Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Які ознаки в зими. Зимові місяці
Природа взимку
Мета:
· формування предметних компетентностей: систематизувати уявлення дітей про зиму, зимові явища; закріпити знання назв зимових місяців; розвивати пізнавальну активність, зв'язне мовлення, уміння бачити красу рідного краю; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: комп'ютер, відеоролик, тематичні малюнки, два пластмасові відерця, паперові сніжки, ребуси, паперова сніжинка.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Про яку пору року ми говорили попереднього уроку?
— Назвіть осінні місяці.
— Який місяць був найхолоднішим?
— Чому говорять: «В осінній час сім погод у нас»?
— А яка осінь вам більше подобається — рання чи пізня?
— Якій порі року поступається місцем осінь?
3. Повідомлення теми і мети уроку
— Ви вже здогадалися, про яку пору року ми сьогодні говоритимемо?
— Сьогодні ми помандруємо у казковий світ однієї з пір року. А якої саме, дізнаєтесь, відгадавши загадку.
• Чудо-сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця.
Рукавом змахне —
Сріблом вкриє все! (Зима.)
— Наше завдання: визначити зміни в неживій природі взимку — ознаки зими, повторити зимові місяці.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Вправа «Асоціативний кущ»
— Діти, коли ми говоримо про зиму, з чим ви її асоціюєте? Що перше вам спадає на думку?

Технологія «Два — чотири — всі разом»
— Яка зима?
Учні індивідуально обмірковують можливі відповіді. Потім об'єднуються в пари, доповнюючи думки одне одного.
Далі діти в четвірках ухвалюють спільне рішення. Завершується робота обговоренням поставленого завдання з усім класом.
Наприклад:
Зима (яка?) ... (холодна, морозна, сніжна, люта, чарівна, казкова, весела, святкова, снігова, біла, гарна, кришталева, злюча, сердита, новорічна, яскрава, сильна, льодова, білосніжна, фантастична...).
Відгадування загадок
• Трійка, трійка прилетіла, коні білі в трійці тій.
А в санях сидить цариця — білокоса, білолиця.
Як дмухнула холодком, все прикрилося сріблом.
(Зима, зимові місяці.)
— Відгадайте загадки і назвіть зимові місяці.
• Уночі мороз поволі
Інеєм упав на шлях...
Спотикається на полі
Місяць... (грудень) по грудках.
М. Литвинець
• ... (Січень) — тче полотна білі,
тче, щоб землю одягти.
Стелить з пуху заметілі,
щоб посіви берегти,
одягти шати срібні
кожній липі і дубку,
пританцьовуючи дрібно
од морозу на льодку.
Т. Коломієць
• Аж тріщить мороз, лютує.
Сніжна віхола танцює.
А ставок у лід закутий.
Що за місяць, діти?.. (Лютий.)
— Про які ознаки зими ви дізналися із загадок про місяці?
— Поміж усіх названих ознак зими виберемо найголовніші.
Висновок. Сонце низько над горизонтом, температура повітря вдень і вночі нижче 0 °С, ночі довгі, дні короткі, опади у вигляді снігу, ґрунт твердий і вкритий снігом, водойми вкриті льодом.
Робота з приказками. Робота в парах
— Прочитайте приказки (підручник, с. 126).
— Поясніть у парах, чому в народі так кажуть.
Робота за підручником (с. 126-127)
— Назвіть зимові місяці. Дослідіть, як утворились їхні назви.
Діти читають у парах вірші про зиму, аналізують їхній зміст.
Дослідження-пошук
|
Грудень |
У давні часи груднем називали нерівну, покриту грудками дорогу. Іноді у грудні ще снігу немає. Перший місяць зими називали ще «мостовиком», бо він крижані мости на річках зводить. Грудень уважають найпохмурішим місяцем року. Незвичайним днем у цьому місяці є 22 грудня — день зимового сонцестояння. Двадцять другого грудня найкоротший день і найдовша ніч. Цього дня настає астрономічна зима. Із 23 грудня тривалість дня починає збільшуватися, а ночі — коротшати |
|
Січень |
Кажуть: «Січень — снігом січе». Другий місяць новий рік розпочинає й половину зими відсікає. Чому місяць звуть січнем — зрозуміло. Але існує ще одна думка. Наші предки взимку, коли дерева «сплять», бралися розчищати ліси — «сікти» (рубати) дерева. Розчищені від дерев ділянки лісу й нині називають «просіками». У січні земля врешті-решт укривається суцільною білою сніговою ковдрою. Ще січень називають: «сніжень», «сніговик», «льодовик», «просинець», «щипун», «тріскун», «січко». А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він най-холодніший місяць. У січні не тільки сніг січе, а ще й мороз вогнем пече. Товщає лід на річках, збільшуються снігові кучугури |
|
Лютий |
Інколи зима по-справжньому виявляє свій суворий характер тільки в лютому — останньому зимовому місяці. Тоді дмуть сильні вітри, налітають віхоли, частішають хуртовини, дошкуляє мороз. Але сонце повертається на весну. За старих часів лютий замикав рік, тому його ще називали «межень», бо він проводив межу між старим і новим роком. Сьогодні лютий — останній місяць матінки-зими. Хоча він і останній, однаково приходить до нас із сердитими вітровіями й сніговимими заметілями, а звідси ще й такі його назви — «сніговій», «вітродув» |
Гра «Упіймай сніжку»
Матеріал: два пластмасові відерця, паперові сніжки.
1. Потрібно провести дві горизонтальні лінії на відстані 2-3 м.
2. Гравці обирають поміж себе «ловців», дають їм відерця. «Ловці» відходять від своєї команди і стають на дальню лінію, а команди вишиковуються в колону навпроти «ловців» біля ближньої лінії.
3. Усі гравці «ліплять» (бгають папір) по одній «сніжці». За сигналом ведучого гравці по черзі кидають «сніжки» у відерця, що тримають «ловці». Перемагає команда, яка поцілить більше «сніжок» у своє відерце. Під час гри «ловцям» дозволено допомагати своїм гравцям, підставляючи відерце у тому напрямку, куди летить «сніжка». Але сходити з місця їм не можна.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Перегляд мультфільму
Учні переглядають мультфільм «Мудрі казки тітоньки Сови — Зимове диво» (https://youtu.be/shQ6gPkVooA), аналізують, яке зимове диво хотів побачити ведмедик.
Робота за малюнками
1) Ознаки зими.
— Назвіть за світлиною (підручник, с. 127) ознаки зими.
2) Зимовий пейзаж.
— Знайдіть серед запропонованих малюнків зимовий пейзаж.
Вибрані малюнки учні розміщують на дошці, створюючи «Галерею зими».
Моделювання ситуації
— Чи доводилося вам під час прогулянки розмовляти з незнайомцями? (Відповіді дітей.)
— Які правила слід пам'ятати?
— Допоможіть Михайликові ухвалювати правильне рішення. У групі змоделюйте або розіграйте в ролях таку ситуацію (підручник, с. 129).
Фізкультхвилинка
|
У володарки Зими |
(Підводяться, зіщулюються.) |
|
Трішечки замерзли ми. |
|
|
Грудень каже: «Пострибай!», |
(Стрибки на місці.) |
|
Січень просить: «Присідай!». |
(Присідання.) |
|
Встали — сіли, встали — сіли, |
|
|
Розігріли наше тіло. |
|
|
Лютий місяць нагадав: |
(Ходьба на місці.) |
|
Час нам братися до справ. |
|
|
Сіли, дітки, всі гарненько. |
(Сідають за парти.) |
|
Спинки тримаємо рівненько. |
|
|
Книги розгортаємо — |
(Повороти голови ліворуч, праворуч.) |
|
Знання здобуваємо! |
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Вправа «Міркуємо!»
— Порівняйте осінні та зимові зміни в природі. Продовжте речення.
Восени небо ..., а взимку — ...
Восени дні ..., а взимку — ...
Восени опади ..., а взимку — ...
Восени вода на водоймах ..., а взимку — ...
Розгадування ребусів
— Розгадайте ребуси, запишіть каліграфічно слова-відгадки.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Сніжинка»
— Назвіть ознаки зими. (Говорить той, кому передають сніжинку.)
Робота за підручником (с. 132)
Учні зачитують та аналізують висновок до теми уроку.
Сенкан
Зима.
Холодна, сніжна.
Морозить, лютує, засніжує.
Грудень — перший місяць зими.
Пора року.