Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Досліджуємо властивості повітря

Мета: розширити уявлення про повітря та його властивості; формувати вміння проводити та описувати дослідження, пояснювати результати дослідів, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки та узагальнення; розвивати уяву, вміння спостерігати та зіставляти, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Які рухи здійснює планета Земля?

— За скільки часу Земля здійснює повний оберт навколо Сонця?

— Яка тривалість року?

— Що є причиною зміни пір року на Землі?

— Поясніть, використовуючи телурій (чи глобус і джерело світла), чому на Землі бувають пори року.

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.

✵ Куди ступиш — всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

— До якої природи належить повітря? (Відповіді учнів.)

— Де міститься повітря?

— Пригадайте, що вам відомо про властивості повітря.

Повітря — це тіло неживої природи. Воно міститься в усіх, не зайнятих нічим іншим, порожнинах. Вам уже відомо, що повітря безбарвне й прозоре. Воно не має запаху.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які ще властивості має повітря, чим воно забруднюється. Ви будете вчитися проводити досліди та досліджувати забрудненість повітря там, де ви живете.

Тема сьогоднішнього уроку: «Досліджуємо властивості повітря».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою розширення уявлення про місцезнаходження повітря та його значення.

Повітря оточує Землю потужним шаром, товщина якого перевищує 1000 км. Цей шар можна порівняти з океаном, у якому замість води — повітря. Ми живемо на самому дні повітряного «океану». Кожна щілина, будь-який простір, не зайнятий нічим іншим, заповнений повітрям.

— Пригадайте, які досліди ми проводили в 1 класі на уроках «Я досліджую світ», щоб дізнатися, що повітря існує і займає будь-який простір. (Повітря можна відчути, коли помахати зошитом перед обличчям. Повітря можна побачили, коли кинути в склянку з водою шматок цегли. Повітря можна потримати в руках, якщо наповнити ним поліетиленовий мішечок чи кульку.)

— Пригадайте, для чого необхідне повітря. (Повітря необхідне для дихання людям, рослинам і тваринам.) Повітря має велике значення для нашої планети, і насамперед — для всього живого на Землі. Повітрям дихають люди, рослини, тварини. Якщо без їжі людина може прожити місяць, без води — тиждень, то без повітря не зможе прожити й кількох хвилин. Повітрям дихають також тварини і рослини, які живуть у воді, завдяки тому, що повітря розчиняється у воді.

Як товста «ковдра», повітря огортає Землю і зберігає тепло, яке вона отримує від Сонця. Якби довкола Землі не було повітряного шару, то вдень земна поверхня сильно б нагрівалась, а вночі — охолоджувалась. Отже, без повітря життя на Землі було б неможливим.

Якби Земля не була оточена повітрям, ми бачили б на чорному небі вогняний диск Сонця. Ніч наставала б раптово з останнім променем, а день — із першим. Якби не було повітря, усюди, куди не проникало б пряме сонячне проміння, було б темно.

2. Практична робота з метою розширення уявлення про властивості повітря.

Повітря ще має властивість розширюватися під час нагрівання та стискатися під час охолодження.

— Щоб перевірити це, виконаємо дослід, запропонований на с. 40 у підручнику.

Виконаємо пункт 1 досліду.

Надінемо на шийку пляшки повітряну кульку.

— Чи відбуваються з повітряною кулькою якісь зміни?

Зміни з повітряною кулькою не відбуваються.

Виконаємо пункт 2 досліду.

Поставимо пляшку в посудину з теплою водою.

— Що ви побачили? Які зміни відбулися з кулькою?

Кулька надулася.

Отже, під час нагрівання повітря розширюється і займає більше місця.

Виконаємо пункт 3 досліду.

Витягнемо пляшку з води.

— Що ви побачили? Які зміни відбулися з кулькою?

Повітряна кулька стала такою, як була.

Отже, під час охолодження повітря стискається і займає менше місця.

— Доповніть слова «розширюється» і «стискається» тотожними висловами «займає більше місця» і «займає менше місця». (Учитель /учителька робить записи на дошці.)

— Що відбувається з повітрям під час нагрівання?

Під час нагрівання повітря розширюється.

— Що відбувається з повітрям під час охолодження?

Під час охолодження повітря стискається.

Отже, повітря має такі властивості: воно прозоре, безбарвне, не має ні запаху, ні смаку. Під час нагрівання повітря розширюється, а під час охолодження — стискається.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 26.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

2. Завдання на застосування знань.

— Поміркуйте, чому, коли хочуть наголосити на важливості чогось, то кажуть: «Потрібний як повітря».

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— З якими новими словами ви сьогодні ознайомилися?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VІІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 40. Провести вдома дослідження, запропоноване в кінці статті.

Результати дослідження записати в робочому зошиті (завдання 3, с. 26).