Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Як не замерзнути
Природа взимку

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із поняттями «переохолодження», «обмороження»; розширювати уявлення про необхідність сезонного вибору одягу для здоров'я людини; розвивати мислення, увагу, кругозір; виховувати відповідальність за власне здоров'я, дбайливе ставлення до життя;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: сюжетні та предметні малюнки, словники синонімів, комп'ютер, аудіозапис, пам'ятки, рукавички з паперу.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Щоб росли і гартувались,

І міцніли, як броня,

Треба, друзі, піклуватись

Про здоров'я нам щодня.

2. Актуалізація опорних знань

— Про яку пору року говорили минулого уроку?

— Що змінилося у природі з настанням зими?

— Чи вплинули ці зміни на вибір одягу?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Важливо вміти добирати одяг будь-якої пори року, особливо взимку.

— Отже, сьогодні дізнаємося, як одягатися, щоб не переохолодитися і відпочинок взимку був приємним.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Словникова робота

Переохолодження — стан людини, коли на всю поверхню шкіри впливає холод, а температура тіла при цьому падає нижче від 35 °С.

Обмороження — ушкодження тканин організму під дією холоду.

«Мозковий штурм»

— Яким має бути одяг для зимової прогулянки?

Учні висловлюють свої міркування.

І Робота за підручником (с. 130—131)

1) Ознаки переохолодження.

Учні читають текст (с. 130) про переохолодження та його ознаки:

· тремтіння в тілі;

· блідість;

· посиніння шкіри, губ;

· біль у пальцях рук та ніг.

2) Як не замерзнути?

— Розгляньте малюнки (с. 131).

· Одяг має бути теплим, легким, не обмежувати рухи тіла.

· Взуття обирайте таке, щоб не здавлювало ноги.

· Рухайтеся! На морозі рух зігріє тіло.

Практична робота «Зимовий одяг»

Із зимою ще прийшли мороз і завірюха,

Мерзнуть щоки і носи, холодно і вухам!

Та скажіть, чому людей зима не лякає?

Що їх від морозу добре захищає?

— Що нас захищає від морозу? (Одяг.)

Завдання: викласти одяг у тій послідовності, у якій ми його одягаємо, збираючись на прогулянку. (Використовують предметні малюнки. Провести у вигляді змагання між групами.)

Робота з дидактичним матеріалом

— Як можна загартовуватись у різні пори року? Розкажіть.

— Які три чинники допомагають вам загартовуватися? (Сонце, повітря, вода.)

— Розгляньте малюнки. Що роблять діти в різні пори року?

— Складіть речення.

Висновок. Підвищити опірність організму до хвороб можна за допомогою гартувальних процедур.

— Згадайте корисні поради щодо загартовування.

ПРАВИЛА ЗАГАРТОВУВАННЯ ПОВІТРЯМ

Правило 1. Спи з відчиненою кватиркою.

Правило 2. Щоденно гуляй і грайся на свіжому повітрі.

Правило 3. Приймай повітряні ванни о літній порі — на вулиці, взимку — в кімнаті, відчинивши кватирку.

Правило 4. Одягайся за погодою — не перегрівай свій організм теплим одягом.

Вправа для регулювання м'язового тонусу «Запальний гопак»

Учитель промовляє текст, а діти виконують за ним тільки рухи.

Одягли ми шапки, кожушки,

Взулися у теплі чобітки.

А щоб нам іще тепліше стало,

Ми усі гопак затанцювали.

Танцювали добре, аж упріли,

І мерщій в приміщення побігли!

Там вже з лоба піт ми витирали,

Після танців запальних відпочивали.

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Робота за підручником (с. 131)

— Прочитайте віршовані рядки. Про яке зимове явище йдеться? (Метелиця.)

— Чи ви його спостерігали?

— Чи можна виходити на прогулянку під час метелиці?

Словникова робота

1) Робота за підручником.

Учні зачитують у підручнику (с. 131) пояснення слова «метелиця».

Метелиця — сильний вітер, заметіль, хуртовина.

2) Робота зі словниками.

— Як іще називають метелицю?

— Скористайтеся словниками синонімів.

Наприклад. Метелиця — завірюха, хуртовина, віхола, заметіль, хуга, завія, сніговій, сніговиця, віхало, заметільниця, метіль, сніговійниця, буран, хуртеча, фурделиця.

Технологія «Сітка Елвермана»

— Організуйте дискусію в класі, обговоріть проблему. (Кожен учень робить свій висновок щодо поставленої учителем проблеми.)

Так

Проблема

Ні


На прогулянку потрібно виходити за будь-якої погоди.


Музична фізкультхвилинка

Учні під аудіозапис виконують фізкультхвилинку «Падає сніжок» (https://youtu.be/h20XWHHm0Ak).

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Гра «Вдягни ляльку»

Завдання: вибрати одяг за погодою.

— Розгляньте малюнки. Які пори року зображено?

— З'єднайте стрілками речі із відповідною порою року.

Метод «Прес»

— Проведіть дискусію, висловіть свою точку зору.

— Скільки часу протягом дня необхідно перебувати на свіжому повітрі?

Скористайтеся пам'яткою.

Я вважаю, що ...

... тому що ...

..., наприклад, ...

Отже, ... таким чином ...

Довідка

Перебування на свіжому повітрі — найбільш ефективний вид відпочинку, що відновлює організм після занять, підвищує працездатність дитини до рівня, необхідного для повноцінного приготування домашніх завдань. Під час прогулянок кров насичується киснем, поліпшуються обмінні процеси.

До того ж, прогулянки сприяють загартованості організму, профілактиці ультрафіолетової недостатності й малорухливості.

Загальна тривалість перебування на свіжому повітрі для учнів молодших класів має становити I 3-3,5 год на добу.

У вечірній час діти також можуть грати просто неба. Особливо корисна прогулянка після вечері, перед сном, тривалістю близько 30 хв. Вона позбавляє втоми, що з'являється до кінця дня, знижує збудження нервової системи, сприяє швидкому засинанню.

Творча вправа

— Складіть казку про зимову мандрівку до лісу або парку. Подумайте, які в ній будуть головні герої. Згадайте в казці про явища природи, притаманні цій порі року.

Хвилинка-цікавинка

— Кого з людей називають «моржами»?

Моржами називають людей, які загартовуються, купаючись узимку у відкритих водоймах. Температура води в ополонці зазвичай не перевищує + 4 градуси.

Практично в будь-якій області нашої країни працюють групи та секції зимового плавання, які об'єднуються у Всеукраїнську асоціацію «моржів».

Перші організації, які об'єднали любителів зимового плавання, з'явилися ще 1958 року. І лише 1993 року в Україні провели перший чемпіонат серед «моржів».

Заплив «моржів» — видовище неординарне. Мета кожного «моржа»: загартувати організм й поліпшити імунну систему.

Проте, щоб загартуватися, не обов'язково лізти в крижану воду. Досить, як кажуть досвідчені «моржі», просто обтиратися, або бігати снігом, приймати контрастний душ. У принципі, протипоказань до зимового купання немає, окрім хвороб у загострених формах.

Узагалі загартування — це не просто плавання, а ціла система, у якій потрібно враховувати весь спосіб життя (дотримувати режиму дня, харчування, стежити за одягом тощо).

Багато людей занурюються в крижану воду на Водохреща, але справжні «моржі» купаються систематично — двічі-тричі рази на тиждень. Моржуванням можна займатися не тільки безпосередньо взимку, але й навесні та восени, коли температура води не вище +7 градусів. Улітку любителі екстремального загартовування вирушають до більш холодних водойм або переходять на занурення в холодну ванну. Ще одна альтернатива для моржів улітку — це тривалі пробіжки. Такі тренування організму забезпечують моржам бадьорість, гарне самопочуття, відмінне здоров'я.

Дидактична гра «Вибери рукавиці для прогулянки»

Матеріал: рукавички з паперу різного кольору та з різними візерунками.

— Грати зі снігом потрібно в рукавицях, інакше наші руки швидко замерзнуть.

— Виберіть для себе пару рукавичок. (Діти вибирають пару рукавичок, щоб вони були одного кольору та з однаковим візерунком.)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «п'яти пальців»

Учні підсумовують вивчене на уроці за п'ятьма напрямами:

М — мізинець — знання. Які знання я сьогодні здобув(ла)?

Б — безіменний — мета. Чого я сьогодні досяг(ла)?

С — середній — настрій. Який сьогодні був у мене настрій?

В — вказівний — допомога іншим. Чим я сьогодні допоміг (допомогла) іншим?

В — великий — здоров'я. Що я зробив(ла) для свого здоров'я?

Завдання для цікавої перерви

Поясніть, якої пори року розважаються діти, зображені на малюнках. Аргументуйте свій вибір.