Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Створення лепбука «Моя адреса»
Вступ

Мета:

· формування предметних компетентностей: формувати уявлення учнів про нашу планету, країну, рідне місто (село), вулицю; узагальнити і вдосконалити знання учнів про нашу державу; спонукати до пізнання своєї Вітчизни; набувати досвіду розв'язання творчих завдань; розвивати дбайливе ставлення до рідного краю; виховувати громадянина та патріота своєї країни;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях, соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: аркуш картону білого кольору, аркуші паперу різних кольорів, кольорові олівці, ножиці, клей, матеріали для оздоблення.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Освітні галузі: технологічна, мовно-літературна, громадянська та історична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Здрастуй, небо!

(Піднімають руки вгору.)

Здрастуй, Сонце!

(Руками описують велике коло.)

Здрастуй, Земле!

(Плавно опускають руки донизу.)

Здрастуй, наша велика родино!

(Беруться за руки, піднімають їх угору.)

Ми — діти твої, Україно.


Ми — працьовиті й гарні діти.


Все ми можемо зробити!

(Сідають за парти.)

2. Актуалізація опорних знань

— Як називається наша планета?

— У якій країні ми живемо?

— Яке місто (село) є для вас рідним?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Чи можете ви назвати свою адресу? (Відповіді дітей.)

— Кожна людина має пишатися тим місцем, де вона народилася, добре знати свою адресу.

— Пропоную спільно створити лепбук «Моя адреса».

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Первинне застосування нових знань

Послідовність роботи над лепбуком

Крок 1. Постановка проблеми. Формулювання теми.

Крок 2. Складання плану.

Крок 3. Створення макета.

Крок 4. Наповнення лепбука.

Крок 5. Збирання інформації та матеріалу.

Об'єднання учнів у групи

Учні дістають із торбинки різнокольорові кружечки та об'єднуються у чотири групи.

Підготовка матеріалів для створення лепбука

Кожна група обирає собі матеріали для творчої роботи.

2. Перегляд зразків лепбуків та способів оформлення навчального матеріалу

3. Виконання завдань практичної роботи

Крок 1. Постановка проблеми. Формулювання теми.

— Сьогодні ви самостійно створите лепбук «Моя адреса».

Крок 2. Складання плану.

— Що, на вашу думку, нам слід зробити, аби гарно і швидко виконати поставлене завдання? (Продумати послідовність наших дій.)

— Правильно, нам варто скласти план нашої роботи.

План роботи

· Підготувати матеріали.

· Створити макет.

· Продумати розділи лепбука.

· Зібрати інформацію та створити наш виріб.

Крок 3. Створення макета.

— Ви маєте чітко уявити, що і в якому місці буде розташовано. Малюємо все це від руки на звичайному аркуші паперу.

Крок 4. Наповнення лепбука.

Наповнення лепбука має бути таким, щоб найкраще підходило до викладення інформації.

Крок 5. Збирання інформації та матеріалу.

Робота в групах

Послідовність виконання роботи

1) З кольорового паперу виріжте чотири різних за розміром кола.

2) Наклейте їх послідовно на картон, як зазначено у підручнику (с. 19).

3) Напишіть у відповідних колах назву нашої планети, країни, свого міста чи села та назву вашої вулиці.

4) Виконайте оздоблення лепбука за бажанням.

Учні кожної групи спочатку створюють фрагменти лепбука, обравши способи оформлення навчального матеріалу:

І група — фрагмент «Планета Земля»;

ІІ група — фрагмент «Україна»;

ІІІ група — фрагмент «Наше місто(село)...»;

IV група — фрагмент «Наші вулиці».

Музична фізкультхвилинка «Україно, ми твоя надія» (https://youtu.be/q4Thxmaa_gc)

4. Самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою вчителя

Практична робота — створення лепбука

I група. Фрагмент «Планета Земля»

1) Учні вирізають та наклеюють коло блакитного кольору.

2) Угорі фігури пишуть слово «Земля».

3) На круг наклеюють різні фігури коричневого кольору, імітуючи материки.

II група. Фрагмент «Україна»

1) Учні вирізають та наклеюють коло жовто-блакитного кольору.

2) Угорі фігури пишуть слово «Україна».

3) За бажанням створюють аплікацію, наклеївши «гори», «річки», «ліси».

III група. Фрагмент «Наше місто (село

1) Учні вирізають та наклеюють коло зеленого кольору.

2) Вгорі фігури пишуть слово — назву міста (села).

3) Для оздоблення можна використати малюнок герба міста (села), фото визначних місць.

IV група. Фрагмент «Моя вулиця»

1) Учні вирізають та наклеюють коло жовтого кольору.

2) Посередині кола наклеюють кружечок — центр міста (села).

3) Від кружечка у вигляді павутинки записують назви своїх вулиць.

Підсумок роботи

— Чому назву планети ви написали у найбільшому колі, а назву вулиці — у найменшому?

5. Перенесення знань у частково змінені або нові ситуації

Мініпрогулянка «Назви свою адресу»

Діти утворюють коло та передають м'яч, промовляючи: «Я живу за адресою... А ти?».

— Як називається наша школа?

— У нашої школи теж є своя адреса, куди надходять листи. Послухайте адресу нашої школи: «...». Вулиця, на якій розташована наша школа, дуже довга. Я запрошую вас на прогулянку.

— Як ви вважаєте, як ми можемо вирушити на прогулянку? (Пішки, на автобусі...)

— Я пропоную вам фотоподорож на казковому автобусі. Запрошую пройти на автобусну зупинку.

Учитель супроводжує мандрівку фотознімками рідного міста (села).

ПЕРША ЗУПИНКА

• Відгадайте, що за дім,

Музику почуєш в нім,

Пісні, танці, плач і сміх,

Задоволення для всіх. (Музична школа.)

— Розгляньмо будівлю школи. Хто тут учиться і навіщо?

ДРУГА ЗУПИНКА «МІСЦЕ ПАМ'ЯТІ, ОБЕЛІСК»

Учитель розповідає дітям, чим пам'ятне це місце для жителів міста (села).

І живуть у пам'яті народу

Його вірні дочки і сини —

Ті, хто полягли на полі бою,

І ті, що повернулися з війни.

Вони ішли у бій за те, щоб доостанку

Перемогти ненависних катів,

Щоб світ увесь у мирному світанку

Під прапорами Перемоги золотів.

ТРЕТЯ ЗУПИНКА «СИМВОЛІКА НАШОГО МІСТА (СЕЛА). ГЕРБ МІСТА (СЕЛА)»

— Яку форму має герб?

— Які основні кольори частин герба?

— Про що нам розповідає герб міста (села)?

Про все, що приємно місту,

Про все, що нам дороге.

Герб вам може розповісти

Цікаво про все, про все.

ЧЕТВЕРТА ЗУПИНКА «ПАРК ВІДПОЧИНКУ».

Починаємо фізкультхвилинку —

Ми у парку відпочинку.

Ми на гойдалки всі сіли,

Дуже швидко полетіли.

(Діти кружляють у парах.)

Тихше, тихше, не летіть,

(Діти рухаються повільніше.)

Гойдалки всі зупиніть.

(Зупиняються.)

Раз, два, раз, два,

(Плещуть у долоні.)

Закінчилась наша гра.


П'ЯТА ЗУПИНКА «ШКОЛА»

Школа — велика дитяча країна,

В ній відкривається білий наш світ.

Тут пізнає себе кожна дитина

І вирушає звідси в політ.

Знань надається тут першооснова,

Жити, дружити, учитися в ній.

— Чому потрібно відвідувати школу? Навіщо люди вчаться?

— Відгадайте загадки — і ви дізнаєтесь, що вам знадобиться для навчання в школі.

• Знає цю найпершу книжку

Будь-який школяр,

Бо до всіх книжок доріжку

Прокладе... (буквар).

• Дуже я потрібна всім —

І дорослим, і малим.

Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу. (Книжка)

• Худорлява і вертлява,

На папір біжить у справах,

Закарлючки полишає,

У пеналі спочиває. (Ручка.)

• Рівно риску проведе

Ця струнка особа,

Натиск витримає стійко

Впевнена, струнка... (лінійка)

• З дерева робилося,

Учневі згодилося. (Олівець.)

— Школярі — це гарні, виховані діти, які піклуються про свою школу, своє місто, про оточуючих.

ШОСТА ЗУПИНКА «АДМІНІСТРАЦІЯ МІСТА (СЕЛА)»

· Головна будівля нашого міста (села) теж розташована на нашій вулиці та називається Адміністрацією.

· Хто найголовніший у місті (селі)?

· Що він робить?

· Чи можна сказати, що вулиця, на якій розташована наша школа, головна в місті?

· Чи є у нашому місті (селі) площа?

· Як вона називається?

· Назвіть вулиці нашого міста (села).

Якщо в місті (селі) є музеї, учитель продовжує подорож з дітьми.

— Усі ви, діти, є маленькими громадянами нашого міста (села). Це означає, що ви маєте поводитися належним чином, тобто ставитися до рідного міста (села) з повагою, пишатися ним та дбати про те, щоб воно було гарним, процвітало.

Поетична хвилинка

Учні читають та аналізують зміст вірша.

РІДНА ХАТА

Різні в світі є країни,

Різні люди є у світі,

Різні гори, полонини,

Різні трави, різні квіти.

Є з усіх одна країна,

Найрідніша нам усім,

То — прекрасна Україна,

Нашого народу дім.

Там шумлять степи безкраї,

Наче вміють говорити,

Там ясніше сонце сяє,

Там солодше пахнуть квіти.

Різні в світі є країни,

Гарні є і є багаті,

Та найкраще в Україні,

Бо найкраще в рідній хаті.

О. Лупій

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Відкритий мікрофон»

— Що нового дізнались на уроці?

— Чого навчились? Яку роботу виконали?

— Чи цікаво було створювати лепбук?

— Де ми його зможемо використати?