Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Ліплення з пластиліну фігурки зайця
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: удосконалювати навички роботи з пластиліном; учити дітей ліпити зайця, передавати форму частин іграшки: овальну (тулуб), округлу (голова), циліндричну (ноги), пропорційне співвідношення частин і деталей (вуха, хвіст, лапи); учити поєднувати виліплені частини в одне ціле; розвивати тактильні відчуття, уяву; виховувати інтерес до занять ліпленням, любов до тварин;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: пластилін білого (сірого), рожевого, червоного, помаранчевого, зеленого та чорного кольорів, дощечки для ліплення та стеки, вологі серветки, комп'ютер, відеоролик, пазли.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: технологічна, природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
«Самоналаштування»
— Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:
· Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
· Я особистість творча.
· Я бажаю однокласникам творчої роботи на уроці.
2. Актуалізація опорних знань
Гра «Очікування»
· Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
· Я прагну вдосконалити... (вміння працювати на уроці).
· Я хочу навчитися... (виготовляти креативні композиції).
· Я очікую на... (гарну співпрацю).
· Я буду намагатися... (розвивати уяву, зосередженість).
· Я сподіваюсь, що... (цей урок принесе мені радість).
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Відгадайте загадку.
• Довгі вуха, куций хвіст, моркву та капусту їсть.
В сніжну зиму залюбки обгризає яблуньки. (Заєць.)
— Попереднього уроку ми багато дізналися про життя зайця.
— Спробуймо створити його фігурку з пластиліну.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Осмислення змісту й послідовність застосування способів виконання дій
Інформаційне повідомлення
Пластилін — це унікальний матеріал, призначений для ліплення різних фігурок. Сьогодні він популярний в усьому світі завдяки тому, що має доволі велику кількість позитивних якостей.
Переваги пластиліну:
· не сохне на повітрі;
· має безліч відтінків;
· практично не липне до рук;
· добре тримає форму;
· легко змивається теплою водою.
Усне малювання
Учні по черзі описують, яким вони уявляють зайчика.
Розглядання зразка виробу
— З чого зроблено фігурку зайчика? (З пластиліну.)
— На які частини умовно можна поділити виріб?
— Яка з частин найбільша?
— Якими способами можна виготовити голову зайця, його тулуб, лапи?
— Як можна приєднати ці частини одна до одної?
Фізкультхвилинка «Сніданок у лісі»
|
Чути в лісі: «Трісь та трісь!». |
(Обертання головою.) |
|
То зайча капусту їсть, |
(Робота нижньою щелепою.) |
|
Яблуко, морквину, грушу... |
(Потягування, нахил, потягування.) |
|
Каже: «Сил набратись мушу!». |
(Згинання та розгинання піднятих рук.) |
2. Організація самостійної практичної діяльності учнів
Підготовка робочих місць
Учні читають у підручнику (с. 114), які матеріали знадобляться для роботи, готують їх на партах.
Вступний інструктаж
Повторення правил користування пластиліном, стеками.
Учні зачитують правила безпечного користування пластиліном у підручнику (с. 114).
Послідовність виконання роботи
— Ми сьогодні виліпимо з пластиліну фігурку зайця (за зразком чи власним задумом).
— Виконуйте послідовно.
1. Вам знадобиться брусочок пластиліну білого або сірого кольору. Розділіть його навпіл за допомогою стека.
2. Одну з цих двох частин поділіть ще на чотири: разом у вас повинні вийти 1 великий шматочок пластиліну і чотири маленьких.
3. Великий шматочок буде зайчику тулубом, можете відразу сформувати його в овал. З малими шматочками потрібно вчинити так:
· один з них буде лапками — поділіть його на чотири частини і скачайте з них невеликі фігури у вигляді крапельки, сплюснутої з одного боку;
· другий розріжте на дві рівні частини — це будуть вушка зайця;
· з третього шматочка сформуйте голову тварини;
· четверта частина стане вам у пригоді пізніше для ліплення маленького хвостика і мордочки.
4. Склейте голову з вушками, а тулуб — з лапками. Не забудьте вставити в тулуб половинку сірника, аби голова добре трималася.
5. Зберіть фігурку зайчика, з'єднуючи деталі в потрібних місцях.
6. На черзі — ліплення мордочки зайця з пластиліну. Приклейте невелику кульку на місці носа, а трохи нижче розташуйте два маленькі сплюснуті овали — щічки.
7. Зробіть зайчику очі з двох невеликих чорних кульок. Можна «оживити» їх, додавши відблиски: приклейте зовсім крихітні шматочки білого пластиліну зверху чорних оченят.
8. Останній штрих — пальчики на лапках тварини, що потрібно зробити за допомогою стеки.
Презентація виробів.
Перегляд відеоролика
— Щоб краще уявити послідовність роботи над виробом, перегляньте відео «Ліпимо зайчика» (https://youtu.be/KaQoRPnMELo).
Самостійна робота учнів
Використовуючи малюнок у підручнику (с. 114), учні ліплять фігурку зайчика з пластиліну.
Пальчикова гімнастика «Зайчик»
Довговухий пострибайчик.
Відгадайте, хто це? (Зайчик.)
(Вказівний і середній пальці випрямлені. Решту пальців стиснуто в кулачок.)
3. Перенесення знань у змінені або нові ситуації
Дидактична гра «Сад — город»
— Вийшов маленький зайчик із лісу й побачив село. А навколо села — поля та городи! Ой, як відразу йому захотілося їсти! Наш зайчик нещодавно народився. Крім маминого молочка, ще нічого ніколи не їв. Як ви гадаєте, діти, що можна їсти зайченяті? (Капустку, моркву, бурячок, яблучко, грушку.) А як йому впізнати всі ці ласощі?
— Я називатиму вам заячі ласощі, а ви підказуватимете зайчаті, якого вони кольору. Якщо хто-небудь ще й скаже, садовина це чи городина, то одержить від зайчика призову картинку!
Капуста — зелена — городина; яблуко — жовте/червоне/зелене — садовина; морква — помаранчева — городина; груша — жовто-зелена — садовина; буряк — фіолетовий — городина; слива — синя — садовина; картопля — коричнева — городина.
Далі учитель демонструє дітям картинки із зображенням садовини й городини, а діти хором називають їх.
Практична робота
— Подаруймо нашому зайчику морквинку!
1. Відщипніть від помаранчевого пластиліну шматочок завбільшки з волоський горіх. Скачайте з нього кулю.
2. Розкачуйте кулю до її перетворення на видовжений овал.
3. Щоб отримати гострий кінчик морквини, розкачайте один бік овалу.
4. Відірвіть від зеленого бруска шматочок завбільшки з квасолину. Розкачайте його в «ковбаску» розміром із мізинець.
5. Поділіть «ковбаску» на три частини.
6. Розплющте кожну частину за допомогою стеків. Утворяться три листочки.
7. Приєднайте листочки до товстої частини морквини.
8. Стекою проріжте риски по тілу морквини.
9. «Почастуйте» зайченя морквою.
Розминка для рук «Морква на грядці»
— Стискаємо кулачок лівої ручки — «саджаємо моркву»;
— правою рукою «поливаємо її з поливальниці»;
— «виростає перша морквина» — мізинчик (діти підіймають мізинці);
— «виростає друга морквина» — безіменний палець (підіймають безіменні пальці).
У такий спосіб «вирощують» усі «морквинки»-пальці, після чого міняють руки: пальці правої руки — «морквинки», ліва — «поливальниця». Для переходу від однієї руки до другої педагог запитує: «Діти, скільки морквин виросло на лівому березі? (П'ять.) А тепер спробуймо виростити моркву на правому бережку!».
Складання пазлів. Робота в групах
— Чи є вороги у зайчика? Хто вони?
— Відгадайте загадки та складіть пазли.
I група
• Вдалині посеред ночі
Засвітились хижо очі.
Від його пісень у звірів
Морозець біжить по шкірі. (Вовк.)
II група
• Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
В них таке смачненьке м'ясо...
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене... (лисиця).
ІІІ група
• Лісом в темряві літає, —
Ху-гу, ху-гу, — промовляє.
Велетенська голова.
Здогадались, це... (сова).
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Рефлексія «Сходинки успіху»
Дитина вибирає певну сходинку. На нижній сходинці — у чоловічка руки опущені. Це символізує, що на уроці нічого не вийшло. Середня сходинка — з чоловічком, у якого руки розведені в сторони, що свідчить про наявність деяких проблем у ході заняття. Верхня сходинка — з чоловічком з піднятими вгору руками. Це свідчить про те, що все, що було заплановано, вдалося реалізувати.
Взаємооцінювання
Діти по черзі висловлюють власні думки, чия робота найбільш удала, аргументуючи свою думку. (Учитель стежить, щоб робота кожної дитини була позитивно оцінена.)
Завдання для цікавої перерви
Допоможіть зайчику дістатися моркви.
