Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Обертання Землі навколо Сонця. Пори року

Мета: формувати уявлення про обертання Землі навколо Сонця та його наслідки, вміння пояснювати, чому на Землі бувають пори року, працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов і бережне ставлення до природи.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», телурій або глобус і джерело світла (настільна лампа), ілюстрації із зображенням пір року, таблиці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Що таке вісь Землі?

— Як рухається Земля?

— Поясніть, використовуючи глобус, чому на Землі буває день і ніч.

— Що є причиною зміни дня і ночі на Землі?

— Що таке доба? Яка її тривалість?

— З яких частин складається доба?

— Опишіть шлях Сонця впродовж дня.

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.

✵ Перша сестра від квітів рябіє,

друга сестра палить, як вогнище,

третя сестра від дощів мокра,

а четверта сестра — сувора, жах! (Пори року)

— Які є пори року? Яка зараз пора року? Чому влітку спекотно, а взимку — найхолодніше? (Відповіді учнів.)

На Землі відбувається зміна пір року. Теплі пори року (весна, літо) змінюються холодними (осінь, зима). Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому впродовж року висота Сонця на небосхилі змінюється, чому на Землі існують пори року.

Тема сьогоднішнього уроку: «Обертання Землі навколо Сонця. Пори року».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота з метою формування уявлення про полудневе розташування Сонця у різні пори року та його вплив на нагрівання земної поверхні.

Залежно від пори року, Сонце в полудень піднімається на різну висоту над земною поверхнею, тому світить і гріє по-різному. Від полудневої висоти Сонця на небосхилі залежить нагрівання земної поверхні. — Розгляньте схему на с. 38 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Що відбувається, якщо Сонце стоїть високо над земною поверхнею?

Якщо Сонце піднімається високо, то промені падають під великим кутом, земна поверхня освітлюється й нагрівається сильно.

— Що відбувається, якщо Сонце стоїть низько над земною поверхнею?

Якщо Сонце піднімається низько, то промені падають під малим кутом, земна поверхня освітлюється й нагрівається слабо.

Отже, нагрівання земної поверхні залежить від висоти Сонця над земною поверхнею.

Улітку Сонце в полудень піднімається високо, тому спекотно.

Узимку Сонце перебуває низько над земною поверхнею, тому холодно.

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про обертання Землі навколо Сонця та його наслідки.

Земля обертається не тільки навколо своєї уявної осі, вона обертається ще й навколо Сонця. (Учитель / учителька демонструє рух Землі навколо Сонця за допомогою телурія або глобуса та джерела світла.)

— Чи змінюється розташування земної осі під час руху навколо Сонця?

Пори року змінюються, тому що Земля обертається навколо Сонця і її вісь постійно нахилена. Саме тому до Сонця нахиляється то одна, то інша півкуля.

— Розгляньте малюнок на с. 38 у підручнику та зверніть увагу, що:

✵ на півкулю, яка нахилена до Сонця, сонячні промені падають під великим кутом і сильно її нагрівають;

✵ на півкулю, яка відхилена від Сонця, сонячні промені падають під малим кутом, тому слабо її нагрівають.

— Яка пора року на півкулі, нахиленій до Сонця, а яка на півкулі, що відхилена від Сонця?

✵ На півкулі, яка нахилена до Сонця, — літо.

✵ На півкулі, яка відхилена від Сонця, — зима.

Між літом і зимою настають осінь і весна. Тоді обидві півкулі освітлюються та нагріваються однаково.

Повний оберт навколо Сонця Земля робить за проміжок часу, який називають роком. Упродовж нього змінюються пори року. Рік триває 365 діб.

3. Демонстрація за допомогою телурія руху Землі навколо Сонця з метою продовження формування уявлення про зміну пір року на Землі.

Земна вісь постійно нахилена. Коли Земля обертається навколо Сонця, земна вісь не змінює свого положення. (Учитель /учителька обертає модель земної кулі навколо Сонця.)

Положення Землі під час руху навколо Сонця постійно змінюється. Земля повертається до Сонця то однією, то іншою півкулею. (Учитель /учителька починає демонстрацію руху Землі навколо Сонця за допомогою телурія або глобуса і настільної лампи.)

На півкулі, яка нахилена до Сонця, Сонце піднімається високо на небосхилі, там дуже тепло, настає літо.

Земля ні хвилину не зупиняється і продовжує свій рух навколо Сонця, внаслідок чого змінюється її положення відносно Сонця. (Учитель /учителька продовжує демонстрацію руху Землі навколо Сонця.)

Півкуля, яка була нахилена до Сонця, поступово відхиляється від нього. Висота Сонця на цій півкулі зменшилася, там стало холодніше. Настає осінь.

Земля далі продовжує свій рух навколо Сонця, внаслідок чого змінюється її положення відносно Сонця.

Півкуля, яка була нахилена до Сонця, відхилилася від нього. На півкулі, яка відхилилася від Сонця, Сонце піднімається низько на небосхилі, і там стає дуже холодно, настає зима.

Земля продовжує свій рух навколо Сонця, внаслідок чого змінюється її положення відносно Сонця.

Півкуля, яка була відхилена від Сонця, поступово нахиляється до нього. Висота Сонця в цій півкулі збільшилася, там стало тепліше. Настає весна.

Отже, внаслідок того, що Земля обертається навколо Сонця і її вісь постійно нахилена, відбувається зміна пір року. Повний оберт навколо Сонця Земля робить за рік, який триває 365 діб.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 24.

— Що пропонується зробити? (Заповнити схеми, користуючись малюнками та словами для довідки.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 25.

— Що пропонується зробити? (Позначити «+» правильні твердження.)

Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 25.

— Що пропонується зробити? (Зробити на малюнку відповідні позначення.)

2. Робота в парі (групі).

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 39 у підручнику. Скориставшись малюнком, поясніть, як відбувається зміна пір року на Землі.

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VIII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 38-39.