Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Ґрунт та його значення. Досліджуємо властивості ґрунту

Мета: продовжувати формувати уявлення про ґрунт, види ґрунтів; виробляти вміння досліджувати властивості ґрунту, аналізувати, визначати істотні ознаки, порівнювати, спостерігати, формулювати висновки; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи та бережне ставлення до ґрунту.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», склянки, лійки, ватні диски, пісок, глина, ґрунт, вода.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Що таке гірські породи?

— Де можна побачити гірські породи?

— Наведіть приклади гірських порід. Розкажіть, для чого їх використовує людина.

— Опишіть властивості відомих вам гірських порід.

— Які гірські породи є там, де ви живете?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Що таке ґрунт?

— Що входить до складу ґрунту?

— Які умови необхідні для життя рослин?

— Послухайте розповідь і спробуйте здогадатися, з яким тілом неживої природи ви ознайомитеся сьогодні.

У народі кажуть, що це дорожче від золота багатство, бо без золота людина може прожити, а без нього — ні. Без нього не було б продуктів харчування, корму для тварин. І взагалі не було б ані рослин, ані тварин, ані людей. Це природне тіло тонким шаром укриває окремі ділянки земної поверхні.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про ґрунт і довідаєтеся, яка його головна властивість. Ви ознайомитеся з різноманітністю ґрунтів, навчитеся досліджувати деякі властивості ґрунту.

Тема сьогоднішнього уроку: «Ґрунт та його значення. Досліджуємо властивості ґрунту».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про родючість ґрунту.

Ґрунт — це верхній родючий шар земної поверхні, де ростуть рослини і живуть деякі організми.

До складу ґрунту входять: вода, повітря, пісок, глина й перегній.

— Розгляньте на с. 102 в підручнику розріз ґрунту та дайте відповіді на запитання.

— Якого кольору ґрунт?

— Що міститься у ґрунті?

Ґрунт темного кольору, у ньому міститься коріння рослин.

Головна властивість ґрунту — родючість. Це здатність забезпечувати рослини всім необхідним для життя: теплом, повітрям, водою та поживними речовинами. Родючість ґрунту залежить від кількості в ньому перегною. Що більше в ґрунті перегною, то він родючіший і темніший. Отже, перегній надає ґрунту темного кольору.

Нагрітий сонячними променями ґрунт забезпечує рослини теплом. Корені дихають повітрям, яке міститься в ґрунті, та вбирають з нього воду з розчиненими в ній поживними речовинами. Поживні речовини в ґрунті утворюються з перегною.

Отже, ґрунт забезпечує рослину повітрям, водою, теплом і поживними речовинами.

2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про родючість ґрунту.

Ґрунти дуже різноманітні. В одних ґрунтах багато перегною, в інших — глини чи піску.

Ґрунт, у якому багато перегною, — це чорнозем.

— Розгляньте на с. 102 в підручнику чорнозем і дайте відповідь на запитання.

— Якого кольору чорнозем?

Чорнозем чорний, він складається з окремих грудочок, між якими багато великих проміжків.

Ґрунт, у якому багато піску, — це піщаний ґрунт.

— Розгляньте на с. 103 в підручнику піщаний ґрунт і дайте відповідь на запитання.

— Якого кольору піщаний ґрунт?

Піщаний ґрунт світло-коричневий, складається з дрібних частинок, між якими є невеликі проміжки. Піщаний ґрунт пухкий.

Ґрунт, у якому багато глини, — це глинистий ґрунт.

— Розгляньте на с. 103 в підручнику глинистий ґрунт і дайте відповідь на запитання.

— Якого кольору глинистий ґрунт?

Глинистий ґрунт коричневий, складається з дуже дрібних частинок, між якими дуже малі проміжки. Такий ґрунт дуже щільний.

3. Практична робота з метою формування уявлення про здатність різних ґрунтів по-різному пропускати воду.

Різні ґрунти по-різному пропускають та утримують воду. Вода та повітря краще проникають у ґрунт, у якому більше проміжків. Щоб переконатися в цьому, проведемо дослід, запропонований на с. 103 в підручнику.

Виконаємо пункт 1 досліду.

Візьмемо три склянки та вставимо в них лійки. У кожну лійку вкладемо шматочок вати або ватний диск.

Виконаємо пункт 2 досліду.

У першу лійку насипемо піску, у другу — подрібненої глини, а в третю — чорнозему.

Виконаємо пункт 3 досліду.

У кожну лійку наллємо однакову кількість води.

Виконаємо пункт 4 досліду.

Будемо спостерігати, як проходитиме вода крізь чорнозем, пісок і глину.

Ми бачимо, що крізь чорнозем вода проходить, змочуючи грудочки, які вбирають у себе воду, і заповнюючи проміжки між ними. Крізь пісок вода проникає швидше, ніж через глину, тому що пісок — сипуча речовина, яка складається з окремих піщинок, не сполучених між собою. А глина — щільна речовина, яка складається з дуже дрібних частинок, зліплених між собою.

— Який висновок можна зробити на основі проведеного досліду про здатність різноманітних ґрунтів пропускати воду?

Чорнозем добре пропускає воду, затримуючи її у собі. Піщаний ґрунт швидко пропускає воду, але погано її втримує. Глинистий ґрунт повільно пропускає воду, але довго її зберігає.

Отже, основна властивість ґрунту — родючість.

Вода й повітря краще проникають у чорнозем.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 52.

— Що пропонується зробити? (Розгадати кросворд «Чорнозем».)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 52.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)

2. Завдання на застосування знань.

— Чим ґрунт відрізняється від гірської породи?

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів /не зрозуміла матеріал!».

VІІI. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 102-103.