Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Як тварини готуються до зими
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: уточнити та систематизувати знання дітей про сезонні зміни у житті тварин; учити дітей правильно ставити та відповідати на запитання; збагачувати словниковий запас; розвивати логічне мислення через зіставлення та порівняння; виховувати ціннісне ставлення до природи, прагнення оберігати її;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: комп'ютер, відеоролик, предметні малюнки, енциклопедії, маски тварин.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

Зворотний зв'язок

— Яких лісових тварин ви знаєте? Де їхні домівки?

— Чим вони живляться?

— Які тварини засинають на зиму?

— Де ми можемо спостерігати за дикими тваринами?

— Як тварини готуються до зими?

— Як зимують хатні тварини? Хто за ними доглядає?

— Яких свійських тварин ви знаєте?

— Яку користь приносять тварини?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Спробуйте скласти деформоване речення. Це і буде темою нашого уроку.

5. ЗИМИ 2. ТВАРИНИ 3. ГОТУЮТЬСЯ 4. ДО 1. ЯК

(Як тварини готуються до зими.)

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Мінілекція з елементами бесіди

— Хто першим із тварин готується до зими?

Узимку обсяги їжі значно скорочуються, саме тому багато звірят починають готуватися до холодів ще з осені, а деякі заготовляють їжу з літа. Найпершими збирають запаси гризуни: мишки, бурундуки, бабаки.

Уже влітку вони шукають лісом зернятка, горішки, відкладаючи їх у нірки. Це дає їм можливість усю зиму сидіти у своїй домівці, не виходячи назовні. Майже весь час гризуни сплять, перериваючи сон лише для того, щоб підкріпитися.

— Кому не страшні морози?

Лисички, зайці й вовки до морозів практично не готуються, бо проводять зиму на ногах у пошуках їжі. Зайченята лише перевдягаються: змінюють сірий кожушок на білий, щоб хижаки не помічали їх на сніговій ковдрі. Дуже цікаво спостерігати за тим, як звірі готуються до зими, адже у кожного є свої секрети.

Лисички й вовки колір шубки не змінюють, але хутро у них стає більш густим і пухнастим: так легше пережити люті морози. Вовки згуртовуються в зграї, бо їм так значно зручніше виживати взимку. Хитрі лисички шукають будь-які вільні нірки, щоб перепочити й сховатися від заметілі.

— А як інші тварини?

Білки й бобри не впадають у сплячку, але готуються до зими ретельно. Бобри живуть великими сім'ями. Усі разом вони будують поблизу води собі затишні хатки, поряд з якими складають свою їжу — гілочки з дерев. Також вони харчуються корінням рослин, що ростуть у воді.

— Як білка готується до зими?

Білка змінює колір своєї шубки з рудого на сіруватий для маскування від хижаків. Що саме їсть білочка взимку? На період холодів цей гризун запасається такими пожитками: жолуді, гриби, горішки, зернятка.

Робота за підручником (с. 113)

— Розгляньте малюнки. Назвіть зображених птахів.

— Куди вони відлітають восени? Чого їм бракує взимку?

— Який птах «зайвий»? Чому?

Перегляд відеоролика

Учні переглядають відеоролик «Як тварини готуються до зими» (https://youtu.be/nrv40dw20J0), аналізують зміст.

Висновок. Восени тварини готуються до зими по-різному: роблять запаси, мігрують, впадають у сплячку. Зміни в житті тварин є осіннім явищем у живій природі.

Гра «Хто чим харчується?»

Матеріали: малюнки або іграшки, що зображують зайця, ведмедя, лисицю і вовка; картинки із зображенням моркви, капусти, меду, малини, м'яса або справжні продукти.

Картинки із зображенням їжі тварин або справжні продукти розкладають на столі. Дорослий показує іграшкових тварин і запитує, чим вони харчуються. Учні складають короткі розповіді.

Фізкультхвилинка

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Дослідження-пошук

I група. Робота за підручником (с. 113).

Учні читають текст про харчування тварин узимку, обговорюють його в групі.

II група. Робота з довідковою літературою.

Учні шукають в енциклопедіях відомості про харчування тварин узимку.

III група. Робота в мережі Інтернет.

Учні шукають дані в мережі Інтернет про харчування тварин узимку, готують повідомлення.

Звіт груп.

Вправа «Впізнай за описом»

• У нього немає ані нори, ані гнізда. Він ховається то під кущем, то в ярочку виспиться. Шуба у нього на зиму стає тепла і біла. Їсть молоді гілочки дерев, кущів. Інколи в село завітає до копиці сіна. (Заєць.)

• Місце, де мешкає ..., легко знайти за купками землі на луках, городах, пасовищах. Живиться комахами та їхніми личинками, які живуть під землею. Активний протягом усього року. В зимову сплячку не впадає. (Кріт.)

• Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кормів, заривається в опале листя і згортається у неміцний клубок та спить аж до березня. Запасів на зиму не робить. (Їжак.)

Гра «Зайці в лісі»

Для гри обирають «зайців» і «лисицю», решта дітей — «дерева». На протилежних частинах класу проводять лінії — це поля. На одному з них перед початком гри збираються «зайці».

Діти, які виконують роль дерев, стають на такій відстані один від одного, щоб можна було взятися за руки. «Лисиця» живе в норі край лісу («нору» позначають умовним знаком).

«Зайці» забігають до лісу, їм слід перейти з одного поля на інше, але на них полює «лисиця». Вона намагається впіймати «зайців», а тих, кого впіймала, веде до свого «будиночка». Бігти лісом їй заважають дерева: діти беруться за руки, сідають навпочіпки, нахиляються й розмахують руками. «Зайці» між деревами проходять вільно. Гра завершується тоді, коли всі «зайці» перейдуть на протилежний бік. Розпочинаючи нову гру, діти знову обирають «зайців» та «лисицю».

Спіймані «зайці» до кінця гри сидять у «лисиці» в «норі».

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Сюжетно-рольова гра «Зустріч тварин напередодні зими»

Учитель пропонує дітям створити образ тварини (на вибір). (Можна використати відповідні маски.)

— Уявіть, що на лісовій галявині теплого осіннього дня зустрілися різні представники тваринного світу. Їх всіх турбує настання зими. Поміркуйте, про що могли б поговорити між собою тваринки, зважаючи на свої клопоти. Пограйте у сюжетно-рольову гру «Зустріч тварин напередодні зими».

Гра «Детективи»

— Хто заховався у цих формулах?

З + АН - Н + ЄЦЬ (Заєць.)

ДО - О + ЯТ + ЕЛ (Дятел.)

МУ + РУ - У + АХИ (Мурахи.)

БІС - С + Л + КА (Білка.)

Хвилинка-цікавинка

ЧОТИРИ ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО БІЛОК

1. Роблячи запаси, білки приносять користь деревам. Як відомо, багато білок закопують жолуді в землю, щоб згодом їх викопати і з'їсти. Подібна ситуація сприятливо впливає на дерева. Білки збирають жолуді здебільшого під дубами, а ховають їх далеко від них. Таким чином, білка допомагає рослині розселятися на великі відстані.

2. Роблячи запаси, білки можуть також зашкодити деревам. Так, наприклад, червоні білки і білки Дугласа, поширені у Північній Америці, живляться переважно насінням із соснових шишок. Ці білки або поїдають знайдену їжу негайно, або запасають її у схованках у самих деревах. Зазвичай у таких «коморах» занадто волого, і у насіння мало шансів, щоб прорости.

3. Білки сушать гриби на зиму. Одна зі складових раціону червоних білок — гриби. Іноді вони вішають їх між гілок на деревах, щоб їх можна було з'їсти взимку. Також у таких грибах рідше з'являються личинки комах.

4. Білки розуміються на «садівництві» та добре знають те, що вони їдять. Так, сірі білки відрізняють жолуді червоного дуба від білого і зберігають кожні певним чином. Оскільки жолуді білого дуба проростають майже відразу, як вони потрапили в ґрунт, то білки їдять їх негайно, оскільки пророслі жолуді втрачають свою харчову цінність. Жолуді червоного дуба не проростають до весни, тому білки заривають їх для зимових «перекусів».

Рубрика «Чи знаєте ви?..»

Учні зачитують повідомлення про сплячку бабака (підручник, с. 115).

Математичне конструювання «Танграм»

Учитель пропонує дітям змоделювати з готових геометричних фігур (частин танграма) тваринку, яка не змінює своєї поведінки восени.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Оцінювання

Педагог просить учнів уявити, що перед ними — великий кошик, де вміщено всі знання, уміння, навички, ідеї, що вони набули на уроці. Кожен може взяти собі будь-що, повертаючись додому. Він пропонує по черзі сказати: «Я йду з цього уроку...» (і назвати те, що кожен бажає взяти із собою з уявного кошика).