Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
У чому сила зими
Природа взимку
Мета:
· формування предметних компетентностей: виявляти характерні ознаки зими у живій і неживій природі; встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; учити самостійно здобувати знання, висловлювати припущення, робити самостійні висновки; розвивати вміння зв'язно висловлювати свої думки; розширювати і впорядковувати пізнавальний досвід дітей; виховувати любов до краси зимового світу, дбайливе ставлення до природи;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: картки, пам'ятки, лупи, термометр, м'яч, паличка.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Форма проведення: урок-екскурсія.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Відгадайте загадку.
• Холодна, біла,
Ліс оголила.
Скувала річку,
Струмок спинила. (Зима.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми спробуємо дослідити, що зима дійсно прийшла у наш край, у чому її сила.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Засвоєння нових знань, умінь і навичок
1) Фенологічні спостереження.
— Як, за вашими спостереженнями, змінилась погода у нашій місцевості порівняно з осінню?
— Як змінилося довкілля? (Відповіді дітей.)
2) Робота в парах. Планування спостережень за природою взимку.
На кожній парті — картка. Учні ознайомлюються із завданнями для спостережень.
1. Визнач, яка погода (температура повітря, небо, опади).
2. Визнач, чим укриті земля, річка.
3. Визнач, як виглядають дерева.
4. Визнач, яких птахів можна зустріти.
ПАМ'ЯТКА
Спостерігайте взимку:
· За неживою природою.
— Які зміни в неживій природі відбуваються з приходом зими?
— Як змінюється температура?
— Як виглядає небо?
— Як змінюється тривалість дня?
— Що відбувається з ґрунтом?
— Що відбувається з водоймами?
— Які опади випадають узимку?
· За живою природою.
— Який вигляд мають листяні, хвойні дерева?
— На яких деревах і кущах залишаються плоди?
— Коли біля ваших годівниць з'являться птахи?
— Яких із них ви впізнали? За якими ознаками?
— Як поводяться птахи біля годівниці?
— Коли припиняють відвідувати годівницю?
— А тепер, використовуючи свої спостереження, розкажіть про грудень.
3) Робота за підручником (127-128).
— Які ознаки, крім снігу, можна спостерігати взимку?
— Прочитайте (с. 128) про значення сніжного покриву.
Вікторина «Зима»
· Щедре випадання снігу називають... (снігопадом).
· Підвищення температури вище за нуль градусів у холодну пору року. (Відлига.)
· Пухнаста снігова бахрома на деревах і дротах. (Паморозь, іній.)
· Сніг розтанув на дорозі та замерз. На дорогах — ... (ожеледиця).
· Снігопад у разі сильного вітру називають... (заметіллю).
· Про що йдеться: «Сам біжить і стояти не велить»? (Мороз.)
4) Повторення правил поведінки під час екскурсії.
2. Екскурсія в природу
1) Дослідження-розпізнавання.
— Дослідіть сніжинки. Зловіть сніжинки на рукавичку і розгляньте їх за допомогою лупи.
— Чи всі вони однакові? Зробіть висновок.
Словничок
Сніжинки — кристали льоду, що утворилися із водяної пари.
— Переконайтеся та доведіть, що всі сніжинки мають по 6 промінців.
— Зловіть нові сніжинки і розгляньте їх за допомогою лупи. Що ви помітили? Скільки у них промінців?
— Спробуйте замалювати у блокноті сніжинку, що вам найбільше сподобалася. Організуйте у класі виставку малюнків сніжинок. Якими бувають сніжинки? Які сніжинки вам довелося побачити під лупою?
Висновок. Усі сніжинки мають по 6 промінців.
2) Дослід зі снігом.
— Візьміть трошки снігу, покладіть на долоньку. Який за кольором сніг? Доторкніться долонькою. Який він на дотик?
— Піднесіть долоньки до рота і подмухайте на нього. Що сталось зі снігом?
— Чому розтанув сніг? На що він перетворився? (Учні дають відповіді на запитання.).
Висновок. Сніг — ознака зимових змін у неживій природі.
3) Досліджуємо повітря.
— Погляньте на термометр. Яку температуру він показує? Що це означає? (Є мороз, бо температура повітря нижча 0 °С).
Висновок. Мороз — ознака зимових змін у неживій природі.
Руханка
4) Зимові розваги.
— Яка ваша найулюбленіша гра взимку на прогулянці?
Рухлива гра «Паща чудовиська»
Матеріали: м'яч та паличка для малювання на снігу.
Головна умова гри — місце проведення гри має бути вкрите шаром снігу.
1. Намалюйте на снігу голову чудовиська з роззявленою пащею. Зробіть у ній заглибину, щоб у ній міг розміститися м'яч.
2. На відстані кількох метрів від зображення чудовиська проведіть межу, позначивши зону, звідки можна кидати м'яч.
3. Перший гравець бере м'яч і кидає його, намагаючись влучити в заглибину, тобто в пащу чудовиська.
4. Якщо м'яч не влучив, гравець піднімає його і кидає з того місця, де м'яч упав.
5. Перемагає найвлучніший.
5) Ліплення снігових скульптур.
— Спробуйте пофантазувати: створіть кумедні істоти.
Сніжинки, сніжинки, усі ви зберіться
І на сніговиків перетворіться!
3. Систематизація й узагальнення засвоєних знань, умінь і навичок
Повернення до класу. Звіт
Учні звітують, роблять висновки з побаченого.
Перегляд відеоролика
Учні переглядають відео «Факти про сніжинки» (https://youtu.be/nElcQeUmsT8), порівнюють із побаченим на екскурсії.
4. Застосування засвоєних знань, умінь і навичок
Робота за підручником (с. 128-129)
1) «У чому сила зими».
Учні зачитують повідомлення про те, чому діти люблять зиму.
2) Робота за малюнками.
— Розгляньте малюнки (с. 129). Допоможіть дітям обрати безпечне місце для зимових розваг.
— Яких правил слід дотримувати, щоб відпочинок був безпечним?
· Не можна ходити по льоду без супроводу дорослих.
· Не можна збиратися групами на льоду на одному місці.
· Не можна кататися на санчатах з гірки, спуск якої виходить на проїжджу частину.
· Не можна кататися на лижах біля лісу без дорослих.
Рубрика «Чи знаєте ви ...»
Учні зачитують повідомлення (підручник, с. 132) про процес утворення снігу.
Гра «Вибери ознаки зими»
Учні одержують картки, підкреслюють ознаки зими.
Довгі ночі, короткі дні. Сонце добре світить і гріє. Усі дерева стоять голі. Птахи прилітають з вирію. Замерзла річка. Небо низьке, сіре, непривітне. Часто дощить. Вночі бувають заморозки. Сніг укрив замерзлу землю.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Тестування
1. Які стали взимку дні?
а) Похмурі; б) короткі; в) довгі.
2. Якою стала температура повітря?
а) Стало холодніше; б) стало тепліше.
3. Які взимку опади?
а) Град; б) дощ; в) сніг.
Вправа «Доповни речення»
Учні, розповідаючи про зиму, доповнюють речення.
· Мені весело, коли...
· Мені сумно, коли...
· Мені цікаво, коли...