Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Як осінні зміни впливають на комах
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі змінами у житті комах восени; розвивати спостережливість, уяву, творче мислення; виховувати любов до природи, бажання вивчати довкілля;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: комп'ютер, відеоролик, предметні малюнки, папір, ножиці, прості олівці, фарби, пензлики, трубочки для напоїв, мотузка, хусточка.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Відгадайте загадку.
• Шість ніг без копит ходять — не стукотять.
Літає, а не птиця, може догори ногами вчепиться. (Комахи.)
— Що ви дізналися про комах із загадки? (Мають шість ніг, уміють літати, пересуваються тихо, можуть повзати догори ногами.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Чи хотіли б більше дізнатися про комах?
— Сьогодні ви дізнаєтеся, як осінні зміни впливають на комах.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником (с. 115—116)
1) Метод «Кероване читання».
Після ознайомлення з назвою тексту («Як осінні зміни впливають на комах») учні роблять припущення, про що текст.
Далі текст читають частинами, роблять передбачення. Після читання його аналізують, обговорюють, які саме припущення виявилися правильними.
2) «Асоціативний кущ».
Улітку серед зелені дерев, кущів і трав сюрчать коники, гудуть бджоли, пурхають різнобарвні метелики, метушаться мурашки. З настанням осені життя комах змінюється.
— Як змінюється життя комах?

Висновок. Восени одні комахи відкладають яйця і гинуть. Інші, щоб пережити зиму, прилаштовуються у затишному місці. Підготовка комах до зими — це приклад осінніх явищ у живій природі.
Перегляд відеоролика
Учні, переглядаючи відео «Комахи восени» (https://youtu.be/BTGNPX1oFs8), відгадують загадки про комах, пояснюють прикмети, визначають, які комахи корисні, а які — шкідливі; з'ясовують значення комах у живій природі.
Вправа на увагу «Відгадай, хто відлетів?»
Матеріали: 8-10 картинок із зображенням комах.
Учитель розкладає картинки в ряд на дошці. Діти їх називають. Потім педагог пропонує дітям заплющити очі, а сам в цей час забирає одну картинку (або переставляє місцями). Діти розплющують очі та називають, яка комаха відлетіла (або перелетіла).
Руханка «На квітковій галявині»
Діти «перетворюються» на метеликів і «летять» на Квіткову галявину, імітують рухи метеликів, які збирають пилок.
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Рубрика «Дізнайся сам!»
Учні готують коротку розповідь про одну з комах, користуючись довідковою літературою, Інтернетом. (Якщо діти вибрали однакових комах, вони доповнюють відповідь одне одного.)
Наприклад:
• Бджола. Готуючись до зими, бджоли затикають прополісом усі щілини у вулику. Вони щільно скупчуються на рамках і утворюють клуб. Комахи не впадають у сплячку. Але активність їх знижується, сповільнюються всі життєві процеси, потреба в їжі стає значно меншою.
• Мурашки. Мурашки все своє життя постійно споруджують будиночки, у яких і зимують. Вони не замерзають навіть тоді, коли ми надягаємо шубки та рукавички. Але до зими все ж готуються. Восени в тілі мурашки виділяється гліцерин. Завдяки цій рідині комахи взимку не мерзнуть.
• Сонечко. Коли на вулиці починає холодати, сонечка об'єднуються в групи і шукають теплі місця для схову. Це може бути кора дерев, людські будівлі. Сніжної зими ці комахи не бачать, адже вони впадають у сплячку.
• Мухи та комарі. Комарі та мухи на зиму ховаються у віконних рамах та щілинах будинків. Муха, яка впала у сплячку, здатна проіснувати пів року і більше. З настанням тепла вони оживають і ходять, немов сонні. Оговтавшись, повертаються до звичного життя, яке зазвичай триває близько місяця. А от комарі часто не доживають до зими. Дорослі особини проводять на суші все своє життя, а саме літо і осінь. Далі всі самці-комарі гинуть, а самки-комарі (та й то не всі) вирушають на водойми перечекати зиму, а навесні відкласти яйця для зародження нового життя.
Перегляд презентації
Учні відгадують загадки про комах, переглядаючи презентацію «Комахи восени» (https://svitppt.com.ua/prirodoznavstvo/komahi-voseni.html).
Рухлива гра «Злови комара»
Матеріали: мотузка завдовжки 0,5 метра, хусточка. До мотузки прив'язують хусточку — «комара». Мотузку з «комаром» можна прикріпити до прутика, а можна тримати в руці. Учитель тримає мотузку так, щоб «комар» знаходився на 5-10 см вище піднятих рук дітей. Діти підстрибуючи намагаються «зачинити» «комара» долонями.
Варіант: замість мотузки з хусточкою можна використовувати бубон. Дитина підстрибуючи стукає долонею в бубон.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Перегляд відеоролика
Учні переглядають відео «Цікаві факти про життя комах» (https://youtu.be/Bmtg5LHRds4), обговорюють у парах отриману інформацію.
Творче малювання
Учні створюють макет метелика методом монотипії.
Етапи роботи
1. Альбомний аркуш зігнути навпіл.
2. Намалювати метелика. (Можна запропонувати шаблон.)
3. Вирізати по контуру.
4. Розкрити силует метелика і на одну сторону нанести фарби, бажано поєднувати різні кольори.
5. «Закрити» крила метелика і добре притиснути долонею.
6. Розгорнути крила метелика, зачекати, поки висохне.
7. Коли висохне, перевернути роботу і прикріпити трубочку для напою так, щоб вона була між великими крилами.
— Ну ось, наш метелик розправив крила і пурхає!
Руханка
Після слів учителя «Літо!» — учні вільно рухаються класною кімнатою, демонструючи політ барвистих метеликів. Після слів «Осінь!» — діти розміщують своїх метеликів у центрі відпочинку та сідають за парти.
Робота з прикметами
— Обговоріть та перевірте правильність прикмет.
· Якщо в листопаді з'являються комахи — зима буде теплою.
· Якщо оси гніздяться на землі в сінокіс — буде сухо, а якщо на деревах — то будуть дощі.
· Перед вітряною погодою мухи сидять нерухомо.
· Комарі та мошки в'ються стовпом у повітрі — на гарну погоду.
Фантазування «Вигадана комаха»
Учні об'єднуються в групи. На партах у них — малюнки різних комах. Потрібно вибрати на малюнку певну частину комахи, вирізати, потім скомпонувати нову вигадану комаху.
Презентуючи свої роботи, учні придумують їй назву та аргументують, чому саме з таких частин її створили.
Рубрика «Чи знаєте ви?..»
Учні зачитують повідомлення про відліт деяких метеликів у теплі краї.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Технологія «Ромашка Блума»
«Ромашка Блума» — квітка з шести пелюсток — шість типів запитань.
Перша пелюстка (проста). Що ми дізналися про життя комах восени?
Друга пелюстка (уточнювальна). Чи всі комахи залягають у сплячку?
Третя пелюстка (пояснювальна). Як комахи знають, що час готуватися до зими?
Четверта пелюстка (творча). Чи хотіли б ви вибрати для дослідження одну з комах?
П' ята пелюстка (оцінювальна). Чи добре, що в природі існує так багато комах?
Шоста пелюстка (практична). Чи достатньо ви отримали інформації про життя комах?