Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Виготовлення новорічних іграшок-прикрас
Природа взимку

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з процесом виготовлення ялинкових прикрас; удосконалювати навички роботи з папером; розвивати фантазію, творчі здібності; виховувати інтерес до новорічних свят, охайність, працьовитість;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях, загальнокультурна грамотність.

Обладнання: рулони від паперових рушників, прості олівці, кольоровий папір, серпантин, ножиці, клей, картон, дріт (або степлер), нитка.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Освітні галузі: технологічна, мистецька, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Любі діти! Добрий день!

Зичу праці і пісень.

А ще, друзі, всім бажаю

Сил, натхнення на весь день!

2. Актуалізація опорних знань

— Чи доводилося вам прикрашати ялинку?

— Які прикраси ви для цього використовували?

— Чи хотіли б створити їх власноруч?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Однією з новорічних традицій є прикрашання ялинки. Вона вважається священним деревом. Саме на ній у давнину в лісі під Новий рік люди розвішували подарунки для духів, щоб зробити їх добрішими. На зелені гілочки підвішували яблука, горіхи.

Згодом почали прикрашати ялинку в оселі. На ній розвішували різні іграшки та гірлянди.

— Пропоную сьогодні на уроці навчитися виготовляти новорічні іграшки-прикраси власноруч.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій

Робота за підручником (с. 140)

— Чи однакові традиції святкування Нового року в різних країнах світу? (Відповіді дітей.)

— Прочитайте про це у підручнику.

Технологія «Навчаючи — вчуся»

— Хочете більше дізнатися про те, як святкують Новий рік в інших країнах?

Підготовлені учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.

• Коли годинник починає бити північ, англійці відчиняють задні двері будинку. З них тихенько виходить Старий рік. З останнім ударом відчиняють парадні двері та зустрічають Новий рік.

• В Угорщині в першу секунду Нового року починають свистіти в дитячі дудочки, ріжки. Таким чином відганяють від дому злих духів і закликають радість.

• У Німеччині, як тільки годинник починає бити північ, люди різного віку стають на стільці, столи та крісла. А з останнім ударом дружно, з радісними вітаннями «застрибують» у Новий рік.

• В Італії прийнято з квартир в останню хвилину старого року викидати розбитий посуд, старий одяг і навіть меблі. За ними летять хлопавки, конфетті, бенгальські вогні. А всі діти очікують на чарівницю Бефану, яка прилітає вночі на мітлі та крізь камінну трубу потрапляє в будинок. Фея наповнює подарунками дитячі черевики, спеціально підвішені до каміна.

• Іспанці в новорічну ніч їдять виноград. Ягід повинно бути рівно 12 — по одній за кожен із дванадцяти прийдешніх місяців.

• У сучасному Китаї Новий рік — це свято ліхтарів. Тільки святкують його не 1 січня, а щоразу змінюють дату. Новорічної ночі на вулицях і площах запалюють безліч маленьких ліхтариків. Китайці вірять, що іскри від них проганяють злих духів.

• Японські діти зустрічають Новий рік у новому одязі. Уважають, що це принесе удачу і здоров'я. Новорічної ночі діти кладуть під подушку малюнок із зображенням своєї мрії. Бажання повинно здійснитися.

Перегляд відеоролика

— Хто допомагає здійснювати новорічні бажання? (Дід Мороз.)

— Перегляньте мультфільм «Мудрі казки тітоньки Сови — Коли приходить Дід Мороз» (https:// youtu.be/mD__7S9eF84).

— Які подарунки розвішував Дід Мороз на ялинці?

— Виготовте новорічні іграшки-прикраси за зразком чи власним задумом.

2. Самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою вчителя

Учні виконують роботу на вибір.

1) Підготовка матеріалів до роботи.

2) Повторення правил техніки безпеки.

· Правила безпечного користування ножицями.

· Повторення безпечного користування клеєм.

3) Ознайомлення з послідовністю виконання роботи.

· Робота за підручником (с. 141).

Учні розглядають зразок виробу, читають послідовність виготовлення іграшки-прикраси, виготовляють її за поданим алгоритмом.

· Новорічна кулька власноруч (для учнів — на вибір).

Варіант 1

Для виготовлення цієї новорічної прикраси потрібно взяти кольоровий папір, тонкий дріт, степлер, клей. Кульку слід виготовити з паперу трьох різних кольорів (рожевого, синього і блакитного).

Алгоритм дій:

1. Візьміть шаблон і обведіть його на папері простим олівцем дванадцять разів. У вас мають утворитися дванадцять кіл (по чотири кола кожного кольору).

2. Виріжте кружечки ножицями.

3. Зігніть кожен кружечок навпіл і складіть їх разом, як зазначено на малюнку нижче. Під час виготовлення цієї ялинкової кулі ми використовуємо папір трьох кольорів (A, B і C). Складайте кружечки в такій послідовності — ABBCCAABBCCA.

4. Скріпіть папір між собою за допомогою тонкого дроту, обмотавши його навколо кружечків уздовж лінії згину. Кінці дроту скрутіть разом. (Можна скріпити кружечки за допомогою степлера.)

5. Розгорніть кружечки і склейте сусідні половинки одну з одною. Кожна половинка повинна бути з'єднана з однієї сусідньої вгорі, а з іншого — внизу.

6. Новорічна кулька готова!

Варіант 2

1. Виріжте з кольорового картону або щільного паперу три кружечки однакового розміру, але різного кольору.

2. У першому з них проріжте хрест (мал. а), у другому кружечку зробіть горизонтальний надріз посередині та перпендикулярно до нього два надрізи в напрямку від краю до центру (мал. б), а в третьому — чотири надрізи у вигляді хреста, також у напрямку від краю до центру (мал. в).

3. Кружечок «в» протягніть у кружечок «б».

4. У кружечку «а» відігніть куточки, що утворилися в результаті його надрізу; утвориться квадратний отвір. У нього протягніть кружечки «б» і «в», попередньо склавши їх.

5. Потім куточки знову розігніть. Прилаштуйте до кульки ниточку.

Пальчикова гімнастика «Ножиці»

Швачка в дім до нас прийшла,

Мені ножиці дала,

Я тканину і папір

Ріжу, ріжу до сих пір.

(Пальці правої руки стиснути в кулак, виставити вперед вказівний і середній пальці. Рухати ними, імітуючи різання ножицями. Спочатку вправу виконувати повільно, поступово пришвидшуючись. Стежити, щоб пальці були прямі.)

3. Підбиття підсумків практичної роботи

Презентація виробів.

Творча вправа

— На аркуші паперу напишіть вітання (для кого бажаєте), помістіть його всередину іграшки (або прикріпіть до іграшки), подаруйте адресатові.

Рубрика «Чи знаєте ви?..»

Учні зачитують повідомлення (підручник, с. 142) про перші новорічні листівки.

Технологія «Крісло автора»

— Чому важливо виготовляти іграшки власноруч?

Вправа «Уяви себе...»

— Уявіть себе ялинкою. З яким проханням ви звернулися б до людей?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Робота у Щоденнику вражень

— Запишіть свої міркування з теми. (Завдання на вибір.)

1) Важливо дотримувати традицій.

2) Можна придумати свої традиції.