Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Які невидимі ланцюги є в осінньому лісі
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: розширювати знання учнів про взаємозв'язки між неживою природою, рослинами, тваринами восени; розвивати вміння міркувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: тематичні картинки, картки з назвами тварин, матеріали для гри.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Пригадайте, як пов'язані нежива і жива природа.
Розрізняють природу неживу і живу. Нежива природа — Сонце, Місяць, Земля, зорі, вода, каміння, повітря. Жива природа — людина, тварини і рослини, гриби. Усе живе росте, дихає, живиться, дає потомство і вмирає. У природі все пов'язане.
— Поміркуйте: сонячне світло, тепло, вода, повітря необхідні всьому живому. Отже, жива природа не може існувати без неживої. А жива природа впливає на неживу.
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?
— Сьогодні ви ще більше дізнаєтеся про взаємозв'язки в природі, які невидимі ланцюги є в осінньому лісі.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником (с. 121—122)
— Що потрібно рослинам і тваринам для життя? (Відповіді дітей.)
1) Читання в парах — узагальнення в парах.
Учні читають та обговорюють текст у парах. Спочатку частину тексту читає один учень, а другий ставить йому запитання або переказує прочитаний текст. Потім вони міняються ролями.
2) Словникова робота.
Ланцюг — ряд з'єднаних між собою ланок.
Ланцюг живлення — це послідовність харчування одних організмів іншими.
— Запам'ятайте! Ланцюг живлення завжди починається з рослини.
Гра «Хто чий ворог?»
Мета: удосконалити знання про тварин, які мешкають у лісі; розповісти, що між дикими тваринами є хижаки, які можуть бути ворогами одне для одного.
Матеріали: картина із зображеними тваринами та вирізані картинки із тваринами.
Діти розглядають малюнки, зображені на картинці, й серед розрізаних картин намагаються знайти тих тварин, для кого вони можуть бути небезпечними, прикладають їх до відповідних порожніх прямокутників.
Наприклад: вовк — небезпечний для будь-якої тварини; сова — миша; кіт — миша; рись — заєць, лисиця, кабан, лось, миша; шуліка — вуж, миша, заєць; куниця — білка, заєць, миша, жаба, вуж.
Екологічна казка
В одному селі жив хлопчик Олексійко. Йому минуло 8 років. Він ходив до школи, а у вихідні гуляв з татом у лісі, або біля річки недалеко від села. Часто грався у лузі за будинком. Там росла трава, було багато квітів. А скільки незвичайних мешканців жило в них! Хлопчику дуже кортіло дізнатися, про що вони дзижчать і пищать, розповідають одне одному. А ще він хотів знати, навіщо в природі так багато тварин, яка з них найпотрібніша.
Одного разу Олексійко заплющив очі та побачив фею. Вона підійшла до нього і, простягнувши паличку, сказала:
— Бери, вона чарівна. Якщо ти забажаєш чого-небудь, махни тричі, — і все здійсниться.
Сказавши це, фея зникла. Олексійко дуже зрадів, адже тепер він може дізнатися, хто з тварин найпотрібніший.
«Піду я до річки», — подумав хлопчик. Першою, кого він побачив, була зелена жаба.
«Ось вона нікому не потрібна», — вирішив хлопчик і махнув палицею.
Жаби зникли, але відразу з'явилися хмари комарів. Тільки хлопчик хотів сховатися від них, як зусібіч почали злітатися чаплі. Вони були голодними і шукали жаб.
«Виявляється, без жаб мешканці річки ніяк не можуть обійтися», — розмірковував Олексійко і повернув їх у водяний «будинок».
«Так, — подумав Олексійко, — виявляється, все не так просто. А ось без комарів точно нічого не трапиться, адже вони тільки докучають і кусаються».
Він змахнув паличкою — і комарів наче й не було. Але що це? Усі жаби закричали, запищали бабки й ластівки. Хлопчик згадав, що без комарів вони загинуть — це їхній корм.
«Виходить, навіть комарі комусь потрібні!» — здивувався хлопчик.
Хотів Олексійко піти в ліс, але передумав. Адже там все так само! Тепер він зрозумів, що в природі все важливе. Не стане когось одного, то погано стане всім: тваринам, рослинам, людям.
Висновок. Тварини живляться рослинами, або іншими тваринами, тобто взаємопов'язані. Отже, живі організми з'єднані у ланцюги живлення.
Робота в групах
— Наведіть приклади ланцюгів живлення у природі.
Учні в групах обговорюють та презентують свої міркування.
Руханка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Робота за підручником (с. 123)
1) Перевіряємо себе!
— За малюнком поясніть ланцюг живлення.
Дерево —► мурашка —► їжак.
2) Творче завдання.
— Доповніть ланцюги живлення в осінньому лісі.
Очерет —►? —► сова.
Береза —► заєць —►?.
Висновок. У навколишньому світі між собою пов'язані жива і нежива природа, рослини і тварини, різні тварини.
Гра «Екологічний стадіон»
Мета: закріпити знання дітей про різні види тварин, їхнє живлення і місце проживання в природі.
Матеріал: планшет, на якому по колу зображені дві бігові доріжки, старт, фініш і 9 ходів; по центру стадіону 6 секторів з малюнками тварин: 1 — шпак, 2 — ластівка, 3 — бджола, 4 — мурашка, 5 — ведмідь, 6 — білка. На окремих картках — малюнки їжі для певних тварин та їх домівки (шпаківня, мурашник, вулик, барлога, дупло та ін.). У наборі є також кубик для визначення ходу.
У грі беруть участь дві дитини (обирають лічилкою). За допомогою кубика вони почергово визначають сектор із завданням і роблять по три ходи: перший — назвати тварину, другий — визначити їжу для певної тварини, третій — назвати його домівку в природі. Виграє той, хто першим фінішує.
Далі грають інші гравці.
Гра «Ланцюг живлення»
— Покажіть стрілочками, хто чим живиться.
1) Попелиця, калина, сонечко. (Калина —► попелиця —► сонечко.)
2) Вовк, гілки верби, козуля. (Гілки верби —► козуля —► вовк.)
3) Хижі птахи, дрібні птахи, кора берези, личинки комах. (Кора берези —► личинки комах —► дрібні птахи —► хижі птахи.)
4) Миша, їжак, лисиця, гусінь метелика, змія. (Гусінь метелика —► миша —► змія —► їжак —► лисиця.)
5) Миша, лисиця, жолудь. (Жолудь —► миша —► лисиця.)
Рухлива гра «Миші в коморі»
Діти-«миші» сидять у «нірках» (на лавочках). На протилежному боці класної кімнати на висоті 50 см натягнуто мотузку. Це — «комора». Збоку від гравців сидить «кішка». Вона «засинає», «миші» тікають у «комору». Проникаючи в неї, вони нагинаються, щоб не зачепити мотузку. Там вони сідають і вдають, що «гризуть сухарі». «Кішка» прокидається, нявкає та біжить за «мишами». Вони тікають у «нірки». Повернувшись на місце, «кішка засинає» і гра поновлюється.
Правила гри
1. «Миші» можуть бігти в «комору» тільки тоді, коли «кішка засне».
2. Повертатися до «нірок» «миші» можуть лише після того, як «кішка прокинеться» і занявкає.
(Якщо дітей багато, можна залучати ще одну «кішку».)
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Вправа «Поміркуй!»
— Який ланцюг живлення згадали у грі «Миші в коморі»?
Сухарі —► миші —► кішка.
Технологія «Крісло автора»
— Поясніть твердження: «У природі все пов'язане».
— Поясніть це на прикладах.
Пам'ятайте: у природі немає зайвих, непотрібних істот, яких можна безжально знищувати.
Рубрика «Чи знаєте ви?..»
Учні зачитують повідомлення (підручник, с. 123) про всеїдних тварин.
Математична розминка
— Розв'яжіть задачі.
• Доросла зозуля за 1 хвилину може з'їсти 10 гусениць. Скільки вона може з'їсти за 2 хвилини? (10 + 10 = 20 г.)
• Сова вполювала за добу 5 мишей, а кажан — на 2 миші менше. Скільки всього вполювали мишей? (5 - 2 + 5 = 8 м.)
• Мурашина сім'я за день знищує близько 1 кг шкідливих комах. Скільки кілограмів шкідливих комах знищить мурашина сім'я за літні місяці? (30 + 31 + 31 = 92 кг.)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Тільки одна хвилина»
Кожен з учасників повинен за хвилину виголосити «промову» на задану тему: «Взаємозв'язки в природі», «Ланцюги живлення». Гравцям дозволено фантазувати, головне — щоб вони не відхилялися від теми, не роздумували довго і не повторювалися.
Учасники можуть самі придумувати теми або витягати картки з темами. Після кожного імпровізованого виступу інші учасники можуть прокоментувати його. Переможцем стає той, хто виголосить, на думку ведучого або журі, кращу промову.
Метод «Рюкзак»
Кожен учень стисло дає відповідь на запитання: «Які з тих знань і умінь, що набув на уроці, він візьме із собою для використання?».