

Мета: формувати уявлення про зміни, які відбуваються в житті звірів із настанням весни, про зміни в природі навесні, які впливають на життя звірів; продовжувати виробляти вміння розпізнавати звірів рідного краю; розвивати мислення, спостережливість, вміння працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки, створювати ілюстрації на екологічну тематику; виховувати бажання берегти і примножувати тваринний світ.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням птахів і звірів рідного краю.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— З якими змінами в природі пов’язане повернення перелітних птахів?

— Які птахи прилітають навесні до нашого краю?

— Які птахі прилітають першими? Чому?

— Які птахі прилітають останніми? Чому?

— Які турботи у птахів навесні?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— До якої групи тварин належать їжак, заєць, білка, лисиця, миша, ведмідь?

— Пригадайте, як зимували звірі.

— За якими звірами можна було спостерігати під час весняної екскурсії в природу?

Весна принесла зміни і в життя звірів. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які зміни відбуваються в житті звірів навесні, чому з приходом весни змінюється життя звірів. Ви будете продовжувати вчитися розпізнавати та описувати звірів рідного краю.

Тема сьогоднішнього уроку: «Звірі навесні».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, що відбуваються в житті звірів із приходом весни.

Усю зиму одні звірі перебували в зимовій сплячці, інші живилися зробленими восени запасами, а були й такі, які займалися пошуками поживи. Та вже на початку весни в житті звірів відбуваються зміни.

— Пригадайте, як називається зміна забарвлення і густоти хутра у звірів.

Навесні звірі линяють. Вони змінюють густе й тепле хутро на рідше й темніше.

Лисиці, білки, зайці, лосі, вовки та багато інших міняють густу й теплу шерсть на рідшу і темнішу. У білок шерсть стає рідкою, рудого кольору, непомітною поміж стовбурів ялин і сосен. Сніжно-білий колір своєї шерсті змінюють на бурий невеличкі хижі звірі — ласки.

У горностая шерсть узимку була чисто білою, лише кінчик хвоста залишався чорними. Навесні горностай линяє, і шерсть стає рудувато-бурого кольору.

— Поміркуйте, чому звірі линяють навесні.

Рідка і легша шерсть запобігає перегріванню звірів, а темна шерсть робить тварин малопомітними серед рослин.

Із початком весни пробуджуються звірі, які перебували в зимовій сплячці.

— Пригадайте, які звірі взимку перебували в зимовій сплячці.

Пробуджуються їжаки, ведмеді, борсуки, ховрахи. Запасів жиру в них майже не залишилося. Вони одразу вирушають на пошуки поживи.

Ведмедиця разом із ведмежам, яке народилося взимку, усе частіше виходить із барлогу на пошуки їжі. Навесні в лісі з’являються нові жителі. У звірів народжуються малята, яких матері вигодовують молоком.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про весняні явища в житті звірів.

— Щоб довідатися, про якого наступного звіра йтиметься, вам потрібно відгадати загадку.

✵ Не ходжу я, а скакаю,

бо нерівні ноги маю.

Через поле навмання

перегнав би я коня. (Заєць)

На початку весни зайчихи народжують малят. Кубел для виведення малят зайці не влаштовують. Найчастіше приводять їх у звичайних денних лігвищах: у неглибокій ямці серед густої трави, заростей бур’яну.

Наївшись поживного молока, малюки можуть нерухомо сидіти без їжі 3-4 дні. Минає час, і зайченята починають відчувати голод. Зайчиха розшукує малюків, годує їх і знову залишає самих. І ось що цікаво — зайчиха годує молоком не лише своїх дітей, а й чужих. Зайченята ростуть дуже швидко. Через декілька днів починають їсти траву, кору, а через декілька тижнів — вести самостійне життя.

— Розгляньте на с. 65 у підручнику ілюстрацію, на якій зображені зайченята. Зверніть увагу, що зайченята народжуються зрячими, укриті теплим густим хутром, з перших годин можуть бігати й самі себе зігрівати. Зайченята схожі на маленькі сіренькі грудочки, тому вони майже непомітні серед торішньої трави в чагарнику.

— Щоб довідатися, про якого звіра йтиметься, вам потрібно відгадати наступну загадку.

✵ Червонясту шубку має,

по гілках вона стрибає.

Хоч мала сама на зріст,

та великий має хвіст. (Білка)

Високо на дереві білка влаштовує гніздо з гілок, яке має форму кулі, з двома розташованими збоку входами. Всередині гніздо вистелене м’якими рослинами та пухом. В перші дні білка перебуває неподалік від гнізда та регулярно годує білченят. Через п’ять тижнів у дитинчат розплющуються очі та починає рости шерсть. У віці семи тижнів вони починають виходити з гнізда та приймати тверду їжу. Проте мати годує їх молоком ще приблизно три тижні. Через два місяці білченята покидають гніздо.

— Розгляньте на с. 65 у підручнику ілюстрацію, на якій зображені білченята. Зверніть увагу, що білченята народжуються безпомічними, сліпими й голими.

— Щоб довідатися, про якого наступного звіра йтиметься, вам потрібно відгадати загадку.

✵ Він ікластий і сердитий,

дуже любить землю рити.

Жолуді весь час шукає

й малюків смугастих має. (Дикий кабан)

Наприкінці березня у диких кабанів народжується 3-4 дитинчат. Для цього свиня влаштовує спеціальне гніздо. Перший тиждень поросята лежать у гнізді, тісно притиснувшись одне до одного, а потім починають виходити з матір’ю на пошуки корму. Молоком поросят мати годує до осені.

— Розгляньте на с. 65 у підручнику ілюстрацію, на якій зображені поросята. Зверніть увагу на смугасте забарвлення поросят, яке робить їх малопомітними у траві й кущах.

Отже, пробудження від зимового сну, линяння, народження малят і вигодовування їх молоком — це весняні явища в житті звірів.

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про причини змін, що відбуваються в житті звірів із приходом весни.

— Чому, на вашу думку, відбуваються зміни в житті звірів із приходом весни? Які зміни в природі вплинули на життя звірів навесні?

Навесні Сонце піднімається на небосхилі вище, ніж узимку, тому гріє сильніше. З кожним днем теплішає. З’являється пожива для звірів: комахи, листя на деревах і кущах, зелена трава. Усе це впливає на життя звірів.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 35.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 35.

— Що пропонується зробити? (Підписати назви звірів та їхніх малят. З’єднати лініями.)

2. Завдання на застосування знань.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 65 у підручнику після статті. Користуючись малюнком (форзац 1), розкажіть про весняні зміни в житті звірів.

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

VIІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 65.