Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Зима в природі. Зимові місяці

Мета: формувати уявлення про ознаки зими в природі в цілому та зимових місяців зокрема, вміння описувати зимові явища в неживій природі, пояснювати народні вислови про зимові місяці; розвивати мислення, спостережливість, уяву, вміння аналізувати та порівнювати, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням зимових явищ природи в різні місяці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Яка температура повітря? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Що таке ґрунт? Яка головна властивість ґрунту?

— Що таке родючість?

— Опишіть чорнозем.

— Опишіть піщаний ґрунт.

— Опишіть глинистий ґрунт.

— У який ґрунт краще проникають вода й повітря? Чому?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Відгадайте загадку.

✵ Сніг на полях, лід на річках,

хурделиця гуляє. Коли це буває? (Взимку)

— Назвіть зимові місяці. Який зимовий місяць зараз триває?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про прикмети зими, про те, як змінюється природа впродовж зимових місяців, чому зимові місяці отримали такі назви. Ви навчитеся пояснювати народні вислови про зиму та зимові місяці.

Тема сьогоднішнього уроку: «Зима у природі. Зимові місяці».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються взимку в природі.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 106 у підручнику. Користуючись малюнком (форзац 2), назвіть ознаки зими в природі.

Проминула осінь. На зміну їй прийшла зима зі своїми холодними сніговіями. Із її приходом змінюється природа. Сонце піднімається на небосхилі ще нижче, ніж восени, тому його промені дуже слабо нагрівають земну поверхню. Температура повітря знижується, стає дуже холодно, лютують морози, падає сніг. Замерзають водойми. Стоять без листя дерева й кущі. Тварини, які залишилися активними взимку, зайняті пошуками корму.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі в грудні.

— Розгляньте світлини на с. 106 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Чому зимові місяці отримали такі назви?

— Відгадайте, про який зимовий місяць йдеться в загадці.

✵ Дорожній майстер цей мости будує всюди,

вкриває ріки кригою, воює із відлигою,

дороги приморожує, ще й снігом припорошує.

За ці замерзлі грудки цей місяць зветься... (груднем).

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

Розпочинає зиму грудень.

— Які ознаки грудня видно на світлині?

У народі його прозвали «першозимник». У давнину казали: грудень-студень, на всю зиму землю вистуджує. Грудень досить часто починається морозами та випаданням великої кількості снігу. Переважає хмарна й вітряна погода. Температура повітря опускається нижче 0 ℃. Замерзають водойми. Та подме теплий вітер, температура повітря підніметься вище 0 ℃, сніг почне танути, настане відлига. Ось такою нестійкою є погода в грудні.

Свою назву грудень отримав від мерзлих грудок. Зорана земля замерзає й перетворюється на брили, ґрунтова дорога вкривається грудками. В народі місяць грудень отримав ще багато різних назв.

— Послухайте та поміркуйте, чому грудень отримав такі назви.

«Мостовик» — у грудні замерзають водойми, грудень мости через річку зводить. «Стужайло», «зимник» — у грудні повітря сильно охолоджується.

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі в січні.

— Відгадайте, про який зимовий місяць йдеться в загадці.

✵ Веселий дід Мороз в руках несе нам подарунки.

І на засніжених шибках малює візерунки.

Або ще й носа обпече до холоду незвичним.

Тому, що скрізь мороз січе — цей місяць зветься... (січнем).

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

Перший місяць року — січень.

— Які ознаки січня видно на світлині?

У народі кажуть: «Грудень старий рік завершує, а січень новому двері відчиняє». А ще кажуть, що січень відсікає прожитий рік від наступного, у січні Новий рік проганяє Старий.

Січень — це морозний місяць. Мерехтять на сонці, немов алмазний пил, сніжинки. Гілочки дерев убираються в «морозяні квіти» — пухнастий іній. Переважає ясна й безвітряна погода. Сонце світить, та не гріє. Що яскравіше Сонце, то холодніший день. У січні дні поступово стають довшими.

Свою назву січень отримав, мабуть, за тріскучі морози й люті хуртовини, характерні для цієї пори. У давнину казали: у січні і морозом вуха пече, і снігом лице січе. У народі місяць січень отримав ще багато різних назв.

— Послухайте та поміркуйте, чому січень отримав такі назви.

«Сніжень», «сніговик» — у січні багато снігу, який не тане через сильні морози. «Льодовик» — у січні на водоймах утворюється товста й міцна крига.

4. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі в лютому.

— Відгадайте, про який зимовий місяць йдеться в загадці.

✵ Аж тріщить мороз, лютує,

сніжна віхола танцює.

А ставок у лід закутий.

Це — зимовий місяць ... (лютий).

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

Підступний і мінливий лютий — найкоротший місяць року.

— Які ознаки лютого видно на світлині?

О цій порі шаленіють вітри, сичать морози, і все ж лютневі сніги весною пахнуть. Усе частіше і яскравіше світить Сонце, холодна погода змінюється першими відлигами. Після відлиги при зниженні температури на земній поверхні утворюється тонкий шар льоду, який називають ожеледицею.

Свою назву місяць отримав за люту вдачу. У лютому дмуть сильні вітри, сніговії, хуртовини, можуть триматися ще сильні морози.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 53.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 53.

— Що пропонується зробити? (Намалювати зиму в природі, яка вам подобається.)

2. Робота з прислів’ям.

— Чому в народі кажуть: «У лютому зима вперше з весною зустрічається»?

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VІIІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 106.