Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Яка наша адреса
Вступ

Мета:

· формування предметних компетентностей: систематизувати знання дітей про планету Земля; допомогти усвідомити, що Земля має форму кулі; розвивати інтерес до пізнання та дослідження Землі з різних джерел; розвивати мовлення, пам'ять, логічне мислення; виховувати любов до рідної землі;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.

Обладнання: картки з текстом, комп'ютер, відеоролик, круг із секторами, папір, кольорові олівці, цеглинки LEGO, рюкзак.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, громадянська та історична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Доброго ранку, сонце і вітер!

Доброго ранку, ліси і поля!

Доброго ранку, плането Земля!

А всім присутнім зичимо здоров'я і добра!

2. Актуалізація опорних знань

— Як називається планета, на якій ми живемо? Що ви знаєте про нашу планету?

— Яку форму має Земля? (Земля має форму кулі.)

— Якщо вийти на вулицю, чи можна побачити підтвердження цієї версії? Що ми виявимо? (Нам здається, що ми перебуваємо на плоскій поверхні.)

Яка красива в нас планета!

Земля зелена, ніжно-голуба.

Нас переконують космічні злети:

У всій Галактиці — така одна.

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Якою буде тема нашого уроку?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Технологія «Навчаючи — вчуся»

Після ознайомлення з матеріалом, що міститься на картці, учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.

Коли всі поділилися тим, що їм відомо, обговорюють почуте у класі.

• Одним з найголовніших питань, що турбувало вчених стародавніх часів, є таке: якої форми наша планета. Тривалий час люди були впевнені, що Земля плоска. Про силу земного тяжіння у давні часи було не відомо, тому гадали, що коли б наша планета була круглою, то мешканці іншого її боку попадали з неї. Проте у різних народів уявлення про форму Землі різнилися.

• У тому, що Земля має форму кулі, люди переконалися ще задовго до того, як піднялися в космос. Це сталося, коли люди навчилися будувати вітрильні кораблі та почали плавати морем. Вони помітили одну цікаву особливість: коли мореплавці зустрічали інший корабель, то спочатку далеко в морі з'являлася щогла корабля, і тільки у разі його наближення ставав видимим увесь корабель.

• Минуло багато часу, поки люди зрозуміли, що так може бути тільки на Землі, яка за формою нагадує кулю.

І ось у наші дні, коли люди запустили в космос космічні кораблі, космонавти на власні очі побачили, що Земля має форму кулі.

• А як нам побачити велетенські рівнини, гори, океани і моря, розташовані на поверхні Землі? Для того щоб відтворити форму нашої планети, виготовили зменшене її зображення — модель. Модель нашої планети Земля називається глобусом.

• Перший глобус з'явився понад 500 років тому, в Німеччині, створив його німецький географ Мартін Бехайм. Виготовив він глобус з телячої шкіри, туго натягнутої на металеві ребра. На цьому глобусі не було Америки. Береги Західної Європи і Східної Азії розділені тільки морем. Бехайм назвав свою модель «земне яблуко». Досі перший глобус зберігається в одному з музеїв Німеччини.

Робота за підручником (с. 16)

1) Словникова робота.

Учні зачитують пояснення слів модель, глобус, космос.

2) Відгадування загадки.

• Тут міста, країни, скелі,

Океани і пустелі,

Гори, ріки і моря —

Мандрувати буду я!

Щоби світом мандрувати,

Не виходжу я із хати,

Не сідаю у автобус,

А беру до рук я... (глобус).

3) Ознайомлення з інформацією.

Діти зачитують у підручнику інформацію про глобус.

— Який колір переважає на поверхні Землі?

— Покажіть місця, де можуть жити люди. Чому ви так уважаєте?

Перегляд відеоролика

Діти переглядають та аналізують зміст відео «Наша планета Земля» (https://youtu.be/1S2FiY-MRmWs).

Офтальмотренаж «Переглядалки»

Хто кого перегляне? Завдання: дивитися на сусіда і не кліпати якомога довше. Якщо кліпнув — заплющити очі та відпочити кілька секунд.

2. Первинне застосування нових знань

Робота за підручником (с. 17)

1) Робота з діаграмою.

Діти розглядають діаграму співвідношення води та суходолу на планеті Земля.

2) Дослідження-пошук.

— Знайдіть на глобусі місця, зафарбовані синім кольором; жовтим і коричневим кольорами.

3) Інформаційне повідомлення.

Учні зачитують та аналізують текст (с. 17) про мешканців планети Земля.

Робота з LEGO. Діаграма з цеглинок

Діти вчаться: будувати моделі, висловлювати і тлумачити поняття, збирати та обробляти інформацію, творчо розв'язувати проблемні завдання, спілкуватися з однолітками, формулювати та ставити питання.

Поради:

· Запитання повинно мати обмежену кількість варіантів для відповіді, щоб діти могли обрати один варіант, тобто одну цеглинку відповідного кольору.

· Після завершення попросіть дітей перенести інформацію на папір та підписати результати.

Основні завдання:

1. У парах діти визначають питання, яке вони хочуть поставити іншим дітям. Наприклад: Чого на планеті більше: води чи суходолу? Кожен з варіантів, що діти добирають, повинен відповідати цеглинці певного кольору. Наприклад: суходіл — цеглинка жовтого кольору, вода — цеглинка бла-итного кольору.

2. Діти збирають у будь-яку ємність цеглинки відповідних кольорів.

3. Після цього ходять від пари до пари і ставлять своє запитання. Відповідаючи на нього, діти обирають цеглинку і ставлять її на пластину, складаючи цеглинки одного кольору в стовпчик.

4. Діти, які ставили запитання, розповідають, яких відповідей було найбільше/найменше, чого на планеті більше/менше.

Вправа-міркування

Діти висловлюють свої міркування, відповідаючи на запитання:

• Чому Землю називають голубою планетою?

Руханка «Ураган для тих...»

Для цієї вправи приберіть зайві стільці. Усі сидять, а ведучий стоїть (йому бракує стільця). Він каже: «Ураган для тих, хто любить подорожувати». Усі, хто любить подорожувати, підводяться зі свого місця і намагаються сісти на інше. Той, кому забракло стільця, стає ведучим і каже: «Ураган для тих, хто відпочивав на морі... (хто побував з батьками в іншій країні, хто любить ходити в походи...)».

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Технологія «Акваріум»

Групи по черзі, а потім увесь клас, обговорюють, у яких країнах вони побували, називають країн-сусідів України. (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова, Росія, Білорусь.)

Наприкінці обговорення учні мають дійти спільного рішення за 3-5 хв. (Де б не бував кожен із нас, але ми любимо свою рідну країну, вона для нас — найкраща.)

Учитель ставить класу запитання:

— Чи погоджуєтеся ви з думкою групи?

Дидактична гра «Планета Земля»

Учитель показує дітям круг «Планета Земля», розділений на сектори — це «квартири» для рослин, тварин, людини.

Діти розподіляють картинки із зазначеними зображеннями по секторах. Учитель вилучає одне із зображень. Діти розповідають, що станеться з рештою об'єктів на Землі за відсутності вилученого.

Наприклад, що може статися, якщо не буде птахів? дерев? і т. ін. (Зображення людини вилучають в останню чергу.)

Висновок. Усе в природі взаємопов'язано, а людина повинна дбайливо ставитися до навколишнього світу. Якщо людина зникне із Землі — природа не загине, а якщо зникне хоча б один об'єкт природи, то може загинути все навколо, і людина зокрема.

Хвилинка-цікавинка

З астрономічної точки зору, Земля займає найбільш вдале місце в космосі для зародження і підтримання життя. Навколосонячна орбіта Землі знаходиться в межах зони з оптимальною температурою для існування води у рідкому стані, а це, на думку вчених, є обов'язковою умовою для існування форм життя.

Якщо просвердлити тунель крізь Землю, а після цього стрибнути в нього, то вам знадобиться близько 42 хвилин, щоб дістатися іншої сторони.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Бліцопитування

· Джерелом світла і тепла на Землі є... (Сонце).

· Зменшене відтворення якогось об'єкта — це... (модель).

· Модель нашої планети Землі називається... (глобусом).

Метод «Рюкзак»

Кожен учень стисло дає відповідь на запитання: «Які з тих знань і умінь, що набув на уроці, він візьме із собою для використання?»