Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Виготовлення сніжинки
Природа взимку
Мета:
· формування предметних компетентностей: учити учнів технології виготовлення витинанок; удосконалювати навички роботи з папером; розвивати дрібну моторику рук; виховувати інтерес до ручної праці, працелюбність, старанність, охайність, любов до народного мистецтва;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: папір, прості олівці, ножиці, зразки сніжинок, комп'ютер, відеоролики, аудіозапис, фарба, розрізані сніжинки.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: технологічна, природнича, мовно-літературна, мистецька.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Аутотренінг
Щоб урок нам розпочати,
Треба вголос проказати:
Впевнений, кмітливий я,
Прагну здобувать знання.
Я уважний і серйозний,
Хоч і ще малого зросту,
Я готуюся до праці
І наводжу лад у папці.
Наші руки працьовиті,
Спритні і талановиті.
Лад, порядок вони знають,
Звично речі розкладають:
Все для правої — праворуч,
Все для лівої — ліворуч.
2. Актуалізація опорних знань
— Яка пора року настала?
— Які ознаки зими ви знаєте? (Сніг, мороз, холод, ялинка, Новий рік, Різдво.)
— Коли ми кажемо зима, то обов'язково думаємо, що це сніг та мороз.
— А що таке сніг? Із чого він складається? (Зі сніжинок.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми навчимося вирізати сніжинки, прикрасимо ними нашу класну кімнату.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Осмислення змісту й послідовність застосування способів виконання дій
Вступна бесіда
— Відгадайте загадку.
• З хмарки всі ми вилітаємо
І в танку легкім кружляємо.
Білим все стає довкола,
Білий ліс і біле поле.
Ми холодні, мов льодинки,
Називають нас... (сніжинки).
— Під час екскурсії вам доводилося розглядати сніжинки. На що вони схожі?
— Розгляньте зразки сніжинок. (На дошці розміщено різноманітні сніжинки.)
— Цікаво, а чи знаєте ви, що сніжинки бувають дуже різноманітними за формою? Спостерігаючи за ними, вчені з'ясували, що жодна з них не повторює за формою іншу. Але всі сніжинки мають по шість промінчиків.
— Пригадайте, як утворюються сніжинки. (Відповіді дітей.)
— Десь високо в небі під дією низьких температур краплини води, що випаровуються, перетворюються на дрібні кристалики льоду, а на шляху до землі, проходячи крізь хмари, утворюють сніжинки.
Сніжинки — справжнє диво зими, а їхнє кружляння завжди приваблює своєю вигадливістю, надихає на створення музики, танців, віршів, казок.
Перегляд відеоролика
— Перегляньте відео «Сніжинки з паперу» (https://youtu.be/lvroxrvrPoE), де йдеться про те, які витинанки сніжинок можна виготовити.
Перегляд зразків
Учитель демонструє зразки сніжинок з паперу та розміщує їх на дошці.
Дихальна вправа «Снігова хмара»
— Зі снігової хмари падають сніжинки. Скільки їх? А тепер подуйте на сніжинки, щоб вони полетіли.
2. Організація самостійної практичної діяльності учнів
Підготовка робочих місць
Учні читають у підручнику (с. 132), які матеріали знадобляться для роботи, готують їх на партах.
Вступний інструктаж
Повторення правил користування ножицями.
Послідовність виконання роботи
— Перегляньте відео «Як зробити сніжинку з паперу» (https://youtu.be/DDDJhqk8qdM), запам'ятайте послідовність виготовлення.
Послідовність виконання
І спосіб (схема «а»)
1. Квадратний аркуш тонкого білого паперу складіть по діагоналі.
2. Правий гострий кут зігніть на лівий бік зі зміщенням угору.
3. Аналогічно зігніть лівий кут у протилежний бік так, щоб лінії згину збіглися.
4. Складіть усю заготовку навпіл.
5. Намалюйте візерунок, виріжте.
6. Розгорніть виріб. Сніжинка готова!
ІІ спосіб (схема «б»)
1. Візьміть аркуш паперу А4, складіть квадрат, решту паперу відріжте.
2. Складіть квадрат навпіл, утворений прямокутник теж складіть навпіл.
3. Із квадрата складіть трикутник, а з нього ще один менший трикутник, зайвий край відріжте.
4. Краї трикутника заокругліть, намалюйте візерунок, виріжте.
5. Розгорніть виріб. Сніжинка готова!

ІІІ спосіб
1. Візьміть аркуш білого паперу і виріжте з нього круг.
2. Зігніть його по діагоналі, а потім ще декілька разів, як зазначено на схемі. (Учитель демонструє порядок виконання роботи.)
3. На отриманому трикутнику намалюйте візерунок, виріжте. (Візерунок не повинен бути занадто складним і не повинен перетинати лінії згинів.)
4. Розгорніть виріб. Сніжинка готова!

Вправа «Міркуємо!»
— Поміркуйте, чи бувають сніжинки однаковими.
Самостійна робота учнів.
Психогімнастика
(Діти виконують рухи під музику.)
— Діти, уявімо себе маленькими, легенькими сніжинками, яким добре спиться в хмаринці. Вони пливуть небом, немов у човнику, їм добре, адже вони всі разом. Аж раптом налетів легенький вітерець, загойдав хмаринку ліворуч — праворуч. Полетіли сніжинки в ліс, на поле, в село та місто — закружляли у танку. А вітерець грався з ними: то здіймав їх угору, то вниз. Зрештою всі сніжинки сіли: одна — на землю, решта — на дерева, на людей... Усі спустилися на землю.
У повітрі сніжинки кружляють,
На землі осідають, на ґанку.
Знають діти чи, може, не знають,
Що зима вирізала витинанку?
Все зима засніжила красиво,
Землю вбрала іще до світанку.
Хто підглядів таке тихе диво?
Хто придумав її, витинанку?
3. Творчі вправи
Пальчикове малювання «Сніжинки»
Діти залишають відбиток подушечки пальця в центрі кожної сніжинки.
Дидактичні ігри
1) «Виклади намисто».
На килимку діти викладають намисто, чергуючи великі та маленькі сніжинки.
2) «Склади ціле».
Діти у групах складають розрізані сніжинки. (Можна провести у вигляді змагання.)
Хвилинка-цікавинка
• Сніжинки на 95 % складаються з повітря, дуже пухкі, тому швидкість падіння з неба доволі низька — майже 1 км/год.
• Сніжинка — це порошинка у хмарі, що перетворюється на кристалик. Форма сніжинки залежить від вологості, температури, тиску. Умови змінюються, і сніжинка збільшується завширшки або заввишки, стає променистою. Кожна сніжинка унікальна, двох однакових не існує.
• Найбільша сніжинка у світі була зафіксована 28 січня 1887 року під час снігопаду в місті Форткео штат Монтана США. Ця сніжинка мала діаметр 38 см, хоча зазвичай сніжинки мають діаметр 5 мм, масу — 0,004 г.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Прийом «Одним словом»
Учні висловлюють свої враження від уроку за допомогою одного слова. Наприклад: сподобалося, цікаво, нудно, весело, складно тощо.