Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Ознаки зими в неживій природі
Мета: формувати уявлення про ознаки зими в неживій природі, вміння розпізнавати й описувати зимові явища в неживій природі, розвивати мислення, спостережливість, уяву, вміння аналізувати та порівнювати, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням зимових пейзажів.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Яка температура повітря? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Які ознаки першого зимового місяця? Чому він отримав таку назву?
— Які ознаки другого зимового місяця? Чому він отримав таку назву?
— Які ознаки третього зимового місяця? Чому він отримав таку назву?
— Поясніть зміст народного вислову про грудень: «Грудень землю грудить, а хату студить».
— Поясніть зміст народного вислову про січень: «Січень січе та морозить, а господар дрова з лісу возить».
— Поясніть зміст народного вислову про лютий: «Лютневі прикмети — хурделиці та замети».
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які явища в неживій природі вам доводилося спостерігати під час зимової екскурсії?
Що нижче Сонце розташовується опівдні на небосхилі, то менше тепла і світла отримує земна поверхня. Від кількості сонячного світла і тепла залежить стан неживої природи. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про стан неживої природи взимку. Ви навчитеся розповідати про зміни, що відбуваються в неживій природі взимку.
Тема сьогоднішнього уроку: «Ознаки зими в неживій природі».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про зміну висоти Сонця над земною поверхнею взимку та зміну тривалості дня і ночі.
На зміну прохолодній осені прийшла холодна зима.
— Розгляньте малюнки на с. 109 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Як змінилася висота Сонця над земною поверхнею і шлях Сонця на небосхилі з настанням зими ?
Узимку півкуля, на якій ми живемо, найбільше відхилена від Сонця. Сонце в полудень перебуває дуже низько. Його промені слабо освітлюють і нагрівають земну поверхню. Тому взимку дуже холодно. Температура повітря опускається нижче від 0°С, лютують морози. Мороз — це одна з ознак зими.
Шлях Сонця на небосхилі взимку нетривалий, тому день короткий, а ніч довга.
— Пригадайте, якою була тривалість дня і ночі восени.
На початку осені тривалість дня і ночі була приблизно однаковою, по 12 годин. Упродовж жовтня і листопада дні ставали коротшими, а ночі — довшими.
22 грудня — день зимового сонцестояння. Сонце цього дня опівдні піднімається найнижче над земною поверхнею. Його шлях на небосхилі дуже короткий, тому в цей час найкоротший день і найдовша ніч у році. Після 22 грудня тривалість дня поступово збільшується, а тривалість ночі — скорочується.
Отже, взимку Сонце розташовується найнижче на небосхилі і посилає на Землю найменше світла й тепла. Шлях Сонця над земною поверхнею найкоротший, тому взимку дні найкоротші, а ночі — найдовші.
2. Практична робота з метою формування вміння робити висновки на основі спостережень за погодою та уявлення про зміни, які відбуваються в неживій природі взимку.
— Відкрийте календар погоди за грудень місяць (с. 5 у робочому зошиті) і дайте відповіді на запитання.
— Сонячні, хмарні чи похмурі дні переважають взимку?
— Які опади і як часто випадали взимку?
— Безвітряні чи вітряні дні переважали в період проведення спостережень?
— Чи були дні, коли спостерігався іній?
3. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про ознаки зими.
Зима приходить зі своїми холодними чарами. Зима по-своєму красива й неповторна.
— Послухайте вірш «Білосніжний снігопад» і скажіть, що робить зиму такою неповторною.
Білий, білий, білий сніг
уночі на землю ліг.
Білосніжний снігопад
вкрив і лан, і ліс, і сад.
Горобину вкрив та глід,
заячий засипав слід,
і хатинку борсука,
й теплу нірку бабака. (Т. Корольова)
Із приходом зими змінюється природа. Узимку небо часто вкривають темні хмари, які низько нависають над земною поверхнею. Дмуть сильні поривчасті вітри. Мороз сковує водойми, вони вкриваються льодом. Температура повітря знижується, стає дуже холодно. Усе навколо в білому вбранні, тільки чорніють стовбури дерев. Завжди зелені ялинки та сосни стоять під білою сніговою накидкою. Усе живе ховається від лютого холоду.
— Розгляньте світлини на с. 110 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Які зимові явища в неживій природі зображені на малюнках?
Сніг та іній — ще одні ознаки зими.
— Що таке сніг? На що перетворюється сніг, коли він тане?
Сніг — це опади у вигляді кристаликів льоду — сніжинок. Коли сніг тане, він перетворюється на воду. Сніговий покрив не дає теплу, яке має ґрунт, вийти на поверхню, а морозу — проникнути в ґрунт. Навіть у дуже холодні зими під снігом перезимовує насіння, підземні органи рослин і рослини, які залишаються взимку зеленими. Навесні талий сніг напуває землю водою.
Іній — це кристалики льоду, що утворюються на гілках дерев і кущів. У сонячну погоду іній яскраво виблискує, та подує вітер — і срібляста бахрома починає осипатися.
— Щоб дізнатися про ще одну ознаку зими, відгадайте загадку.
✵ Зимно стало дуже-дуже, аж замерзли всі калюжі.
І за щічки щипле хтось. То прийшов дідусь... (Мороз).
— Чому сильні морози бувають лише взимку?
Сонце взимку виглядає з-за хмар рідше і піднімається найнижче на небосхилі, тому його промені дуже слабо нагрівають земну поверхню. Тривалість дня взимку найкоротша, а ночі — найдовша. Косі промені Сонця не встигають нагріти земну поверхню впродовж короткого дня. Температура повітря знижується, опускається нижче нуля градусів, приходять морози.
Ознаками зими є також ожеледь (тонкий шар льоду на земній поверхні) та хуртовина (сильний вітер зі снігом).
Отже, взимку Сонце в полудень піднімається найнижче на небосхилі й дуже слабо освітлює та нагріває земну поверхню. Тому взимку лютують морози, падає сніг, водойми вкриваються льодом.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 54.
— Що пропонується зробити? (Позначити «+» ознаки зими в неживій природі.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 54.
— Що пропонується зробити? (На основі своїх спостережень намалювати сніжинки.)
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 55.
— Що пропонується зробити? (Розгадати кросворд. У виділених клітинках прочитати, на чому можна кататися взимку.)
2. Завдання на застосування знань.
— Чому в народі кажуть: «Зимове Сонце — як серце мачухи: світить, а не гріє»?
VІІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VIІІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 109-110.
Провести запропоноване після статті дослідження.