Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твій характер. Твої захоплення

Мета: формувати уявлення про характер людини та риси, які потрібно виховувати в собі, щоб досягнути успіхів у житті, корисні захоплення; виробляти вміння спостерігати і формулювати висновки, порівнювати, працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження; розвивати мислення, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати бажання розвивати в собі позитивні риси характеру.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», таблиці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Які періоди розвитку відбуваються впродовж життя людини?

— Що свідчить про те, що ви ростете й розвиваєтеся?

— Як змінився ваш організм від народження?

— Що ви навчилися робити самостійно?

— Яких правил потрібно дотримуватися, щоб нормально рости й розвиватися?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Чим однокласники подібні між собою? Чим вони відрізняються? (Відповіді учнів.)

— Складіть словесний портрет, тобто опишіть словами зовнішній вигляд свого сусіда чи сусідки по парті: якого кольору в них волосся та очі, якої форми очі, ніс і рот.

Ви переконалися, що всі різні. Кожен із вас неповторний, по-своєму гарний і привабливий.

Спільним для всіх вас є те, що ви — люди, ви — українські діти, ви — учні, ви — однокласники.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що люди відрізняються не тільки зовнішністю, а й характером, довідаєтеся, які позитивні риси характеру потрібно виховувати в собі, які захоплення є корисними.

Тема сьогоднішнього уроку: «Твій характер. Твої захоплення».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про характер людини.

Люди відрізняються між собою не лише зовнішнім виглядом, а й характером.

Зовнішність — це всі видимі ознаки людини.

Характер — це якості людини, які виявляються в її поведінці та вчинках.

Вам, як і кожній людині, властиві певні якості, тобто риси характеру. Від вашого характеру залежать успіхи в навчанні, ставлення до праці, стосунки з іншими людьми та ставлення до себе.

Ви маєте виховувати в собі позитивні риси характеру, тобто риси, які цінуються іншими людьми: ввічливість, чуйність, працьовитість, відповідальність, охайність, чесність, щедрість, доброзичливість, самостійність. Ці риси характеру допоможуть вам досягнути успіхів у житті.

— Доберіть до позитивних рис характеру, які вказані на с. 8 у підручнику (5 абзац), негативні, тобто такі, які засуджуються людьми.

✵ Увічливість — грубість;

✵ чуйність —жорстокість;

✵ працьовитість — лінь;

✵ відповідальність — безвідповідальність;

✵ охайність — неохайність;

✵ чесність — брехливість;

✵ щедрість — скупість;

✵ доброзичливість — ворожість;

✵ самостійність — несамостійність.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 8 у підручнику. Скориставшись малюнками, визначте, про які риси характеру дітей можна дізнатися з їхніх учинків.

1-ша група розглядає перший малюнок; 2-га група — другий малюнок; 3-тя — третій малюнок. (Учитель /учителька вислуховує й доповнює відповіді учнів.)

✵ На першому малюнку зображена дівчинка, яка пригощає яблуком свою подружку. Про неї можна сказати, що вона щедра, дружелюбна, доброзичлива, чуйна, товариська, вміє проявляти співчуття до інших.

✵ На другому малюнку зображений хлопчик, який прибирає в кімнаті. Про нього можна сказати, що він працьовитий, охайний, хазяйновитий, самостійний, акуратний.

✵ На третьому малюнку зображена дівчинка, яка складає шкільне приладдя, підручники та зошити в ранець. Про неї можна сказати, що вона відповідальна, охайна, серйозна, самостійна, сумлінна.

— Які риси характеру властиві вам? (Відповіді учнів.)

— Які риси характеру вам слід виховувати, а яких — позбутися?

2. Бесіда з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про корисні захоплення людини.

У вас, як і в кожної людини, є те, чим ви любите займатися. Це — ваші захоплення. Велику користь приносить людині творчість. Творча робота дає можливість розвинути свої здібності, краще пізнати себе, спонукає до наполегливості.

— Розгляньте малюнки на с. 9 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Чим захоплюються діти?

— Чи можна назвати корисними захоплення дітей, зображених на малюнках? Чому ви так вважаєте?

Корисними захопленнями є: читання книг, заняття спортом, заняття музикою, малювання, догляд за домашніми улюбленцями, гра в шахи, перегляд пізнавальних телепередач, відвідування танцювального чи іншого гуртка, фотографування, вишивання, колекціонування, створення аплікацій, ліплення, дослідження природи тощо.

Корисні захоплення розвиватимуть ваші таланти. Займаючись улюбленою справою, ви переходитимете від одного виду діяльності до іншого (наприклад, після навчання у школі позаймаєтеся спортом).

Корисні захоплення сприятимуть розвитку у вас таких позитивних рис характеру, як цілеспрямованість, уважність, товариськість, посидючість, терпіння тощо. Можливо, ваші захоплення визначать вибір у майбутньому вашої професії.

— Чим ви захоплюєтеся? Чи можна назвати ваші захоплення корисними?

— Чим захоплюються ваші друзі? Чи можна назвати захоплення ваших друзів корисними?

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 8.

— Що пропонується зробити? (Підписати під малюнками, які риси характеру властиві дітям. Усно пояснити, чому ви так уважаєте.)

Працьовитість, жорстокість, щедрість, чуйність, жадібність, охайність.

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 9.

— Що пропонується зробити? (Зафарбувати кружечки в зелений колір, якщо захоплення дітей корисні для здоров’я, а в червоний — якщо шкідливі.)

Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 9.

— Що пропонується зробити? (Розфарбувати малюнки, на яких зображені ваші захоплення.)

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— З якими новими словами ви сьогодні ознайомилися?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VIІI. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 8-9.

Провести запропоноване після статті дослідження.