Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Правила поведінки під час новорічних святкувань
Природа взимку

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з правилами поведінки під час новорічних святкувань та зимових канікул; спонукати дотримувати правил техніки безпеки; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бажання піклуватися про своє життя і здоров'я;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності, екологічна грамотність і здорове життя.

Обладнання: капелюх, комп'ютер, аудіозапис, штучні ялинки, набори прикрас, паперові сніжинки, мотузка, цукерки із фольги, пластикові стаканчики, мотузка.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Пролунав шкільний дзвінок,

Запросив нас на урок.

Будемо навчатись гарно,

Швидко, весело і вправно.

2. Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

— Що може засмутити під час свята? (Міркування дітей.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Здогадайтеся, якою буде тема нашого уроку.

— Щоб новорічні свята були цікавими та радісними, слід дотримувати правил безпечної поведінки, які ми сьогодні повторимо.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Гра «Капелюх»

Групи по черзі беруть участь у грі.

Діти утворюють коло і під музику передають капелюх, надягаючи собі на голову. Періодично музика зупиняється, тоді той, на чиїй голові виявився капелюх, повинен назвати правило поведінки під час новорічних свят.

Завдання для груп

І група. Причини виникнення пожеж під час новорічних святкувань.

Наприклад:

· Несправність або неправильна експлуатація електрообладнання;

· увімкнення в одну розетку декількох побутових приладів великої потужності;

· користування саморобними електричними гірляндами для ялинки;

· запалювання хлопавок та бенгальських вогнів поблизу хвої;

· використання легкозаймистих маскарадних костюмів із паперу та вати;

· використання піротехніки.

ІІ група. Встановлення та прикрашання новорічної ялинки.

Наприклад:

· Ялинка має стояти на стійкій основі.

· У разі виявлення несправності святкової ілюмінації (блимання лампочок, іскріння) слід одразу її вимкнути.

· Дітям забороняено купувати та використовувати піротехнічні засоби: феєрверки, петарди, ракети!

· Для прикрашення ялинки застосовувати електричні гірлянди тільки ліцензійного виготовлення.

· Лампи гірлянди слід закріплювати надійно; обов'язково перевірити справність електричного проводу та його ізоляцію.

· Не слід прикрашати ялинку легкозаймистими іграшками та прикрасами.

ІІІ група. Правила поведінки під час масових святкових заходів.

Під час масових святкових заходів необхідно дотримувати простих правил поведінки.

· В місцях скупчення великої кількості людей заборонено штовхатись, бігати, йти напереріз основної маси людей.

· Бажано триматись якнайдалі від центру натовпу, стін, дверей, скляних вітрин, металевих огорож, де можна травмуватися.

У разі виникнення паніки:

· не робіть різких рухів, не бігайте, не галасуйте;

· руки завжди тримайте вільними, зігнутими у ліктях та притиснутими до тіла;

· не чіпляйтесь за двері, дерева, стовпи, огорожі, щоб не зламати руки;

· міцно тримайтесь на ногах, уникайте падіння, а впавши на землю, скрутіться «калачиком», ляжте на бік, затуліть руками голову та потилицю; опинившись на землі, спробуйте негайно підвестися. Встаючи, підтягніть до себе руки та ноги, різко підніміться вперед та вгору.

Гра «Прикрась ялинку!»

Кожна команда має штучну ялинку (яка стоїть від них на відстані кілька метрів) та набір ялинкових прикрас. За сигналом кожна команда має прикрасити свою ялинку. Перемагає команда, яка швидше впоралася із завданням.

Умова: носити можна тільки по одній прикрасі.

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Робота за підручником (с. 142)

— Доповніть правила поведінки під час новорічних святкувань. По допомогу звертайтеся до довідки.

Учні виконують завдання в парах, потім обговорюють у загальному колі.

Вправа-гра «Збери сніжинки»

— Доповніть речення, обравши відповідь.

Учитель зачитує незакінчені речення, учні по черзі доповнюють їх, обираючи правильну відповідь. Хто правильно відповів, отримує сніжинку. Переможцем є той, хто збере найбільше сніжинок.

· До небезпечних піротехнічних предметів належать... (сірники, петарди, пластмасові іграшки).

· Які електричні прилади можна використовувати на ялинці? (Лампи, світильники, гірлянди?)

· Біля ялинки заборонено користуватися... (відкритими джерелами вогню, гірляндами, прикрасами).

· Заборонено ялинку прикрашати... (саморобними гірляндами, іграшками, «сніжком»).

· Біля ялинки гратися з хлопавками... (весело, цікаво, небезпечно).

· Полум'я на ялинці слід гасити... (водою, піском, товстою вовняною ковдрою).

· Кого слід сповістити про пожежу біля ялинки... (чергового вчителя, старшокласників, батьків).

· Який номер телефону слід набрати, щоб викликати пожежників? (101.)

· Що потрібно говорити, викликаючи пожежників?

· Який номер телефону слід набрати, аби викликати швидку допомогу? (103.)

· Що необхідно говорити, викликаючи швидку допомогу?

Гра «Сюрпризи на мотузці»

Учитель прикріплює нитками до мотузки цукерки із фольги, у яких заховано записки-сюрпризи. Учні по черзі відривають цукерки, розгортають і виконують цікаві завдання.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Робота в парах. «Мої зимові канікули»

— Незабаром зимові канікули. Складіть список справ на новорічні свята. Поділіться в парі.

Учитель може запропонувати перелік справ, учні вибирають ті, що їм сподобалися.

Список справ, з якими зима подарує купу позитивних емоцій та незабутніх вражень

— Виготовити новорічні вироби.

— Прикрасити новорічну ялинку.

— Улаштувати зимову сімейну фотосесію.

— Написати лист Діду Морозу.

— Спекти разом з мамою смачне печиво.

— Вирізати з паперу сніжинки.

— Пограти в сніжки.

— Виготовити годівницю для птахів і повісити у дворі.

— Залишити горішки для білочок в парку.

— Покататися на санчатах чи лижах з гори, на ковзанах.

— Прочитати книгу про зиму або Новий рік.

— Зліпити сніговика.

— Відвідати музеї, виставки, вистави в морозні дні.

— Побудувати снігову фортецю.

— Грати в хокей.

— Вдягнути карнавальний костюм на новорічне свято.

— Сходити на новорічний ранок.

— Вивчити вірш про ялинку.

— Перед Новим роком прикрасити саморобними іграшками ялинку в дворі або парку.

Технологія «Крісло автора»

— Якою інформацією можна ділитися у школі, а якою — ні?

Гра «Уважний співак»

Діти починають співати відому новорічну пісню. За сигналом ведучого вони продовжують співати пісню подумки, а за наступним сигналом — знову продовжують співати голосно.

Умови гри: співати разом, вчасно вступаючи. Хто збився — залишає гру.

Рухлива гра «Новорічні танці»

Веселий танцювальний новорічний конкурс з перепонами подобається дітям.

У кімнаті необхідно вибудувати перешкоди (з пластикових стаканчиків, мотузки, портфелів тощо). Коли звучить музика, учасники повинні, танцюючи, подолати «парканчик», переходячи на протилежну частину класної кімнати. Після кожного кола добудовують ще один «поверх парканчика». Переступати перешкоди стає дедалі складніше, а у фіналі учасникам навіть доведеться стрибати.

Кращим танцівником уважається той, хто не зачепив «паркан».

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Робота за підручником (с. 142)

Учні зачитують та аналізують висновок до теми уроку.

Метод «Рюкзак»

Кожен учень стисло дає відповідь на запитання: «Які з набутих на уроці знань і умінь він візьме із собою для використання?».