Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Досліджуємо, як ми ростемо та розвиваємося

Мета: формувати уявлення про періоди розвитку, які відбуваються упродовж життя людини, та що потрібно робити, щоб нормально рости й розвиватися; формувати вміння спостерігати та формулювати висновки, порівнювати, працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження; розвивати мислення, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», таблиці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Як називають частини тіла людини?

— Яку зовнішню будову має тіло людини?

— Яку внутрішню будову має тіло людини?

— Чому важливо, щоб кожний орган організму був здоровий?

— Яких правил потрібно дотримуватися, щоб усі органи організму були здоровими?

— Навіщо потрібно знати, як побудований організм?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які ознаки властиві людині як організму? (Відповіді учнів.)

Людина — частина живої природи. Отже, як і всі організми, вона дихає, живиться, розмножується, росте і розвивається.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які періоди розвитку відбуваються упродовж життя людини та які зміни відбуваються з організмом. Ви довідаєтеся, що потрібно робити, щоб нормально рости й розвиватися. Ви навчитеся визначати зміни, які відбулися з вами від народження.

Тема сьогоднішнього уроку: «Досліджуємо, як ми ростемо та розвиваємося».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про періоди розвитку людини.

Ви вже навчаєтеся у другому класі.

— Погляньте кожний на своїх однокласників і дайте відповіді на запитання.

— Чи змінилися вони за рік, що минув? Якщо відбулися зміни, то які саме? (Відповіді учнів.)

За рік, що минув, ви і ваші однокласники подорослішали: підросли, стали сильнішими та розумнішими, багато чого навчилися.

— Про що свідчать зміни, які відбулися з вашими організмами?

Зміни, які відбулися з вами, свідчать про те, що ви ростете та розвиваєтеся.

Організм людини не залишається постійним упродовж життя, особливо в дитячому віці. Він перебуває в постійному процесі росту та розвитку. Життя людини умовно поділяють на періоди.

— Розгляньте малюнки на с. 6 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Які періоди розвитку відбуваються впродовж життя людини?

✵ Протягом першого року життя дитина швидко росте. У 6 місяців у немовлят починають прорізуватися перші зуби, вони вже можуть самостійно сидіти, а в 12 місяців — ходити.

✵ Протягом дитинства людина вчиться розмовляти, гратися. У молодшому шкільному віці діти навчаються грамоти, читання, математики, у них розвиваються розумові здібності. Вони вже багато чого можуть робити самостійно та прагнуть вчитися робити ще більше.

✵ У підлітковому віці діти швидко ростуть і розвиваються. Підлітки прагнуть бути в колективі, товаристві, мати друзів.

✵ У юнацькому віці людина вибирає, що вона робитиме в майбутньому, задумується над тим, яким має бути її життя.

✵ У зрілому віці людина створює сім’ю, народжує та виховує дітей, працює за обраною професією.

✵ У похилому віці людина виходить на заслужений відпочинок — на пенсію. В неї вже дорослі діти, підростають онуки.

— Що ви вже вмієте робити самостійно? (Відповіді учнів.)

— Чого прагнете навчитися робити самостійно?

2. Бесіда з метою формування уявлення про правила, яких потрібно дотримуватися, щоб нормально рости й розвиватися.

У віці до 20 років розвиток організму людини супроводжується його ростом. У вас збільшується маса тіла, зріст, розмір ноги, руки, голови, молочні зуби змінюються на постійні. Міцнішими стають кістки скелета, сильнішають м’язи. Важливо, щоб ріст і розвиток організму відбувався відповідно до віку.

— Прочитайте на с. 7 у підручнику правила, яких потрібно дотримуватися, щоб нормально рости й розвиватися відповідно до вашого віку.

— Розкажіть, як потрібно виконувати ці правила. (Учні читають правила і коментують, як вони їх розуміють.)

Щоб нормально рости і розвиватися:

✵ вживайте різноманітну й корисну їжу;

✵ робіть ранкову зарядку, займайтеся спортом;

✵ багато рухайтеся, грайтеся на свіжому повітрі;

✵ стежте за чистотою свого тіла і своєю поставою;

✵ дотримуйте режиму дня — чергуйте навчання й відпочинок.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 7.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)

2. Завдання на застосування знань.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 7 у підручнику. Чому в народі кажуть: «Якщо дитина бігає і грається, то їй здоров’я усміхається»?

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— З якими новими словами ви сьогодні ознайомилися?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VІII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 6-7.

Провести запропоновані після статті дослідження.