Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Здоров'я і хвороби. Що робити, щоб не захворіти?
Мета: формувати уявлення про ознаки здорової людини, важливість збереження здоров’я людини та правила, яких потрібно дотримуватися, щоб зберегти здоров’я; виробляти вміння спостерігати і формулювати висновки, порівнювати, працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження; розвивати мислення, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати бажання дотримуватися правил збереження здоров’я.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Що таке зовнішність людини?
— Якими ознаками люди відрізняються зовні?
— Що таке характер людини?
— Які риси характеру потрібно виховувати в собі, щоб досягнути успіхів у житті?
— Що таке захоплення?
— Які захоплення є корисними? Чому ви так вважаєте?
— Які у вас захоплення? Які захоплення допомагають вам у навчанні?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Чи доводилося вам колись хворіти? (Відповіді учнів.)
— Які у вас були відчуття під час хвороби?
Найбільше щастя у житті — це здоров’я. Збереження здоров’я у значній мірі залежить від того, який спосіб життя ви ведете. Завдаючи шкоди своєму здоров’ю, ви позбавляєте себе радощів життя.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які ознаки властиві здоровій людині. Ви довідаєтеся, що може стати причиною захворювань у дітей, яких правил потрібно дотримуватися, щоб бути здоровими.
Тема сьогоднішнього уроку: «Здоров’я і хвороби. Що робити, щоб не захворіти?».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про ознаки, властиві здоровій людині.
— Що таке, на вашу думку, здоров’я? (Відповіді учнів.)
Здоров’я — це не просто відсутність хвороб. Це хороше самопочуття, гарний настрій, бажання навчатися, працювати, гратися, спілкуватися, мріяти.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 13 у підручнику. Скориставшись малюнками, визначте та назвіть ознаки, властиві здоровим дітям. (Учитель / учителька вислуховує й доповнює відповіді учнів.)
Здорові діти стійкі до хвороб, у них сильний організм, хороший апетит і міцний сон. Здоровій дитині все цікаво, вона доброзичлива й привітна.
Діти, які страждають на різні хвороби, не завжди мають апетит, можуть бути кволими, швидко втомлюватися, погано спати, у них може псуватися настрій.
Хвороби руйнують здоров’я. Щоб рости здоровим, потрібно знати, від чого можна захворіти.
— Розгляньте малюнки на с. 14 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Що може стати причиною захворювань дітей? (Учитель / учителька вислуховує й доповнює відповіді учнів.)
Розлади із вашим здоров’ям, а потім і хвороби можуть статися внаслідок:
✵ неправильного харчування;
✵ малорухомого способу життя;
✵ образ, суперечок, хвилювань;
✵ переохолодження або перегрівання організму;
✵ недотримання правил особистої гігієни;
✵ порушення постави;
✵ травм, отриманих від падінь чи ударів.
2. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила збереження здоров’я людини.
Послухайте вірш і дайте відповідь на запитання, поставлене у ньому.
Зрозуміло, всім відомо,
що приємно буть здоровим.
Тільки треба знати,
як здоровим стати.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 14 у підручнику. Складіть за малюнками правила збереження здоров’я. (Учитель /учителька вислуховує й доповнює відповіді учнів.)
Щоб бути здоровими і не хворіти, дотримуйтеся таких правил:
✵ одягайтеся по погоді, щоб не мерзнути і не пітніти;
✵ правильно харчуйтеся;
✵ слідкуйте за чистотою тіла;
✵ дотримуйтеся розпорядку дня;
✵ якомога більше рухайтеся, загартовуйтеся;
✵ чергуйте працю і відпочинок;
✵ доброзичливо ставтеся до людей.
Все, що допоможе вам зберегти та зміцнити здоров’я, потрібно виконувати щоденно.
— Як ви протягом дня дбаєте про своє здоров’я? (Відповіді учнів.)
Отже, важливим у житті є здоров’я! Щоб зберегти його, дотримуйтеся відповідних правил.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 10.
— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 10.
— Що пропонується зробити? (Прочитати і записати прислів’я. Усно пояснити його.)
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 11.
— Що пропонується зробити? (Позначити «+», як потрібно дбати про здоров’я.)
2. Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване після статті на с. 14 у підручнику. Чому в народі кажуть: «Здоров’я маємо — не дбаємо, а загубивши — плачемо»?
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— З якими новими словами ви сьогодні ознайомилися?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VІII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 13-14.