Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Виготовлення аплікації дорожніх знаків або світлофора (на вибір)
Вступ
Мета:
· формування предметних компетентностей: закріплювати знання дітей про світлофор і правила переходу вулиць; виготовити аплікацію дорожніх знаків (або світлофора); учити розуміти значення сигналів світлофора, повторити правила вуличного руху; розвивати навички роботи з папером; виховувати потребу дітей бути дисциплінованими та уважними на вулицях, обережними й обачними; уміння піклуватися про власне здоров'я;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності.
Обладнання: кольоровий папір, кольорові олівці, прості олівці, ножиці, клей, матеріали для оздоблення, зразки дорожніх знаків, сюжетні малюнки, картонна коробка, малюнки транспорту, світлофорчики-призи.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, технологічна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Розпочато день.
Першим ділом женемо лінь.
На уроці не нудьгувати,
А творчо працювати!
2. Актуалізація опорних знань
— Які дорожні знаки ви знаєте?
— Навіщо їх використовують? (Для безпеки на дорогах.)
— Яку інформацію вони несуть?
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні я хочу запросити вас до «Країни дорожніх знаків». За зразком чи власним задумом створіть аплікацію дорожніх знаків чи світлофора (на вибір).
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій
Відгадування загадки
• Як переходиш вулицю, на розі зупинись.
І перш за все уважно на мене подивись.
Я шлях вкажу надійний, де небезпек нема.
Трикольорове око я маю недарма.
Нехай воно і мружиться, ніколи я не сплю.
З малими дітьми в хованки я гратись не люблю.
В роботі я суворий і стриманий завжди,
Тролейбуси, машини біжать туди-сюди.
Дивлюсь червоним оком — кажу спинитись я.
Одне мені потрібно — це витримка твоя.
А блимне жовте око — іти не поспішай,
Бо жовтий, не зелений: потрапиш під трамвай.
Увага! І зелений привітно замигтів.
Він колір найдобріший — щасливої путі! (Світлофор.)
— Що ми дізналися про світлофор?
Інформаційне повідомлення
— Люди здавна почали турбуватися про розвиток доріг, створення зручностей для руху кінних обозів та піших громадян. Для того щоб мандрівник, перехожий не збилися з дороги, шлях помічали — ставили знаки-вказівки.
Навіть у Давньому Римі вздовж доріг ставили стовпи із вказівками, за якими можна було дізнатися напрямок шляхів і визначити відстань.
Поступово почали встановлювати стовпи із назвами уїздів, міст, позначеннями небезпечних ділянок дороги. Щороку дороги ставали дедалі людянішими, тому виникла потреба систематизувати позначення на стовпах для того, аби забезпечити безпеку руху. 1812 року було введено правосторонній рух, вимоги до технічного стану екіпажів, номерні знаки.
— Скільки всього існує дорожніх знаків? (130.)
— Вони регулюють рух. Ці знаки бувають різної форми та різного кольору. (Продемонструвати ілюстрації.)
Попереджувальні знаки — трикутник із червоною смугою по краях («Обережно, діти!»).
Знаки заборони — коло із червоною смугою по краях або суцільне червоне коло («Рух заборонений»).
Знаки припису — коло блакитного кольору («Пішохідна доріжка»).
Інформаційно-вказівні знаки — квадрат (прямокутник) блакитного кольору. Свідчить про місце зупинки, напрямок руху.
Знаки сервісу — прямокутник блакитного кольору. Ці знаки підказують, де знаходяться лікарня, їдальня, готель.
Перегляд відеоролика. Робота в парах
— Перегляньте відеоролик «Дорожні знаки» (https://youtu.be/NvVOm7IOa2M), обговоріть його зміст із сусідом по парті.
Вправа-гра «Дорожні знаки»
(Поєднання карток дорожніх знаків із зображенням геометричних фігур.)
Учитель пояснює значення дорожніх знаків, запитавши попередньо дітей, які знаки вони вже знають і що ці знаки означають.
— Зосередьтеся на тому, як потрібно поводитися в ролі пішохода і пасажира, коли бачиш такі знаки.
Учитель запитує учнів, чи бачили вони такі знаки поблизу школи.
— Встановіть відповідність між дорожніми знаками та зображенням геометричних фігур.
Робота за малюнком
— Розгляньте малюнок. Складіть речення за змістом малюнка.
— Яку небезпечну ситуацію зобразив художник?
— Хто із дітей чинить правильно? Відповідь обґрунтуйте.
— Які поради ви дасте дітям щодо безпечного переходу дороги?
— Хто із вас, ідучи до школи, переходить дорогу по пішохідному переходу?
— Чи натрапляєте ви на такий самий знак, який художник зобразив на малюнку? Що він позначає?
Дидактична гра «Добре чи погано?»
Діти розглядають сюжетні картинки з різними ситуаціями на дорозі або в транспорті, мають зробити висновки: добре це чи погано, обґрунтовуючи свою відповідь.
Фізкультхвилинка
|
Ми проснулись, потягнулись, |
(Стають навшпиньки, потягуються.) |
|
Умились, одяглись |
(Імітують рухи.) |
|
І до школи поспішили. |
(Крокують на місці.) |
|
На дорозі, на червоний зупинились, |
(Зупиняються.) |
|
На зелений всі пішли |
(Крокують на місці.) |
|
І на місце прибули. |
(Сідають за парти.) |
2. Організація самостійної практичної діяльності учнів
Підготовка робочих місць
— Нумо поміркуємо, які матеріали нам знадобляться сьогодні на уроці.
Учні готують матеріали до уроку.
— Пригадайте правила розривання паперу.
Вступний інструктаж
Повторення правил користування ножицями та клеєм.
Послідовність виконання роботи
1) Виберіть знак, що будете виготовляти.
2) Доберіть необхідні матеріали для виготовлення виробу.
3) Способом розривання паперу створіть аплікацію дорожніх знаків або світлофора (на вибір).
4) Розмістіть свої аплікації на спільному панно.
Самостійна творча робота учнів
Учні створюють аплікацію дорожніх знаків (світлофора) із рваного паперу, розміщують їх на панно.
— Поміркуйте, про яку інформацію можна дізнатися із цих знаків.
— Поясніть одне одному, чому важливо їх дотримувати у поведінці.
Пальчикова гімнастика «Машина»
— Ми маємо завести мотор у машини і мерщій вирушати в путь.
Мчить машина за машинами,
Шелестить машина шинами.
(Пальці рук, крім великих, зчіплено в «замок». Це «мотор». Необхідно обертати великими пальцями. Спочатку «мотор» працює швидко, потім поступово обертання сповільнюється.)
3. Перенесення способів дій у змінені або нові ситуації
Гра «Чарівна скринька»
У великій картонній коробці — картки з малюнками. Для того щоб малюнок з тим чи іншим видом транспорту з'явився з коробки, потрібно відгадати загадку. Якщо хтось загадку не відгадає, то коробка не відкриється.
Перегляд відео
— Перегляньте відео «Увага! На дорозі — діти!» (https://youtu.be/ZK42k8otbYY) та запам'ятайте правила поведінки під час переходу проїжджої частини.
Гра «Пройди і дай відповідь»
Учитель визначає маршрут для пішоходів. Він розміщує певну кількість дорожніх знаків і декілька пішохідних переходів, що позначаються розміткою. Учні класу об'єднуються у дві команди. Члени кожної команди стартують по черзі. Учитель стежить за виконанням правил дисциплінованого пішохода. Гравець повинен пройти без помилок за зазначеним маршрутом, а на контрольному посту одержати приз — світлофор. Щоб його отримати, гравець має відповісти на запитання вчителя, що стосуються правил дорожнього руху. Після закінчення гри вчитель підбиває підсумки, визначає результати кожної команди й окремих учнів.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Технологія «Мікрофон»
— Чи сподобалось вам наше заняття?
— Про що цікаве ви дізналися?
— Що сподобалося найбільше?
— З ким ви поділитеся враженнями про це?
— Чи справдилися ваші очікування?