Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Природні та штучні джерела тепла
Природа взимку

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з природними та штучними джерелами тепла; розширити знання про обігрівальні прилади; розвивати допитливість, спостережливість; виховувати ощадливість, дбайливе ставлення до навколишнього середовища;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: предметні малюнки, дві паперові стрічки, нитка, свічка, сірники або запальничка, сигнальні картки, комп'ютер, відеоролик.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

— Що ви згадуєте, чуючи слово холодно?

Учні висловлюють свої міркування.

— Пригадайте, що є основним природним джерелом тепла. (Сонце.)

— Сонце дарує Землі не тільки світло, але й тепло, зігріваючи нашу планету.

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?

— Сьогодні ми повторимо вивчене про природні джерела тепла та ознайомимося зі штучними джерелами тепла.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Словникова робота

Учні зачитують у підручнику (с. 136) пояснення понять «тепло» та «обігрівальні прилади».

Робота в парах

Учні в парах читають текст (підручник, с. 136) про вміння людьми керувати теплом і холодом, аналізують зміст.

Вправа «Вибери джерело тепла»

— Які тіла можна вважати джерелами тепла?

— Джерелом тепла є розігріті тіла.

— Виберіть з-поміж зображень (підручник, с. 136) і назвіть предмети для обігрівання помешкань узимку. Доповніть цей перелік.

Вправа «Природні — штучні»

— Чому одні джерела тепла називають природними, а інші — штучними? Наведіть приклади.

Висновок. Погода взимку холодна й мінлива. Щоб керувати холодом, людина створила обігрівальні прилади.

Гра «Світлофор»

Діти працюють із сигнальними картками: червона — «Ні», зелена — «Так».

· Сонячна енергія забезпечує всі потреби людства.

· Людина може прожити без Сонця.

· Сонце є джерелом тепла на Землі.

· Рослинам не потрібна сонячна енергія.

· Сонячні колектори на дахах можуть нагрівати воду.

· Живі організми запасають енергію Сонця.

Рухлива гра «Сонечко і дощик» (https://youtu.be/nATN1XE49H4)

Діти присідають навпочіпки за стільчиками і дивляться у «віконце». Гравці бігають і танцюють, чуючи веселу музику. Коли вони чують звуки грому чи дощу, повертаються на свої місця і ховаються у «будиночки».

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Дослідження-спостереження

· Дослід 1.

— Поспостерігайте за паперовою стрічкою.

Учитель підносить паперову стрічку над свічкою. Стрічка нерухома.

Далі стрічку тримають над запаленою свічкою. Стрічка відхилилася.

Висновок. Тепле повітря рухається догори. Стрічка реагує на рух повітря.

· Дослід 2.

Запалену свічку піднести до ледь прочинених дверей посередині — полум'я рівне; підняти свічку вище — полум'я відхиляється в той бік, куди рухається тепле повітря; опустити свічку нижче — полум'я відхиляється у той бік — куди рухається холодне повітря.

— Чому полум'я відхилялося в різні боки?

Висновок. Тепле повітря піднімається вгору, а його місце займає холодне повітря. Повітряні маси переміщуються.

— Де використовується ця властивість повітря?

— Наприклад, радіатори опалення розміщують ближче до підлоги, а кватирки — у верхній частині вікна.

Відгадування загадок про джерела тепла

• Вона грушоподібна

І людям всім потрібна,

Дає яскраве світло,

Допоки не розсвітло,

І світить цілу ніч.

Як зветься дивна річ? (Лампочка.)

• Сушить він волосся всім

Теплим вітерцем своїм. (Фен.)

• От загадка, так загадка:

Де поїду — стане гладко.

Тільки пальцем не торкай,

Обпечешся, так і знай.

• Щоб зручніше було тобі —

Маю ручку на собі. (Праска.)

• І не кінь, і не пес.

Їсть дрова, не овес. (Піч.)

Музична фізкультхвилинка «Райдуга» (https://youtu.be/t7FLa2FF2AI)

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Робота в групах

1) Дослідницький практикум. Як зменшити втрати тепла в будинку?

— Чому взимку потрібно берегти у приміщеннях тепло?

— Разом із батьками обговоріть, як ви готуєте житло до зимового періоду. Які заходи щодо утеплення квартири (будинку) ви знаєте? Які з них доводилося проводити вдома? Як це вплинуло на температуру повітря в житловому приміщенні?

· Заклеїти вікна, утеплити двері.

· Не загороджувати опалювальні прилади, не заважати теплому повітрю зігрівати кімнату.

· Закривати штори на ніч — це дасть змогу запобігти витоку тепла.

· Штори, які не закривають батарею, дають можливість надходити теплу в кімнатний простір.

· Зачиняти вхідні двері та засклити вікна у під'їздах.

· Садити дерева біля будинку. (Дерева довкола будівлі сприяють збереженню тепла всередині приміщення.)

2) Дослідження-пошук «Як заощаджувати електроенергію?».

Учні в групах визначають, які прилади економні, а які — споживають багато електроенергії.

I група

Прилади, які споживають багато енергії: пилосмоки; праски; чайники; бойлери; посудомийні машини; мікрохвильові печі; обігрівачі; кондиціонери.

II група

Прилади для економії електроенергії в квартирі: енергозбережувальні лампи до 20 Вт замість звичайної; бойлери для нагрівання води (опосередковане нагрівання) замість простого бойлера; ноутбук замість стаціонарного комп'ютера із системним блоком і монітором; інверторний кондиціонер; холодильники, пральні машини «А» і «А+» класу; телевізори з LED екраном.

Довідка

На сьогодні існує безліч корисних порад щодо заощадження електроенергії. Ці поради не складні, але для ефективності вимагають щоденного застосування. Ба більше, скорочення споживання електрики позитивно позначається не тільки на сімейному бюджеті, але й на більш глобальних речах, зокрема:

· знижується кількість шкідливих викидів у навколишнє середовище;

· знижується енергоємність економіки країни;

· підвищується комфорт у приміщенні;

· економія енергоресурсів для наступних поколінь.

Рубрика «Чи знаєте ви?..»

Учні зачитують поради щодо збереження електроенергії (підручник, с. 137).

Робота з прислів'ями

· Як про тепло дбаєш, так і маєш.

· Тепло маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо.

· Хто добрих порад не слухає, той потім і на пальці дмухає, та пізно!

Творча робота «Виготовлення плакатів»

Учні об'єднуються в групи, малюють плакати «Дбайливо використовуєш тепло й енергію — економиш працю мільйонів людей».

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Не хочу хвалитися, але я...»

Кожен учень доповнює фразу «Не хочу хвалитися, але я...» словами, що стосуються теми уроку. (Наприклад: знаю природні та штучні джерела тепла, знаю, що Сонце — головне джерело тепла на Землі; знаю, чому потрібно берегти електроенергію; знаю, як зменшити втрати тепла в будинку тощо.)