Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Який у зими святковий календар
Природа взимку

Мета:

· формування предметних компетентностей: розширити та закріпити знання дітей про народні зимові свята; продовжувати ознайомлення з традиціями українців; розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення, творчі здібності; виховувати повагу до історичного минулого нашого народу, його традицій;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності, загальнокультурна грамотність.

Обладнання: комп'ютер, презентація, карти із завданнями, фішки, мішок з елементами карнавальних костюмів, матеріали для виготовлення ялинки, аудіозапис.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань і вмінь.

Форма проведення: урок-квест.

Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська та історична, мистецька.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Радо клас вітає нас.

Вже настав навчання час.

Ми щасливі та здорові,

До подорожі ми готові.

2. Актуалізація опорних знань

— Які зимові свята ви знаєте?

— Які з них вам найбільше запам'яталися?

— Яке ваше улюблене зимове свято?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з традиціями та звичаями нашого народу.

Запрошую вас до подорожі святковим календарем зими.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Перегляд відеоролика

— Щоб гарно впоратися із завданнями квесту, пригадайте найпопулярніші зимові свята в українців. У пригоді вам стане презентація «Зимові свята в Україні» (https://vseosvita.ua/library/prezentacia-zimovi-svata-v-ukraini-90132.html).

Квест «Який у зими святковий календар»

Умови та правила гри

1. Учні об'єднуються у 4 команди.

2. Кожна команда отримує карту, на якій позначено станції-завдання.

3. Учасники зобов'язані пройти по черзі всі станції.

4. Команда, яка найшвидше збере всі фішки, буде переможницею.

— Розпочнімо гру! З якої станції розпочне гру кожна команда, визначить жеребкування.

1) Станція «Свято Миколая».

Мета: ознайомитися з легендою про історію виникнення свята, традицією святкування; виховувати дисциплінованість, доброту.

Завдання:

· Відшукайте у вірші Віри Паронової «Зустріч» (підручник, с. 138), яким святом зима розпочинає свій календар.

· Прочитайте українську легенду (с. 138). Хто є головним героєм? Чому він творив добро таємно?

· Прочитайте текст-повідомлення, стисло передайте його зміст.

Свято Миколая — це найбажаніший день у році для дітлахів. Напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров'я собі та батькам. Напередодні свята згадують всі свої добрі та злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов'язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні — прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час замислитися над своєю поведінкою і виправитися.

А в ніч проти 19 грудня до кожної дитинки приходить Святий Миколай і кладе під подушку подарунки.

У сучасні часи з'явилась добра традиція — саме у день Святого Миколая опікуватись сиротами та знедоленими дітьми, даруючи їм подарунки.

· Назвіть народні прикмети, пов'язані зі святом Миколая.

Наприклад:

Який день на Миколу зимового, такий і на Миколу літнього.

Щороку два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи.

Як впаде великий іній — на гарний урожай хліба.

Як на Миколу піде дощ — то врожай на озимину.

Морозяний день — на уроду хліба й городини.

2) Станція «Новий рік».

Мета: повторити традиції новорічного свята; виховувати дбайливе ставлення до природи. Завдання:

· Коротко розповісти про традиції новорічного свята.

Історія новорічних свят приховує стільки таємниць, що й за день не розповісти. Кожен вірить, що в новорічну ніч здійснюються всі бажання.

Особливо чекають на Новий рік діти, адже Дід Мороз повинен принести їм купу подарунків.

Тривалий час стародавні слов'яни святкували Новий рік 1 березня. Вони подарували нам традицію запалювати вогники на новорічних ялинках. Запалювання вогню обіцяло хороший урожай. З прийняттям християнства Новий рік почали відзначати 1 вересня.

Понад 300 років тому, 1700 року, почали святкувати Новий рік 1 січня. Тоді з'явилася традиція прикрашати ялинки, улаштовувати феєрверки та новорічні костюмовані карнавали.

У нашій країні всіх вітає з Новим роком знаменитий дідусь — Дід Мороз. Він одягнений у довгу червону шубу з білим хутром. У нього довга біла борода, а в руках — палиця. Приходить він на гостину не тільки з подарунками, а й зі своєю помічницею — онучкою Снігуронькою.

· Розглянути ялинки (підручник, с. 139) та назвати матеріали, з яких їх виготовлено.

· Пофантазуйте, виготовте креативну ялинку. (Час на виготовлення — 5-7 хв. Матеріали на вибір: папір, картон, гофрований папір, гілки, шишки, нитки, клей тощо.)

Гра «Карнавал»

Гравці утворюють коло, ведучий — усередині кола. У нього є мішок з різноманітними кумедними речами (елементами карнавальних костюмів). Він передає мішок одному з учасників, далі мішок швидко під музику передається по колу. Коли музика стихає, учасник у якого опинився мішок, бере з нього одну річ і одягає на себе. Це буде елементом його новорічного костюма. Гра триває.

Коли гра закінчується, той, хто програв (у кого найбільша кількість елементів одягу на ньому), виходить у коло та під музику танцює.

3) Станція «Різдво».

Мета: пригадати різдвяні традиції; повторити колядки.

Завдання:

· Коротко розповісти про святкування Різдва.

Різдво — свято чудес та неймовірних подій.

Споконвіку існував у нашого народу гарний звичай бажати одне одному і господарям щастя-здоров'я, многих літ і всяких статків у хаті та родині. Вже по Святій Вечері українці починали ходити по хатах, піснями та відтворенням побутових сценок вітали господарів та їхніх дітей, віншували їм злагоду й достаток.

Давню традицію має й український звичай від Різдва виступати з вертепом. Спочатку вертепом був маленький ящик, обклеєний кольоровим папером, де за допомогою ляльок, закріплених на осі, розігрувалися вистави. Згодом вертеп перетворився на театралізоване дійство з великою кількістю учасників, склад яких змінюється відповідно до регіону.

Ще до світанку в переддень Різдва палили сім полін, які відкладали сім тижнів. На цьому вогні готували дванадцять пісних страв, серед яких обов'язково кутю і борщ з вушками.

· Вибрати серед запропонованих страв різдвяні (12).

(Кутя, горох, капусняк, борщ, голубці, риба, вареники, млинці, каша, пиріжки, узвар, пампушки.)

· Заспівати колядку.

Щойно на небі сходила зоря, колядники заходили в двір, кликали господаря і співали його родині величальних пісень про сонце, місяць, зорі. Ці пісні почали називати колядами або колядками. Традиція колядування збереглася й до сьогодні.

КОЛЯД, КОЛЯД, КОЛЯДНИЦЯ

Я — маленький пастушок

Загорнувся в кошушок,

На скрипочку граю,

Вас усіх вітаю.

А ви, люди, чуйте,

Коляду готуйте —

Яблучка, горішки

Дітям на потішки.

4) Станція «Щедрий вечір».

Мета: пригадати традицію щедрування на Меланки; виховувати повагу до народних обрядів і традицій.

Завдання:

· Скласти коротку розповідь про Щедрий вечір.

За тиждень після коляди, напередодні Нового Року (за старим стилем), — Щедрий Вечір. За християнським календарем — це день преподобної Меланії. У надвечір'я Нового року (тепер — 13 січня) у церквах відбуваються урочисті Богослужіння на закінчення Старого року. Цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі й кутя, і ковбаси, й холодець, і шинка.

· Заспівати щедрівку (або засівальну пісню).

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка.

Стала собі щебетати,

Господаря викликати:

— Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару.

Там овечки покотились,

І ягнята народились.

В тебе товар весь хороший

Будеш мати мірку грошей.

В тебе жінка чорноброва.

Щедрик, щедрик, щедрівочка.

Прилетіла ластівочка.

· Назвати народні прикмети, пов'язані зі Старим Новим роком.

У ніч на Старий Новий рік люди намагалися завбачувати прикмети. Ось деякі з них.

Якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, але й для худоби.

Якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини.

Якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір.

Якщо падає м'який сніг — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим.

Який перший день у Новому році, то й рік буде такий.

Підбиття підсумків квесту

Представники команд підраховують фішки. Визначають команду-переможницю.

Технологія «Крісло автора»

— Розкажіть, які традиції святкування Різдва та Нового року існують у ваших родинах. Які страви готують на Святвечір — напередодні Різдва Христового? (Охочі розповідають.)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

— Наприкінці проведімо тестування, аби перевірити, як ви засвоїли матеріал.

Тестування

1. Якого числа відзначаємо свято Святого Миколая?

а) 15 грудня;

б) 19 грудня;

в) 25 грудня.

2. Яке свято відзначають на день Святої Меланії?

а) Святий вечір;

б) Великий вечір;

в) Щедрий вечір.

3. Зі скількох страв готували Багату вечерю перед Різдвом?

а) 14;

б) 12;

в) 13.

4. Які слова звучать у багатьох щедрівках і колядках?

а) Доброго здоров'я;

б) добрий ранок;

в) щедрий вечір, добрий вечір.

Домашнє завдання

— Вивчіть напам'ять колядку (підручник, с. 139), привітайте зі святом родичів, хрещених, друзів та заспівайте її гостям на Різдво.

Завдання для цікавої перерви

Пофантазуйте та створіть святкові різнокольорові сніжинки з цеглинок LEGO.