Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Створення зображення символів погодних явищ
Природа взимку

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з комп'ютерними програмами, допомогти з'ясувати, які завдання вони виконують; формувати навички грамотної безпечної роботи на комп'ютері; розвивати вміння знаходити програму за малюнками-ярличками; виховувати бажання пізнавати щось нове;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях; інформаційно-цифрова компетентність.

Обладнання: комп'ютери, картки-пам'ятки, 6 капелюшків.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: природнича, інформатична, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

Фенологічні спостереження

— Яка сьогодні погода?

— Які умовні позначення ми використовуємо у календарі погоди?

— Чи хотіли б навчитися створювати самі символи погодних явищ?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні у нас буде дуже цікавий урок: ви навчитеся створювати зображення символів погодних явищ.

— Що, на вашу думку, нам для цього потрібно? (Комп'ютер, спеціальна програма.)

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за підручником (с. 133—134)

1) Комп'ютерні програми.

Учні зачитують повідомлення у підручнику про комп'ютерні програми.

Комп'ютерна програма — інструкції для комп'ютера у вигляді слів, цифр, схем, символів тощо.

2) Практична робота.

Доберіть до кожної комп'ютерної програми відповідний значок. За зображеннями й значками назвіть ці програми.

(Paint — графічний редактор. Цю програму людина використовує тоді, коли потрібно намалювати за допомогою комп'ютерних інструментів малюнок або змінити його. Media Player — програвач.)

3) Вправа «Міркуємо!».

— Перевірте правильність виконання попереднього завдання. За зразком утворіть для програм відповідності «назва — опис — значок».

Взаємоперевірка

— Яка комп'ютерна програма допоможе писати лист, оголошення? (Блокнот — текстовий редактор.)

— Які програми допоможуть переглянути улюблений мультфільм, записати голосове повідомлення чи пісню? (Media Player — програвач.)

Вправа «Алгоритм»

Словничок

Робочий стіл — зображення на екрані монітора після завантаження комп'ютера.

— Спробуйте продовжити алгоритм дій.

1. Відшукайте на Робочому столі комп'ютера значок відомої вам програми.

2. Наведіть на значок вказівник або стрілку.

3. Двічі... (клацніть ліву кнопку миші).

(Учитель демонструє алгоритм дій.)

Вправа для збереження зору

Це завдання буде корисним не тільки для зору, але й для розвитку талантів дитини.

Запропонувати дітям намалювати будиночок, собаку, дерево, чоловічка, тільки замість пензлика і фарб використовувати погляд.

2. Самостійне застосування учнями знань

— Чим схожі та чим відрізняються звичайний письмовий стіл і робочий стіл комп'ютера?

Стратегія «Діаграма Венна»

— Чим схожі та чим відрізняються звичайний письмовий стіл і робочий стіл комп'ютера?

Практична робота

— Якою кнопкою слід закрити програму? (Правою кнопкою миші.)

— Оберіть та опишіть її.

— Поміркуйте, навіщо використовують інші значки.

Кнопки керування вікном:

Перша кнопка — згорнути вікно.

Друга кнопка — розгорнути вікно/повернути в початковий стан.

Третя кнопка — закрити вікно (це саме робить Ctrl F4).

Вправа для постави «Великі кола»

Обертання назад випрямленими в сторони руками (кисті стиснуті в кулаки) — 6-8 разів. Стежити за тим, щоб діти не опускали руки нижче рівня плечей.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Вправа «Диктор»

— Театралізуйте у групах повідомлення про погоду найближчої доби (прогноз) на вибір: на радіо або телебаченні. Спочатку створіть план (алгоритм) повідомлення. Не забудьте зазначити місцевість.

Алгоритм повідомлення

· Дата (зазначити на який день прогноз).

· Місцевість.

· Температура повітря.

· Хмарність.

· Опади.

· Напрямок та сила вітру.

Практична робота «Створення зображення символів погодних явищ»

— Для календаря погоди створіть зображення символів погодних явищ. У цьому вам допоможе комп'ютерна програма Paint. (Зразки символів розгляньте у підручнику, с. 134.)

Розгадування кросворда «Прогноз погоди»

— Відгадайте загадки, прочитайте ключові слова.

1. Летить коник, басує,

Полем долом пустує.

Ніхто його не впіймає.

Ніхто його не загнуздає. (Вітер.)

2. У річці купалася, у хмарі ховалася,

Від блискавки грому полинула додолу.

На землю спустилася на сто крапель розбилася. (Гроза.)

3. Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град.)

4. Не сніг, не лід, а взимку дерева прикрашає. (Іній.)

5. Хто малюнки на вікні уночі зробив мені? (Мороз.)

6. Що сходить без насіння? (Сонце.)

7. Я падаю на ваші хати.

Я білий-білий, волохатий.

Я прилітаю вам до ніг,

А називаюсь просто — ... (сніг).

8. Вранці хтось в саду бродив і намисто загубив.

Потім сонечко гуляло, намистинки позбирало. (Роса.)

9. Мене просять і чекають,

А як прийду — утікають. (Дощ.)

10. То чорні, то сині по небу ходили,

А як набив їх вітер — сльози розпустили. (Хмари.)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «Шість капелюхів, що мислять»

Білий капелюх. Що таке Робочий стіл комп'ютера?

Червоний капелюх. Чому, на вашу думку, виникла необхідність у створенні комп'ютерних програм?

Чорний капелюх. Зазначте недоліки роботи за комп'ютером.

Жовтий капелюх. Чи полегшують комп'ютерні програми спостереження за погодними явищами?

Зелений капелюх. Яку нову комп'ютерну програму ви хотіли б створити?

Синій капелюх. Чому необхідно дотримувати алгоритму дій під час роботи на комп'ютері?