Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Рослини взимку
Мета: формувати уявлення про зимові явища в житті рослин, вміння описувати зимові явища в житті рослин, розпізнавати дерева за їх контурами та характерними ознаками; розвивати мислення, спостережливість, вміння спостерігати та зіставляти, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням зимових явищ у житті рослин; ілюстрації рослин, які взимку залишаються зеленими.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Як утворюється сніг?
— Як утворюється лід?
— Які властивості має лід?
— Які властивості має сніг?
— Які властивості є спільними для снігу та льоду?
— Якими властивостями відрізняються сніг і лід?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які ознаки зими в неживій природі? Які зміни в житті рослин довелося спостерігати під час зимової екскурсії в природу?
Послухайте вірш і скажіть, про життя яких організмів узимку йдеться у вірші.
У білому вбранні
зелені ялини.
Під сніг, як під ковдру,
сховались рослини.
Щоб їх не дістали
морози страшні,
щоб взимку заснути
й ожить навесні. (Н. Забіла)
Сьогодні на уроці ви довідаєтеся, як рослини переживають зиму, що допомагає їм пережити зиму, як рослини захищаються від морозів, чому хвойні дерева не скидають на зиму свої листки-хвою. Ви навчитеся розпізнавати дерева й кущі взимку.
Тема сьогоднішнього уроку: «Рослини взимку».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про життя дерев і кущів узимку.
Узимку дуже холодно, лютують морози. Щоб вижити в таких суворих умовах, рослини ще восени підготувалися до морозної зими.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 115 у підручнику. Користуючись малюнком (форзац 2), розкажіть, як підготувалися до зими дерева, кущі та трав’янисті рослини.
Дерева й кущі взимку безлисті, вони перебувають у стані спокою. У такому стані вони здатні переживати найлютіші морози без усякої шкоди для себе. Стовбури та гілки дерев і кущів укриті корою. Кора складається із відмерлих клітин, заповнених повітрям, які погано проводять тепло. Ось чому дерева й кущі, як у доброму кожусі, витримують найлютіші морози без усякої шкоди для себе.
Хоча на деревах і кущах немає листків, проте на гілках залишаються зимувати живими бруньки. Всі зимуючі бруньки з осені перебувають у стані спокою. Усередині бруньки містяться зачатки листків і квіток. Від холоду вони захищені товстими, водонепроникними лусками з восковим нальотом.
— Розгляньте на с. 115 у підручнику світлину, на якій зображено гілку з бруньками. Зверніть увагу на шкірясті лусочки коричневого кольору, якими вони вкриті.
Ви можете пробудити гілочку від сну, поставивши її наприкінці зими в посудину з водою у приміщенні.
— Які дерева залишаються зеленими взимку?
Якщо взимку більшість дерев і кущів стоять без листя, то ялина і сосна милують око зеленими листочками-хвоїнками, припорошеними снігом. Листки хвойних дерев укриті шкіркою, яка втримує вологу, тому хвоїнки випаровують менше вологи, ніж широкі листки листяних дерев і кущів. Саме тому хвойні дерева не скидають на зиму листки.
2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про життя трав’янистих рослин узимку.
— Пригадайте, якими бувають трав’янисті рослини за тривалістю життя.
— Які ви знаєте однорічні трав’янисті рослини? Як вони готуються до зими?
Однорічні трав’янисті рослини (лобода, горох, грицики, пшениця тощо) відмирають. Зиму вони переживають у вигляді насіння, яке перезимовує у ґрунті. Насіння перебуває у стані спокою. Воно не проростає, тому що холодно та недостатньо вологи. Сухе насіння не гине навіть під час найсильніших морозів.
— Що виросте із насіння навесні?
Навесні із насіння виростуть нові рослини, які зацвітуть та знову утворять насіння.
Отже, однорічні трав’янисті рослини переживають зиму у вигляді насіння, яке перезимовує у ґрунті, укритому шаром снігу.
— Які ви знаєте багаторічні трав’янисті рослини? Як вони готуються до зими?
Багаторічні трав’янисті рослини (гладіолус, жоржина, конвалія, підсніжник, кульбаба, конвалія, нарцис тощо) переживають зиму у вигляді насіння, а також цибулин і кореневищ, які містяться у ґрунті. Укриваючи землю наче ковдрою, сніг захищає насіння та підземні органи рослин від морозів. Що більше снігу, то легше рослинам пережити зиму.
— Що виросте із кореневищ, цибулин і бульб навесні?
Навесні із цибулин, кореневищ і бульб виростуть нові рослини, які зацвітуть та утворять насіння.
Отже, багаторічні трав’янисті рослини переживають зиму у вигляді насіння, цибулин, бульб і кореневищ, які перезимовують у ґрунті, укритому шаром снігу.
Деякі рослини залишаються зеленими під снігом усю зиму.
— Розгляньте малюнок на с. 116 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Які трав’янисті рослини зимують під снігом зеленими?
Суниці, барвінок, озима пшениця, а також верес, журавлина, копитняк зимують під снігом зеленими. Під шаром снігу вони не замерзають.
— Які трав’янисті рослини першими цвітуть навесні? Чому вони зацвітають, як тільки зійде сніг?
Ранньоквітучі рослини (підсніжники, проліска, ряст) взимку ростуть і розвиваються під шаром опалого листя і снігу. У них з’являються листочки та пуп’янки квітів, які з настанням тепла розпускаються.
Отже, взимку рослини перебувають у стані спокою. Їх ріст і розвиток не припиняється, а тільки сповільнюється.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 57.
— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями назви дерев і кущів з їхнім виглядом узимку.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 58.
— Що пропонується зробити? (Розгадати кросворд. У виділених клітинках прочитати назву рослини, яка зимує під снігом зеленою.)
2. Завдання на застосування знань.
— Чому в народі кажуть: «Багато снігу — багато хліба»?
VІІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VІІI. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 115-116.
Провести запропоноване після статті дослідження.