Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Як птахи готуються до зими
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: сформувати в учнів уявлення про те, як птахи готуються до зими; учити розрізняти осілих і перелітних птахів, пояснювати причини відльоту птахів у вирій; розвивати спостережливість, уміння аналізувати; виховувати відповідальне та дбайливе ставлення до птахів;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: тематичні малюнки, комп'ютер, презентація, аудіозапис, 6 капелюхів.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Добрий день! Я вас чекала,

Вам сюрприз приготувала.

Ви ж рівненько всі сідайте

І загадки відгадайте.

2. Актуалізація опорних знань

— Відгадайте загадки.

• На колір — сірувата, на вдачу — хитрувата.

«Кар-р-р!» — гукає, курчат лякає. (Ворона.)

• Вони бувають сизі, білі,

Воркують, в парку проживають.

Вважають їх птахами миру,

На щастя в небо випускають.

І линуть в сині голубій

Птахи чудові — ... (голуби).

• Сіра шубка із пір'їн, на морозі жвавий він.

Не орел цей стрибунець. Хто це, діти?.. (Горобець.)

• Жовтогруді щебетушки, мають чорні капелюшки,

Сірі лапки, білі щічки, називаються... (синички).

• Крізь зимові заметілі пташенята прилетіли.

В них червоні гарні груди — ніби яблука усюди

Хтось розвісив у дворі. Звуться пташки... (снігурі).

— Що ви можете розповісти про цих птахів? (Ворона, голуб, горобець, синичка — це осілі птахи; снігур — це зимуючий птах.)

— Яких птахів називають осілими?

— Яких — перелітними?

«Мозковий штурм»

— Чому птахи восени відлітають у теплі краї? (Учні висловлюють свої міркування.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Ви назвали причини відльоту птахів у вирій. Пропоную вам більше дізнатися про те, як птахи готуються до зими.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Метод «Обери позицію»

Учитель ставить перед учнями дискусійне питання.

· Що є причиною відльоту птахів восени — голод чи холод?

Залежно від думки учасників, їм пропонують обрати позиції біля відповідного плаката і з однодумцями обговорити це питання. Кілька учасників обґрунтовують свою позицію.

Учитель запитує, чи не змінив хто-небудь своєї думки.

Учасники називають найбільш переконливі аргументи своєї та протилежної сторони.

Висновок. Узимку птахам важко добувати їжу, все занесене снігом, тому від нестачі корму багато їх гине. Основною причиною відльоту птахів восени є голод (брак їжі).

Робота за підручником (с. 118)

Учитель готує картки із запитаннями до тексту. Учні вибирають запитання, шукають відповідь у тексті.

Після самостійного опрацювання тексту учні зачитують запитання і дають вичерпні відповіді.

Орієнтовні запитання:

— Які зміни відбуваються у живій природі восени?

— Що помічають перелітні птахи?

— У якому порядку відлітають птахи?

— Хто з'являється у листопаді у наших лісах?

— Що роблять осілі птахи восени?

Гра «Хто більше?»

— Назвіть перелітних птахів. Виграє той, хто назве більше.

Наприклад. Ластівка, шпак, лелека, грач, чайка, стриж, жайворонок, дрізд, кулик, чапля, дикі качки, дикі гуси, журавлі, лебеді, зозуля, зяблик, соловейко тощо.

Перегляд презентації

— Перегляньте презентацію «Перелітні птахи України» (https://vseosvita.ua/library/prezentacia-perelitni-ptahi-ukraini-101477.html), доповніть свій перелік.

Рухлива гра «Зозуля і птахи»

Учні розміщують певні позначки. Це — «гнізда» птахів. Одна дитина — «зозуля», вона стоїть осторонь і не має «гнізда». Учитель говорить:

Птахи у справах полетіли

І гнізда-хатки залишили!

Діти вибігають із «гнізд» урозтіч. «Зозуля» «літає» разом із ними.

З нами зозуленька літає,

Собі хатиноньку шукає!

На слова:

Птахи, довго не літайте!

Свої гніздечка відшукайте! —

діти біжать до своїх «гнізд», а «зозуля» намагається швидко зайняти яке-небудь «гніздо». Дитина, яка залишилася без місця, стає «зозулею». Гра триває.

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Вправа-гра «Нагодуй пташку!»

1) «Пригадай!».

— Пригадайте, чим ви підгодовували птахів узимку.

Чим же можна годувати птахів узимку? Продуктів, які добре підходять для підгодовування птахів, безліч, зокрема — пшенична та кукурудзяна крупа, несмажене та несолоне насіння соняшника, просо, пшениця, перловка, квасоля, сочевиця, вівсянка, льон, горох. Чимало птахів прилетять поласувати несолоним салом, яке можна як розмістити в годівниці (порізаним на кубики), так і закріпити шматочками на гілках дерев. Великим птахам припаде до душі також порізаний кубиками гарбуз, морква, якісний корм для собак. Такі продукти можна розміщувати і без годівниць, на відкритих просторах, наприклад, на великих пеньках або в проталинах під деревами.

2) Робота за підручником.

Діти читають та обговорюють статтю (с. 119) про корм, що можна заготовити для птахів восени.

3) Розповіді дітей про птахів.

• Сойки запасають на зиму жолуді, горіхи. За осінь кожна сойка може зробити 2500 схованок. Більшість цих схованок вона розшукує, а решта дістається іншим тваринам.

• Дятел харчується насінням із соснових шишок.

• З настанням холодів горобці, ворони, сороки перелітають поближче до людських осель, щоб знайти поживу.

• А от снігурі, синички живляться ягодами горобини, калини, бруньками дерев, насінням бур'янів.

• У ялинниках з'являються шишкарі. Вони все життя шукають шишки.

Вправа «Перевір себе!»

— Виберіть, чим заборонено годувати птахів і що може зашкодити їхньому здоров'ю.

Сире гарбузове насіння, підсмажене соняшникове насіння, зерно, крихти житнього хліба, насіння бур'янів, солоне сало, насіння клена, цукерки, солоне соняшникове насіння, сире соняшникове насіння, крихти білого хліба.

Вправа «Здивуй клас»

— Чи спостерігали ви колись, як птахи відлітають у теплі краї.

1) Коментоване читання.

Учні читають текст у підручнику (с. 119) про переліт птахів.

2) Факти про переліт птахів.

• Зозулі, одуди та хижі птахи відлітають у вирій по одному.

• Журавлі летять ключем, гуси — вервечкою, а качки — прямують шеренгою.

• Шпаки вирушають у дорогу величезними зграями, схожими на хмару.

• Перелітні птахи долають дорогу в тисячі кілометрів. Під час перельоту багато птахів гине. Та якою б не була важкою дорога, щовесни вони знову повертаються до рідних домівок.

Висновок. Птахи бувають перелітними та осілими. Відліт перелітних птахів — приклад осінніх явищ у живій природі.

Рубрика «Чи знаєте ви?..»

Діти зачитують та аналізують повідомлення (підручник, с. 119) про найдовший переліт птахів.

Вправа «Знайди зайве»

На дошці — малюнки птахів. Необхідно назвати зайвого птаха в кожному ряду і пояснити свій вибір.

Соловей, ластівка, стриж, дика качка.

Снігур, чечітка, лебідь, омелюх.

Зозуля, горобець, сойка, синиця.

Музична фізкультхвилинка

Учні співають (караоке) «Пісеньку про горобчика» (https://youtu.be/8N1Qd1GbILM), придумують та виконують певні рухи.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Загадки-добавлянки

На землі білосніжна корона,

Біле все, лише чорна... (ворона).

На тополі високо-високо

Стрекотить білобока... (сорока).

А ось тут на малім деревці,

Ніби кульки, сидять... (горобці).

Все замерзло, немає водички.

Між гілками літають... (синички).

В пору цю їсти пташечка хоче,

Он на дереві дятел... (стукоче).

Все поснуло: жук, муха, комар,

А в ялинках господар — ... (шишкар).

З шишок він добуває зернятка,

Будуть ситі його... (пташенятка).

Десь здалеку доноситься стук,

То горіха роздовбує... (крук).

Ліс шумить, і хурделиця «ойка»,

Між гілками з'явилася... (сойка).

В теплий край ці пташки не літають,

Зиму тут всі вони... (зустрічають).

На берізці, на гіллі вгорі

Кольорові сидять... (снігурі).

А омелюхів зграйка ось тут

Горобину червону... (клюють).

Десь у лісі, немов у дворі,

Ходять красені... (глухарі).

Зараз стужа, мороз і зима,

Корму для птахів... (нема).

Та у вирій вони не літають,

Вони мужньо тут зиму... (стрічають).

Над усе вони люблять свій край,

Тож пташині ти... (помагай).

Н. Красоткіна

Технологія «Крісло автора»

Уявіть себе пташкою в осінньому лісі. Що б ви хотіли попросити в людей?

Математична розминка

— Розв'яжіть задачі.

• Біля ялинок літають зграйками снігурі по 8-10 пташок. Скільки снігурів у двох зграйках?

• Шишкарі виводять пташенят узимку. Мати-шишкариха сидить на яйцях 13 днів, та ще 5 днів обігріває пташенят, які вилупились. Скільки всього днів вона не сходить з гнізда?

• Синиці виводять пташенят двічі на рік. Один виводок становить 12 пташенят. Скільки пташенят у пари синиць виводиться за рік?

• До годівниці прилетіло 16 горобців. Один з них побачив кота. Скільки горобців залишилося на годівниці?

Народні прикмети про птахів

— Птахи — чудові синоптики.

— Спостерігаючи за поведінкою птахів, люди склали народні прикмети, якими ми користуємось і сьогодні.

• Горобці дружно збирають пух і пір'я біля курників, утепляють свої укриття — за декілька днів настануть люті морози.

• Синиця зранку починає пищати — чекай на мороз.

• Ворона каркає уранці на верхівці дерева — до завірюхи.

• Якщо ворони сідають на сніг або на дерева головою в різні боки — буде безвітряний день.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «Шість капелюхів, що мислять»

Білий капелюх. Як птахи готуються до зими?

Червоний капелюх. Чому потрібно допомагати птахам у холодну пору року?

Чорний капелюх. Як люди можуть нашкодити птахам?

Жовтий капелюх. Чи можна передбачити погоду за поведінкою птахів?

Зелений капелюх. Які ще види допомоги можете запропонувати птахам узимку?

Синій капелюх. Зробіть висновок з цієї теми.