Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Яка погода взимку
Природа взимку
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з особливостями погоди взимку; узагальнити спостереження дітей про зміни в природі з настанням зими; розвивати спостережливість, інтерес до народного прогностика; виховувати любов та дбайливе ставлення до природи;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: тематичні малюнки, картки, «сніжка» з вати, комп'ютер, відеоролик, аркуші зі сніжинками, фарби.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Пригадайте, що таке погода, та назвіть її складові.
Погода — це стан нижнього шару повітря в певній місцевості та в певний час.

— Якою буває погода взимку? (Відповіді дітей.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми повторимо, які явища природи спостерігаються взимку.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником (с. 133)
Діти зачитують опис зимової погоди, аналізують її складові.
Фенологічні спостереження
— Яка погода сьогодні?
— Для розповіді використайте слова: тепло, холодно, морозно, ясно, хмарно, сніг, дощ, сніг з дощем, сильний вітер, без вітру, метелиця, іній.
Робота в парах. Планування спостережень за природою взимку
На кожній парті — картка. Учні ознайомлюються із завданнями для спостережень.
Визнач, яка погода, і познач галочками ознаки зимової погоди.
1) Температура повітря.
· Тепло;
· холодно;
· морозно.
2) Стан неба.
· Ясно;
· хмарно;
· похмуро.
3) Опади.
· Сніг;
· дощ зі снігом;
· дощ.
4) Визнач, чим вкрита земля, річка.
· Снігом;
· льодом.
Відгадування загадок
Учні переглядають відео «Явища природи» (https://youtu.be/x8vm-iIFT0k), відгадують загадки.
— Чи є серед названих явищ природи ті, яких не буває взимку?
Руханка «Сніжка» Обладнання: «сніжка» з вати.
Діти утворюють коло, передаючи одне одному «сніжку» з вати, промовляючи:
Сніжку ми катаємо,
До п'яти рахуємо:
Раз, два, три, чотири, п'ять —
Тобі пташку називать.
(Той, у кого в руці опинилася сніжка, називає зимуючого птаха.)
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Розвивальна гра «Навпаки»
Діти утворюють коло, учитель кидає дитині «сніжку» і вимовляє фразу-припущення про зиму, а дитина повинна спростувати фразу — сказати навпаки.
Наприклад:
— Сніг чорний. (Ні, сніг білий.)
— Сніговик гарячий. (Ні, сніговик холодний.)
— Ведмідь їсть малину взимку. (Ні, ведмідь узимку впадає в сплячку.)
— На ковзанці катаються на лижах. (Ні, на ковзанці катаються на ковзанах.)
— Узимку заєць ходить у рудій шубці. (Ні, в білій.)
— Узимку дощить. (Ні, сніжить.)
Вправа «Продовж ланцюжок»
Учні по черзі («ланцюжком») називають ознаки зими та зимові природні явища.
· Одним з перших ознак наближення зими є незначні заморозки і короткий світловий день.
· Найбільш частими кліматичними аномаліями з середини грудня є сніг, хуртовина, замети, ожеледиця та інші.
· Узимку морози можуть досягати нижче -20 градусів.
· Випадають опади морозної погоди у вигляді кристалізованих крапель води — снігу.
· Природний феномен — заметіль — це перенесення снігу з поверхні сильним вітром.
· Снігові бурі піднімають частинки льоду на певну висоту від поверхні землі, через що помітно погіршується видимість.
· Буревій являє собою перенесення снігового покриву до метра.
· Ожеледиця — покрив замерзлої води (при таненні снігу або після дощу), з'являється тільки у разі помітного зниження температури.
· Ожеледь — це утворення крижаної кірки на деревах, землі, дротах, пов'язане з випаданням опадів на замерзлу поверхню.
· Коли на вулиці температура повітря опускається нижче 2 градусів, на склі з'являються морозні візерунки у вигляді замерзлих молекул води.
Комунікативна гра «На зимовій прогулянці»
Мета: вчити дітей виконувати мовленнєві завдання, дотримуючи правил увічливості.
Наприклад:
— Оленко, попроси, будь ласка, у Віталика санчата.
— Тетянко, запитай у Василька, чи не змерз він.
— Маринко, попроси у Максимка, щоб він тебе трохи покатав на санчатах.
— Андрійку, ти їхав на лижах й випадково штовхнув Яну. Що ти їй скажеш?
— Олю, ти покаталася на Денисових санчатах, а тепер повертаєш їх. Що ти скажеш Денисові?
Рухлива гра «Сніжинки та вітер»
Діти утворюють коло і беруться за руки. За сигналом ведучого: «Вітер дме сильний-сильний. Розлітайтеся, сніжинки!» — діти розбігаються класною кімнатою, розводять руки в сторони, кружляють. Ведучий каже: «Вітер затих. Повертайтеся, сніжинки у коло». Діти повертаються у коло, беруться за руки.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Рубрика «Чи знаєте ви?..»
— Учні читають повідомлення (підручник, с. 133) про перший прогноз погоди, обговорюють зміст.
Вправа «Інтерв'ю»
Учень-«журналіст» бере інтерв'ю в охочих.
— З яких джерел інформації можна дізнатися про стан погоди?
— З яких джерел отримуєте її ви?
Народний прогностик
Зима — дивовижна пора року. На неї з нетерпінням чекають усі діти, щоб отримати довгоочікуваний подарунок під ялинкою, вдосталь накататися на санках, лижах, ковзанах, ліпити сніговиків, пограти в сніжки. Узимку природа спить, ніжно загорнувшись у снігове покривало. Хоча може і сильними морозами налякати, і ожеледицею, і холодними вітрами або хуртовинами. Є така приказка про цю пору року: «Сонце світить, але не гріє». Також існує безліч народних прикмет зими, що допомагають передбачити, яким буде літо, яку погоду чекати в найближчі дні, до якого явища природи готуватися.
— Прочитайте народні прикмети, поясніть їхній зміст.
· Снігова крупа — ознака близької відлиги.
· Падають великі сніжинки — до відлиги.
· Пухнастий іній на деревах і кущах — буде сонячний день.
· Безліч великих бурульок — на гарний урожай овочів.
· Туманне коло біля сонця — на хуртовину.
· Якщо ворони розкаркались усією зграєю — до морозу, сидять на землі — до відлиги, вмостилися на нижніх гілках дерев — чекайте вітру.
· Якщо взимку дув вітер та інею не було — буде буран.
— Які природні явища згадуються у прикметах? (Відлига, іній, бурульки, туман, мороз, буран.)
Творча вправа «Розмалюй сніжинку»
Учитель роздає дітям заздалегідь підготовлені аркуші зі схематичними зображеннями сніжинок. Запитує, який колір зазвичай мають сніжинки. А потім просить дітей уявити снігопад у чарівній країні. Якого кольору сніжинки падають там? Учні фарбують сніжинки саме у такий колір.
Інший варіант вправи: діти фарбують сніжинки у колір свого настрою. Нехай не обмежують свою уяву! А потім вони можуть намалювати власну сніжинку, яку вигадають самі.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Вправа «Доповни речення»
Взимку сонце піднімається _______ над горизонтом. Дні _______, а ночі _______. Найдовша ніч _______. Температура повітря _______ нуля. Водойми вкриваються _______. З неба падає _______.
Вправа «Рефлексивний екран»
Учні по колу висловлюються одним реченням.
· Сьогодні я дізнався/дізналася...
· Я виконував/виконувала завдання...
· Тепер я зможу...
· У мене вийшло...
· Мене здивувало...
· Я спробую...
· Було цікаво...
· Було складно...
· Я зрозумів/зрозуміла...
· Я відчув/відчула, що...
· Я навчився/навчилася...
· Мені захотілося...