Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Як звірі готуються до зими
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: продовжувати ознайомлювати учнів з осінніми змінами в житті тварин; досліджувати, як тварини пристосовуються до умов середовища з настанням холодів; поглибити знання учнів про причинно-наслідкові зв'язки між змінами в живій і неживій природі; розвивати спостережливість, уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; виховувати інтерес та дбайливе ставлення до тварин;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: комп'ютер, відеоролик, тематичні малюнки, картки, маска ведмедя, Щоденник вражень.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Пригадайте, яких тварин називають звірами. (Звірі — це тварини, тіло яких укрите шерстю. Усі звірі народжують малят і вигодовують їх молоком.)
— Як звірі готуються до зими?
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Ви, напевно, здогадалися, якою буде тема нашого уроку. (Відповіді дітей.)
— Сьогодні ми дізнаємося про особливості життя звірів восени, підготовкою їх до зими.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Довідкове бюро
— У різних куточках Землі налічується 4000 видів звірів. В Україні живуть 108 видів.
Звірі:
· ходять, бігають по землі (зайці, ведмеді, вовки, лисиці);
· плавають (дельфіни, кити, видри);
· літають (кажани);
· лазять по деревах (білки, панди, мавпи).
Звірі чудово пристосувалися до різних способів пересування та добування корму.
Робота за підручником (с. 120)
— Хто годує звірів?
— Як вони добувають собі корм?
— Назвіть звірів, які роблять на зиму запаси корму. (Відповіді дітей.)
— Ви дізнаєтеся більше, коли прочитаєте текст у підручнику. (Самостійне читання тексту.)
— Хто риє і заповнює комори зерном?
— Що ховають білки в дуплах.
— Які запаси роблять бобри?
Перегляд відеоролика
Діти переглядають відео «Як звірі готуються до зими» (https://youtu.be/Trx86kplw9E), аналізують його зміст.
Дидактична гра «Ставлення дитини до тварини»
Учитель показує малюнок тварини, дитина має передати свої емоції та почуття, до яких її спонукає ця тварина.
Охочі пояснюють свою думку: «Подобається, тому що...», «Я її/його боюсь, тому що...»
Руханка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Словникова робота
— Прочитайте у підручнику (с. 120), що таке линяння.
Линяння — зміни забарвлення й густоти хутра у тварин.
Робота за малюнками
— Як змінюється забарвлення хутра у звірів восени? Наведіть приклади.
— Користуючись малюнками у підручнику (с. 120), проаналізуйте, як змінюється колір хутра у білки, зайця, ласки. Прочитайте про це повідомлення (с. 121).
Довідкове бюро
Дикі тварини в помірній і холодній зонах зазвичай двічі на рік змінюють свій волосяний покрив. Ця зміна шерсті — линяння — буває весняною та осінньою.
Линяння не відбувається одночасно на всіх частинах тулуба звіра. Послідовність зміни шерсті на окремих ділянках у різних видів тварин також різниться.
Час линяння залежить також від віку тварини.
Більшість видів хутрових звірів линяє двічі на рік. Звірі, які впадають у зимову сплячку, линяють раз на рік. Кріт линяє тричі на рік.
Дворазове линяння протягом року буває у білки, водяного щура, ховраха тонкопалого, зайця-біляка, зайця-русака, соболя, куниці, колонка, горностая, песця, норки.
Вправа «Хто як зимує?»
— Які звірі впадають у зимову сплячку? (Відповіді дітей.)
— Прочитайте про це у підручнику (с. 121).
Технологія «Навчаючи — вчуся»
Підготовлені учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.
• Багато тварин впадають у сплячку. Жаби, ящірки, тритони, вужі й гадюки влаштовуються в ямах, норах, печерах, під старими пеньками, під купами листя, хмизу, під камінням, у погребах, у підвалах.
• У печерах, дуплах дерев, на горищах старих будинків зимують кажани. Гострими кігтиками задніх лапок вони чіпляються за склепіння печери чи дупла, обгортаються крильцями і повисають до весни.
• А ось іще один сплюха: їжак. До речі, запасів на зиму він не робить і яблук на голках не носить. Тваринка взимку спить, тому їжа їй не потрібна. Сплять узимку ведмідь і борсук, але, на відміну від інших, їхній сон чутливий, вони можуть прокидатися.
• Для того щоб проспати цілу зиму, восени тварини мусять добре запастися жиром. І витрачають його потім дуже економно: у тварини, яка спить, знижується температура тіла, кров'яний тиск, значно уповільнюється дихання й серцебиття, загалом витрати необхідних для життєдіяльності речовин зменшуються майже в 100 разів.
Висновок. Звірі восени запасають корм, линяють. Деякі звірі готуються до зимової сплячки. Підготовка звірів до зими — це приклад осінніх явищ у живій природі.
Дитяча пісня-гра «Ведмедик і лісові звірята»
(Один учень — «ведмедик», решта — «лісові звірята».)
|
Хто то спить під дубком, |
(Стають навшпиньки, прикладають руку «під картуз».) |
|
Ще й накрився кожухом? |
|
|
Цс-с-с! |
(Прикладають пальчик до рота.) |
|
Тихо, тихо, не будіть, |
(Ходять навшпиньки.) |
|
То, напевно, спить ведмідь. |
|
|
Цс-с-с! |
(Прикладають пальчик до рота.) |
|
Стережіться, бо той гість, |
(Махають вказівним пальчиком.) |
|
Як устане, всіх поїсть. |
(Клацають зубками.) |
|
Цс-с-с! |
(Прикладають пальчик до рота.) |
|
Ой, рятуйтесь від біди, |
(Розбігаються врізнобіч.) |
|
Утікайте, хто куди! |
Василь Верховинець (Костів)
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Вправа-гра «Хто де живе?»
В учителя — картки із зображенням тварин, у дітей — із зображенням місця проживання різних тварин (нора, барліг, ріка, дупло, гніздо тощо). Учитель демонструє картку із зображенням тваринки. Дитина повинна з'ясувати, де тварина проживає, якщо відповідь збігається з її карткою, «поселити» у себе, показавши картку вчителеві.
Гра «Що в них спільного?»
Мета: удосконалювати знання про диких тварин, їхній спосіб живлення, місця, у яких вони мешкають.
Матеріали: 5 стрічок, розділених на 3 картинки, на яких зображені тварини.
Картку можна розрізати горизонтально, отримаєте 5 стрічок. Діти розглядають тварин (по три тварини) намагаються з'ясувати, що в них спільного.
Наприклад:
· Олень, лось, зозуля. (Мають роги, копита, травоїдні.)
· Сова, борсук, їжак. (Полюють уночі.)
· Заєць, песець, кішка. (Мають м'яку шерсть.)
· Вуж, курка, крокодил. (Несуть яйця.)
· Білка, лисиця, рись. (Мають руде хутро.)
Мовна вправа. Робота в групах
Учні одержують картки з опорними словами, складають з ними речення про тварин.
I група. Як мишка готується до зими?
Опорні слова: польова, мишка, зерно, збирає, колоски, стягає, нірка, глибока, збирає, теплий, пух, стелить, перина, м'яка.
II група. Як зайчик готується до зими?
Опорні слова: у, зайчик, нема, нірка, дупло, зимує, на поверхні, літня, сіра, шубка, міняє, взимку, біла, шубка, серед, снігу, не помітять.
III група. Як білка готується до зими?
Опорні слова: господарочка, білочка, гніздо, всередині, м'яка, суха, підстилка, горіхи, жолуді, в, комірка, сушить, гриби, запаси, на, всю, зиму, вистачить.
Взаємооцінювання. Учні зачитують складені речення, дають поради щодо вдосконалення.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Піца»
На дошці — коло, розділене на чотири частини-сектори. Зверху кожного «шматочка» цієї імпровізованої «піци» — твердження: «Мені зрозуміло все», «Мені було цікаво на цьому занятті», «Інформація була новою для мене», «Мені подобається тут, і я очікую наступних занять».
Кожен учень малює чотири кружечки (біля кожного твердження). Чим ближче кружечок до середини «піци», тим більше вони згодні з твердженням.
Робота у Щоденнику вражень
— Намалюйте або запишіть свої міркування з теми. (Завдання на вибір.)
1) За якою лісовою твариною я хотів би/хотіла б спостерігати?
2) Чому диких тварин не можна тримати у себе вдома?
(Декілька учнів, за бажанням, демонструють те, що вони намалювали/написали.)