Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Мала батьківщина
Вступ
Мета:
· формування предметних компетентностей: розширювати уявлення учнів про свою Батьківщину, з'ясувати сутність поняття «мала батьківщина»; розвивати зв'язне мовлення, мислення, творчість, уміння робити висновки, висловлювати свою думку, презентувати свою роботу; виховувати любов до рідного краю;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.
Обладнання: фотографії, комп'ютер, аудіозапис, картки із зображеннями визначних місць, м'яч, кошик із предметами, обруч, альбом, кольорові олівці.
Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь і навичок.
Форма проведення: урок-презентація проекту.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, громадянська та історична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Повідомлення мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Які цікаві спостереження та дослідження ви проводили під час підготовки до сьогоднішнього уроку? (Відповіді дітей.)
— Сьогодні про свої здобутки над проектом «Мала батьківщина» звітуватимуть групи «Історики», «Архітектори», «Екологи».
3. Вправа «Очікування»
(Діти по черзі озвучують свої очікування від уроку, а вчитель прикріплює на дошку фотографії з куточками рідного міста (села).)
— Ось який цікавий фотоальбом створили ваші очікування! Я очікую, що ви будете:
· правильно і точно висловлювати свої думки;
· злагоджено працювати на уроці.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Робота за підручником (с. 18)
Інформаційне повідомлення
Учні зачитують повідомлення про поняття «мала батьківщина».
2. Презентація групи «Історики»
Спікер. Ця презентація — інформація про місто (село) ..., у якому ми живемо. Презентація містить інформацію про створення міста (села), про видатних людей, які в ньому проживають або проживали.
Наш населений пункт має назву ... Ми дослідили, що означає його назва. (Доповідачі презентують підготовлені матеріали.)
Висновок. Рідний край — це куточок землі, де людина народилася й живе. Він найкращий, бо тут живуть рідні та близькі люди.
Комунікативна гра «Визначні пам'ятки міста» Обладнання: картки із зображеннями пам'ятників, площ, визначних місць як рідного міста (села), так і інших міст нашої країни.
Попередня робота: провести бесіду за кожною карткою; учитель розповідає, що на ній зображено, чому це місце стало відомим, у якому місті воно розташоване.
Спікер групи демонструє картку дітям, а вони називають, що на ній зображено. Дитина може також пояснити, чим відома та де розташована ця пам'ятка. Решта можуть допомагати.
Дидактична гра «Що у колі» (з використанням ТРВЗ)
Мета: формувати системне бачення світу; розвивати поняттєве мислення.
Учитель повідомляє дітям, що коло — це: клас, школа, місто, країна, планета Земля. Пропонує назвати, що належить до цього кола.
Наприклад: місто (село): будинки, вулиці, тротуари, магазин(и), школа(и), парк(и), спортивні майданчики тощо.
Рефлексія
— Якщо вам сподобалось, як ви виконали завдання, поплескайте у долоні.
Фізкультхвилинка «Моє місто(село)»
Діти виконують імітаційні рухи відповідно до змісту віршованого тексту.
|
Ой яке чудове рідне місто(село)! |
(Плескають у долоні.) |
|
Сяє над ним сонечко іскристе. |
(Піднімають руки вгору.) |
|
Вулиці в нім — ось які широкі, |
(Розводять руки у сторони.) |
|
А будівлі — ось які високі, |
(Стають навшпиньки.) |
|
В зелені алеї тут зростають, |
(Обертання.) |
|
Нам привітно гіллячком кивають. |
(Нахили в сторони.) |
|
Мчиться транспорт вулицями всюди, |
(Біг на місці.) |
|
Поспішають на роботу люди, |
(Крокують на місці.) |
|
Серед них — і я іду-крокую, |
(Уповільнюють крок.) |
|
Рідне місто від душі люблю я! |
(Притискають руки до грудей.) |
3. Презентація групи «Архітектори»
Спікер. Ми провели дослідження-спостереження архітектурних споруд нашого міста (села). Сьогодні звітуємо про свою роботу.
(Доповідачі презентують підготовлені матеріали.)
Комунікативна гра «Хто більше знає?»
Обладнання: м'яч.
Обирають ведучого. Гравці утворюють коло. Ведучий кидає м'яча гравцям по черзі, називаючи будь-яку букву. Гравець, який отримав м'яча, повинен швидко назвати на цю букву об'єкт чи споруду, яка є у їхньому місті (селі). (Наприклад: «П» — парк, пам'ятник; «Д» — дошкільний заклад; «З» — зоопарк, завод; «Т» — торговельний центр, театр.) Називати потрібно швидко, без запинки. М'яч слід відразу перекинути назад. Якщо гравець не встиг назвати щось, він залишає гру. Те саме відбувається, якщо він не встиг вчасно віддати м'яча. Переможцем є той, хто протримається в грі найдовше.
4. Презентація групи «Екологи»
Спікер. Ми повинні змалку дбати про те, щоб наше рідне місто(село) було гарним, процвітаючим.
Група звітує про роботу, створивши «Асоціативний кущ».

Гра «Буду — не буду»
Ведучий спонукає учнів завершувати зачитані ним тематичні речення, обравши один з варіантів «буду» або «не буду».
· Смітити у своєму місті(селі) я... (не буду).
· Дбати про чистоту, добробут і благоустрій рідного міста(села) я... (буду).
· Відвідувати міські театри, парки, цирк я... (буду).
· Перейматися проблемами свого міста я... (буду).
· Радіти досягненням й успіхам мого міста я... (буду).
· Вивчати історію й минуле рідного міста я... (буду).
· Ставитися байдуже до добробуту свого міста я ніколи... (не буду).
Рухлива гра «Будиночки»
Дітей об'єднують у команди, які утворюють кола на рівній відстані одне від одного. Коло обмежене гімнастичним обручем — «будиночком». У центрі класу — ведучий. Коли лунає музика, гравці вибігають із «будиночків» і біжать у колонах по одному периметром класу разом із ведучим. Коли музика припиняється, усі гравці повинні швидко зайняти свій «будиночок», ведучий може займати місце в «будиночку» будь-якої групи. Гравець, який залишився поза «будиночком», стає ведучим.
Вправа «Перевтілення»
В учителя на столі є кошик, в якому зібрано предмети, тобто вони перетворились на сміття і їх збираються викинути.
— Пофантазуйте: «Якби я був ..., я хотів би, щоб з мене зробили...».
Наприклад: Якби я була пластиковою каністрою, я хотіла б, щоб з мене змайстрували годівничку для птахів. Якби я був пластиковим пакетом, я б хотів, аби з мене зробили килимок. Якби я була ниткою, я б хотіла, щоб з мене виготовили ляльку-мотанку.
5. Творчі вправи
Вправа «Продовж речення»
· Мала батьківщина — це ...
· Для мене Батьківщина — це ...
Висновок. Наш рідний край — це наша мала батьківщина. З малих батьківщин складається велика Батьківщина — Україна.
Вправа «Юні художники»
— Пропоную намалювати свій улюблений куточок міста (села), у якому ви часто буваєте. (Діти виконують завдання під ліричні народні мелодії.)
Охочі презентують свої малюнки.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Інтерв'ю»
«Журналіст» ставить запитання учням, вони по черзі дають відповіді на них.
— На якій вулиці ви живете?
— Чому вона має таку назву?
— Чим ця вулиця відома?
— Хто живе на вашій вулиці?
— За що ви любите свою вулицю?
— Що ви робите для того, аби вулиця була гарною?
Технологія «Ромашка Блума»
«Ромашка Блума» — квітка з шести пелюсток — шість типів запитань.
Перша пелюстка (проста). Як називається ваша мала батьківщина?
Друга пелюстка (уточнювальна). Чи кожен має малу батьківщину?
Третя пелюстка (пояснювальна). Чому ми повинні любити рідний край?
Четверта пелюстка (творча). Які добрі справи ви можете зробити для рідного міста(села)?
П'ята пелюстка (оцінювальна). Як можна прославити рідний край?
Шоста пелюстка (практична). Яку допомогу ви можете запропонувати щодо збереження довкілля?