Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Птахи навесні
Мета: формувати уявлення про зміни, які відбуваються в житті птахів із настанням весни, про зміни в природі навесні, які впливають на життя птахів; продовжувати виробляти вміння розпізнавати птахів рідного краю; розвивати мислення, спостережливість, вміння працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки; виховувати естетичне сприймання навколишнього світу, бажання охороняти природу.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням перелітних птахів.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Чому навесні в житті комах відбуваються зміни?
— Як змінюється навесні життя метеликів?
— Які метелики першими з’являються навесні? Назвіть та опишіть їх.
— Як змінюється навесні життя мух?
— Як змінюється навесні життя мурах?
— Як змінюється навесні життя джмелів та ос?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Послухайте вірш і скажіть, про які весняні зміни в житті птахів у ньому розповідається.
Виглянуло сонечко,
щиро усміхнулось,
весна заспівала,
лелеки вернулись
до рідного дому,
до гніздечка свого.
Де ж холодну зиму
мандрували довго?
— В теплім краї, аж за морем, —
мовили лелеки, —
але жити нам найкраще,
де верби й смереки.
Тут веселка радо грає,
зорі з неба світять,
тут міцніють, підростають
лелечата-діти. (Л. Яцура)
— За якими птахами можна було спостерігати під час весняної екскурсії в природу?
— Які зміни у житті птахів ви помітили з приходом весни?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які зміни відбуваються у житті птахів навесні, чому з приходом весни змінюється життя птахів. Ви будете продовжувати вчитися розпізнавати птахів рідного краю.
Тема сьогоднішнього уроку: «Птахи навесні».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про зміни, що відбуваються в житті птахів із приходом весни.
Тільки пригріло сонце, як птахи відчули весну. Ті, які зимували поблизу людських осель, повернулися в ліси, на поля, у парки. Прилетіли в рідні краї перелітні птахи.
Час прильоту птахів залежить від появи для них кормів.
— Відгадайте загадку і довідаєтеся, який птах першим прилітає навесні.
✵ Перший я приніс весну, розбудив усіх від сну,
заспіваю під вікном, люди звуть мне... (шпаком).
Раніше від усіх прилітають ті, які можуть знайти поживу на звільненому від снігу ґрунті: шпаки, жайворонки, лелеки, білі плиски.
— Розгляньте ілюстрацію, на якій зображено шпака. Чи доводилося вам спостерігати за поведінкою шпака навесні? Розкажіть про свої спостереження.
— Опишіть зовнішній вигляд шпака. Вкажіть, за якими ознаками його можна впізнати серед інших птахів.
Шпак — птах середніх розмірів. Хвіст короткий. Довгі ноги закінчуються пальцями з потужними кігтями, дзьоб вузький і довгий. Тіло шпака вкрите блискучо-чорним пір’ям із білими цяточками. За цією ознакою шпака легко розпізнати серед інших птахів. Прилітають шпаки в березні.
Живиться шпак різноманітними комахами (хрущами, довгоносиками та їх личинкам), черв’яками, гусеницями, павуками, слимаками, а також рослинами (зерном, насінням, ягодами), підбираючи їх із поверхні ґрунту.
Пізніше прилітають дрозди, крижні, лебеді, гуси.
— Відгадайте загадку і довідаєтеся, який птах прилітає навесні одним із останніх.
✵ Швидко скрізь цей птах літає, безліч мошок поїдає,
за вікном гніздо будує, тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
— Розгляньте ілюстрацію, на якій зображено ластівку. Чи доводилося вам спостерігати за поведінкою ластівки навесні? Розкажіть про свої спостереження.
У ластівки витягнутий тулуб, довгі вузькі крила, плеската голова і короткий дзьоб. За розміром вона трохи менша від горобця. Зверху пір’я чорне із синім відливом, черево, нижня частина крила і надхвістя — чисто-білі. Хвіст із невеликим вирізом. Ноги повністю вкриті білим пір’ям і пухом.
Живиться ластівка дрібними комахами, за якими полює в повітрі. Гнізда зазвичай будує під дахом чи вікном. Разом із ластівками пізно навесні прилітають соловейко, зозуля, серпокрилець, вивільга.
2. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про весняні турботи птахів.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 64 в підручнику. Складіть за світлинами розповідь про весняні турботи птахів. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Весна для птахів — гаряча пора. Вони будують гнізда та відкладають у них яйця. Для будівництва гнізд птахи використовують дуже різноманітні матеріали: гілки, кору дерев, суху траву, мох, очерет, глину. Усередині гніздо вистеляють пухом, мохом, шерстю звірів, щоб було тепло і м’яко.
Більшість птахів насиджує яйця. Через певний час з яєць вилуплюються маленькі пташенята, яких дорослі птахи годують та обігрівають.
Вигодовують пташенят переважно комахами та їхніми личинками. Щоб малята добре росли, батькам доводиться часто літати на полювання і здобувати їжу, яку вони тут же з’їдають. Наприклад, шпаки-батьки приносять пташенятам комах близько 300 разів на день.
Отже, приліт перелітних птахів, будівництво гнізд, відкладання та насиджування яєць, вигодовування пташенят — це весняні явища в житті птахів.
3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про причини змін, що відбуваються у житті птахів з приходом весни.
— Чому, на вашу думку, перелітні птахи повертаються навесні додому, а не залишаються на чужині? Що змушує птахів повертатися навесні в рідні краї?
Перелітні птахи повертаються в рідні краї, щоб вивести і вигодувати потомство. Перелітні птахи живляться в основному комахами і комахами вигодовують своїх пташенят. Навесні та влітку тут достатньо їжі як для дорослих птахів, так і для пташенят.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 33.
— Що пропонується зробити? (Пронумерувати, у якій послідовності відбуваються весняні явища в житті птахів.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 33.
— Що пропонується зробити? (Розгадати кросворд «Весна».)
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 34.
— Що пропонується зробити? (Позначити цифрами, де чиє гніздо.)
2. Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 64 в підручнику після статті. Користуючись малюнком (форзац 1), розкажіть про весняні зміни в житті птахів.
VІІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався/ дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів /не зрозуміла матеріал!».
VIІІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 64.