Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Виготовлення номера будинку з веселих цифр
Вступ

Мета:

· формування предметних компетентностей: закріплювати навички роботи з папером; удосконалювати навички лічби; розвивати вміння творчо виконувати завдання; виховувати активність, самостійність; почуття любові до рідної домівки; спонукати до позитивних емоцій від спільного процесу (робота в підгрупах);

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях, соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: різнокольоровий папір, кольорові олівці, прості олівці, клей, матеріали для оздоблення, цеглинки LEGO, картки з цифрами, блоки Д'єнеша, картки з намальованими будиночками, аркуш формату А1.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Освітні галузі: технологічна, мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Міркуємо — швидко!

Відповідаємо — точно!

Лічимо — правильно!

Вирізаємо — гарно!

2. Актуалізація опорних знань

Вправа «Мікрофон»

— Чи знаєте ви свою точну адресу? (Відповіді дітей.)

Обговорення ситуації

Тетянка із Оксанкою познайомилися під час пісенного конкурсу. Захотіли продовжити спілкуватися, тому запросили одна одну в гості.

— Я проживаю на вулиці Європейській, — сказала Тетянка, — буду рада зустрітися знову.

— А я мешкаю на вулиці Шевченка, — відповіла Оксанка, — заходь з мамою до нас у гості.

— Чи зможуть дівчатка побувати на гостинах одна в одної? (Ні, бо не знають номера будинку.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Чи здогадалися ви, якою буде тема нашого уроку? (Відповіді дітей.)

— Сьогодні ви пригадаєте свої адреси та виготовите номер свого будинку із веселих цифр.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій

Створення проблемної ситуації

— Сьогодні до класу для вас принесли бандероль з листами. Щоб листоноша вручив їх вам, необхідно зазначити точний номер будинку, у якому ви мешкаєте.

— Запропонуйте власні ідеї розв'язання цієї проблеми. (Діти висловлюють свої думки.)

Підготовча робота. Гра «Цифрова біржа»

Обладнання: картки з цифрами.

Учитель готує по 10 карток з цифрами на кожного учасника гри. Завдання гравців полягає в тому, щоб зібрати 10 карток з однією певною цифрою. Перемагає той, хто зробить це першим. (Завдання ускладнюється тим, що іноді кілька учасників гри починають збирати одну й ту саму цифру. Вони обов'язково програють, якщо хтось не поступиться. Під час гри необхідно домовлятися з гравцями, у яких є ця цифра, здійснюючи своєрідний «бартер», змінюючи «непотрібні» цифри на «потрібні».)

Робота з LEGO. Конструювання «Вулиця нашого міста»

Учні конструюють з кубиків композицію «Вулиця нашого міста».

Фізкультхвилинка «Місто (село) оживає»

Учитель читає віршовані рядки, діти виконують рухи відповідно до тексту.

Ранок. Знову сонце сяє.

(Діти описують руками перед собою коло.)

Моє місто (село) оживає.

(Тупотять ногами.)

Зазирає промінь сонця

В кожен дім, у всі віконця.

(Креслять у повітрі чотирикутник).

Мчать по вулицях машини

Лиш вперед, миготять шини.

(Виконують біг на місці.)

Двірники метуть, метуть —

Скрізь наводять чистоту.

(Імітують роботу мітлою.)

Треба всім скоріш вставати,

(Потягуються.)

На роботу поспішати.

(Енергійно крокують.)

А малятам-діточкам

Час іти до дитсадка.

(Ідуть із підстрибуванням.)

Я по вулиці крокую,

Місто (село) так своє люблю я!

(Ходьба з високим підніманням колін.)

Тут і школа, тут і дім,

Добре жити в місті (селі) цім!

(Виконують оплески в долоні та сідають.)

2. Самостійне виконання учнями завдань

Підготовка матеріалів до роботи

Повторення правил техніки безпеки

1) Правила безпечного користування ножицями.

2) Правила безпечного користування клеєм.

Послідовність виконання роботи

Учні виготовляють номер свого будинку з веселих цифр.

1) Виберіть папір, з якого будете виготовляти цифри.

2) Намалюйте ескіз цифр простим олівцем.

3) Виріжте силуети цифр.

4) Оздобте свої роботи (за бажанням).

Математична хвилинка. Робота в парах

— Порівняйте в парі ваші номери: у кого більші числа, а в кого — менші.

Обговорення в загальному колі

— Обговоріть, хто з однокласників живе на початку, посередині чи в кінці вулиці.

Робота за підручником (с. 20)

— Розгляньте малюнок. Поясніть, за якими правилами потрібно шукати будинок, з парним чи непарним номером.

Довідка

Найбільш поширена схема нумерації будинків відноситься до європейської схеми, коли непарні номери знаходяться на одній стороні вулиці, а парні — на протилежній. Нумерація зростає від центру міста (села). Ця схема вперше була застосована 1805 року у Франції. Завдяки зручності пізніше поширилася усіма країнами Європи.

Непарні номери, зазвичай, ліворуч від дороги у напрямку зростання цифрових значень.

Пальчикова гімнастика «Рідний дім»

Хай живе наш рідний дім —

Тепло й затишно у нім.

Є. Желєзняков

(Долоні трохи зігнуті, кінчики пальців торкаються («дах»), середній палець правої руки піднято вертикально вгору («димар»), кінчики мізинчиків торкаються одне одного, створюючи пряму лінію («балкон»).)

3. Перенесення знань у частково змінені або нові ситуації

Дидактична гра «Засели будиночок»

Мета: розвивати вміння класифікувати фігури за їхніми якостями.

Матеріал: блоки Д'єнеша (об'ємні або площинні); картки з намальованими будиночками.

Завдання гри: розселити мешканців будиночка (геометричні фігури) у кімнатах.

Учитель пропонує учням варіанти будиночків, у яких вони «розселяють» мешканців.

Створення колажу

Учні обирають картку із намальованим будиночком, позначають на ньому номер свого будинку (або прикріплюють виготовлений).

На аркуші формату А1 малюють кілька вулиць, на яких розміщують свої будиночки. (За бажанням діти домальовують інші будівлі, рослини тощо.)

Танграм

Із частин танграма учні (у довільній формі) складають будиночок, аналізують його форму.

Хвилинка-цікавинка

• 1763 року в Лондоні вперше почали нумерувати будинки. Історики пояснюють, що це зробили для ефективнішої та швидшої доставки листів.

• Нумерувати будинки у нашій країні почали ще у XVIII столітті. Це нововведення прижилося не відразу. Мешканці наполегливо використовували замість номерів власні назви будинків.

• Шукати у центрі Львова будинки з 13-м номером — марна справа. Ви можете змарнувати багато часу, пройти чимало вулиць, але позитивного результату так і не отримаєте.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Технологія «Ромашка Блума»

(Учні відповідають на шість типів запитань — прості, уточнювальні, інтерпретаційні, творчі, оцінювальні, практичні.)

Наприклад:

1-ша пелюстка. Як ми розпізнаємо будинки?

2-га пелюстка. Якщо я правильно зрозуміла, то кожен будинок має номер?

3-тя пелюстка. Чому, на вашу думку, у давнину не нумерували будинків?

4-та пелюстка. Як інакше можна було б позначати будинки?

5-та пелюстка. Добре чи погано, що наші будинки мають певний номер?

6-та пелюстка. Де можна позначати номер будинку?