Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Тварини взимку

Мета: формувати уявлення про зміни в природі, які відбуваються із настанням зими, та їх вплив на життя тварин; продовжувати виробляти вміння розпізнавати птахів рідного краю; розвивати мислення, спостережливість, вміння працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки; виховувати спостережливість, естетичне сприйняття навколишнього світу, бажання охороняти природу.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням осілих птахів, звірів рідного краю, зразки годівничок для птахів.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Як пристосувалися до зими дерева та кущі?

— Як пристосувалися до зими однорічні трав’янисті рослини?

— Як пристосувалися до зими багаторічні трав’янисті рослини?

— Які трав’янисті рослини залишаються зеленими всю зиму? Чому вони не гинуть у морози?

— Які трав’янисті рослини не припиняють свого росту взимку?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Чи можна побачити комах узимку?

— Куди вони поділися? Пригадайте, як комахи готувалися до зими.

Взимку комах немає. Усі вони поховалися в затишні місця: під опале листя, у ґрунт, під кору дерев, у трухляві пеньки, щоб пережити холод і голод.

— Як готувалися до зими птахи та звірі?

— За якими птахами та звірами можна було спостерігати під час зимової екскурсії в природу?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як зимують птахи та звірі, як можна допомогти птахам пережити голодні часи. Ви будете вчитися допомагати осілим птахам узимку. Ви будете продовжувати вчитися розпізнавати тварин рідного краю.

Тема сьогоднішнього уроку: «Тварини взимку».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про життя осілих птахів узимку.

Головна турбота тварин узимку — роздобути корм.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 117 у підручнику. Користуючись малюнком (форзац 2), розкажіть, як зимують птахи та звірі.

— Як називають птахів, які залишаються у нас зимувати?

— Наведіть приклади осілих птахів.

Не всі птахи відлітають до теплих країв. Частина їх залишається з нами взимку. Це — осілі птахи: горобці, сороки, галки, голуби, дятли, синиці, ворони, сойки, щиглики.

— Хто з вас бачив цих птахів у природі? Що можете про них розповісти?

— Чому ці птахи не відлітають у теплі краї?

Осілі птахи взимку знаходять собі їжу: ягоди калини, горобини, бузини, жолуді та насіння рослин, личинок комах, яких дістають з-під кори дерев.

Горобці, галки, ворони, сороки, синиці, граки тримаються поблизу людських осель і живляться харчовими відходами.

Дятел узимку споживає насіння, яке дістає із шишок сосни та ялини, горіхи, жолуді. Своїм міцним дзьобом він добуває з-під кори комах і гусениць.

Сойка, щоб поживитися, розшукує запаси жолудів, які зробила восени.

Узимку в наших краях гостюють птахи, які мандрують у пошуках корму.

— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 117 у підручнику. Розгляньте та назвіть птахів, які мандрують у пошуках корму. Яких із них та де саме ви бачили?

Серед птахів є такі, яких можна побачити лише взимку. Це — чечітки, снігурі, омелюхи. Ці птахи прилітають до нас із холодних країв у пошуках поживи. Чечітки живляться насінням берези або вільхи, омелюхи й снігурі — ягодами. Навесні вони повертаються в рідні краї.

— Яких осілих птахів можна часто зустріти взимку біля людських осель?

Деякі з наших зимуючих птахів (горобці, галки, ворони, сороки, граки) тримаються поблизу житла людей і живляться різними відходами. У холодні дні вони сидять, настовбурчивши пір’я, а у відлигу купаються, влаштовують бійки. Ночують ці птахи в захищених від вітру місцях, під дахами будинків, у кущах, на деревах.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про життя звірів узимку.

Усю осінь звірі були зайняті підготовкою до зими: вони линяли, запасали на зиму корми, посилено живилися. Різні звірі зимують по-різному. Їжак, ховрах, хом’як впадають у зимову сплячку. Вони сплять так міцно, що їх неможливо розбудити. Чуткіше дрімають бурий ведмідь і борсук. Пережити зиму їм дозволяють запаси жиру.

Ранньої зими, щойно випаде сніг, ведмеді залягають у барліг. Тепло й затишно у ведмежих барлогах. Тільки-но вдарять люті морози, ведмеді засинають. Наприкінці зими у ведмедиць народжуються безпомічні ведмежата. Ведмедиця годує їх своїм молоком. А коли прийде весняне тепло, виведе їх із барлогу.

— Розгляньте на с. 118 у підручнику малюнок, на якому зображена ведмедиця з ведмежатком.

Та не всі звірі взимку сплять. Багато з них ведуть активний, діяльний спосіб життя.

Білка, миша, кріт, бобер узимку живляться заготовленими восени кормами.

Лисиця та вовк полюють на дрібних тварин (мишей, полівок, птахів, зайців).

Дикий кабан добуває їжу з-під снігу, поїдаючи жолуді, комах, мишей. Заєць, козуля, лось, олень живляться гілками та корою дерев і кущів, сухою травою.

Отже, взимку тварини зайняті пошуками кормів. Звірі, які не впадають у сплячку, живляться запасами кормів або бродять у пошуках їжі.

3. Бесіда з метою формування уміння допомагати птахам узимку.

Зимівля птахів пов’язана з труднощами добування необхідної кількості поживи. Це зумовлюється зменшенням кількості їжі (зникнення багатьох комах, обсипання насіння, ягід), наявністю снігового покриву.

— Від чого потерпають птахи взимку?

Найбільше птахи взимку потерпають від голоду. Головна турбота птахів узимку — роздобути корм.

— Розгляньте на с. 118 у підручнику світлину, на яких зображена годівничка для птахів.

Щоб допомогти птахам вижити взимку, підгодовуйте їх ягодами калини та горобини, насінням соняшника, кавуна, гарбуза. Для синиць прив’язуйте на мотузочці шматочок свіжого несолоного сала.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 59.

— Що пропонується зробити? (Розгадати кросворд «Птахи». У виділених клітинках прочитати, що найстрашніше для птахів узимку.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 59.

— Що пропонується зробити? (Дати відповіді на запитання.)

Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 60.

— Що пропонується зробити? (Використовуючи слова для довідки, записати назви тварин й указати лініями, хто як зимує.)

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VІІI. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 117-118.

Провести запропоноване після статті дослідження.