Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Правила збирання грибів
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: формувати уявлення про значення грибів у природі, їхню цінність для людей і тварин, необхідність охорони грибів, правильне їхнє збирання; формувати здатність учнів застосовувати здобуті знання; розвивати пізнавальну активність дітей, уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи, культуру поведінки в природі;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях, екологічна грамотність і здорове життя.

Обладнання: малюнки грибів, картки, муляжі грибів, 2 гімнастичних обручі, 2 кошики, гриби, комп'ютер, аудіо-запис.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

Робота в групах

Групи отримують малюнок гриба та картки з назвами частин гриба, складають відповідні схеми. (Можна провести у вигляді змагання між групами.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Гриби — цінний продукт харчування, але небезпечний.

— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому? (Відповіді дітей.)

— Сьогодні ми вивчимо правила збирання грибів.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Робота за таблицею

Учні занотовують дані про гриби до таблиці, коментують записи.

Будова

Живлення

Розмноження

Значення

Грибниця, плодове тіло, шапинка, ніжка

Рештки рослин і тварин

Спорами, частинами грибниці

Їжа, ліки, краса, санітари, хвороби

«Мозковий штурм»

— Як правильно збирати гриби?

Діти висловлюють свої міркування.

— Послухайте, як про це йдеться у вірші.

А грибниця — як рослина,

І гриби — її плоди,

Ніби вишеньки на вигині,

Пам'ятай про це завжди.

А якщо якийсь незграба

Гриб зірве якось не так,

То загине вся грибниця,

Не залишить навіть знак.

І грибочків на цім місці,

Вже не буде! (ну хоч плач!)

Отож думай, любий друже,

Чи грибник ти чи палач!

М. Зозуля

Робота за підручником (с. 109, 111)

— Прочитайте (с. 109), як правильно зрізати гриби.

— Розгляньте малюнки (с. 111). Упізнайте гриби. Який з них ви покладете в кошик?

Технологія «Два — чотири — всі разом». Складання пам'ятки грибника

— Які правила збирання грибів ми маємо знати?

Учні індивідуально обмірковують можливі відповіді. Потім об'єднуються в пари, доповнюючи думки одне одного.

Далі діти в четвірках ухвалюють спільне рішення. Завершується робота обговоренням поставленого завдання з усім класом.

ПАМ'ЯТКА ГРИБНИКА

• Гриби потрібно обережно зрізати ножем або викручувати із землі.

• Не збивайте неїстівні гриби. Пам'ятайте, що вони потрібні лісу! Ними лікуються тварини.

• Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах.

• Не збирайте невідомих грибів, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення «бульба», оточене оболонкою.

• Не збирайте гриби з пошкодженою ніжкою, старі, в'ялі, червиві.

• Ніколи не збирайте пластинчаті гриби. Отруйні гриби маскуються під них.

• Намагайтесь усі гриби, а особливо сироїжки, збирати з цілою ніжкою, обережно складати їх у кошик, щоб не відламувались ніжки. Без ніжки буде важко виявити, у якій шапці була ніжка з потовщенням і «комірцем».

• Якщо збираєте в лісі печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок, що містяться зісподу шапки. Ніколи не збирайте і не їжте печериці, що мають пластинки білого кольору. У справжніх їстівних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім темніють.

• Принесені додому гриби необхідно того самого дня розкласти за видами і знову детально переглянути. Всі сумнівні, перезрілі, червиві гриби викидають.

• Необхідно ретельно дотримувати технології приготування певного виду грибів.

• Якщо ви не впевнені у своїх знаннях про їстівні гриби, поряд немає досвідченого грибника, а ви боїтеся припуститися помилки, краще не збирайте гриби — виберіть інший спосіб відпочинку.

— Порівняйте свою пам'ятку із записаною в підручнику (с. 111). Про що ви забули нагадати грибнику?

Уявна міні-екскурсія «В ліс по гриби»

(Діти сідають в уявну машину і, вимовляючи різноманітні звуки, імітують рух на машині.)

— Приїхали! Виходьте!

Подивіться-но, малята,

Тут лисички, там маслюки.

Нумо всі часу не гайте,

В кошик їх мерщій складайте.

(Діти розходяться залою («лісом») і збирають «гриби» (муляжі), називаючи їх.)

— Так старанно ми збирали —

Кошики важкими стали.

На галявині присіли,

Трішечки всі відпочили.

У машину всі сідайте

І додому вирушайте.

(Діти сідають в уявну машину та «їдуть» додому.)

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Гра «Так чи ні?»

— Їстівні гриби ми будемо збирати в кошик, а отруйні залишати в лісі.

З дідусем у ліс піду,

Там грибів на суп знайду.

Повен кошик назбираю,

Бо їстівні гриби всі знаю!

— Слухайте уважно вірш і доповнюйте за змістом словами «так» чи «ні».

• Підберезником назвався,

Загорів, дивіться, як.

У руденьку шапку вбрався,

Його можна брати? (Так.)

• На його червоній шапці

Білі цяточки ясні.

Він красивий, мов у казці.

Гриб цей візьмете собі? (Ні.)

• Сироїжки кольорові

Розрослися гарно як!

І зелені, й пурпурові.

Ми у кошик їх візьмемо? (Так.)

• Ця родилась на світанку,

Доки трави росяні.

Звуть цей гриб — бліда поганка.

Її візьмете собі? (Ні.)

• Це — жовтесенькі сестрички,

Любить їх поїсти всяк.

Бо грибочки ці — лисички.

Назбираємо їх? (Так.)

• Білий гриб міцний і дужий,

Як справжнісінький козак.

І його всі хвалять дуже.

Справді він найкращий? (Так.)

• Хоч несправжні, теж опеньки,

І ростуть в ті самі дні.

Вони яскраві і гарненькі.

Ну, беріть їх швидше! (Ні.)

Складання правил поведінки у лісі

Учні по черзі називають правило, починаючи з «НЕ».

Не можна забирати тварин з постійного місця мешкання.

Не можна руйнувати пташиних гнізд.

Не можна голосно вмикати музику.

Не розкидати сміття.

Не ламати гілки на деревах та кущах.

Не топтати гриби.

Не руйнувати мурашники.

Не обривати павутиння.

Не руйнувати пташині гнізда.

Не ловити метеликів.

Не залишати сміття.

Не ловити птахів.

Не рвати квіти.

Не палити багаття.

Робота за підручником (с. 112)

— Розгляньте малюнки.

— Допоможіть родині розподілити сміття по контейнерах.

Руханка «Збери гриби»

Матеріал: 2 гімнастичні обручі, 2 кошики для збирання грибів, гриби.

Лічилкою обирають двох гравців. Учитель ставить біля гравців кошики, за 3 м від них — обручі, в яких «ростуть» гриби.

Поки звучить мелодія, гравці носять у кошик гриби (по 1 грибу за один похід). Перемагає той, хто збере більше грибів.

Далі лічилкою обирають наступних гравців.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Мовна вправа

— Чому так назвали гриби: рижик (рижий на колір), підберезник (росте під березами), підосичник (росте під осиками), лисичка (жовтий на колір), маслюк (шапинка ніби змащена олією, «маслом»)?

— Поясніть народне порівняння: «Як грибів після дощу». (Багато.)

Тестування

1. Як називається частина гриба, що знаходиться в землі?

а) Шапинка;

б) ніжка;

в) грибниця.

2. Який гриб називають «царем» грибів?

а) Боровик;

б) лисичка;

в) опеньок.

3. Які гриби ростуть восени на пеньках?

а) Білі гриби;

б) підосичники;

в) опеньки.

4. Які гриби вирощують у теплицях?

а) Лисички;

б) печериці;

в) білі гриби.

5. Який гриб у світі вважають найотруйнішим?

а) Бліда поганка;

б) лисичка несправжня;

в) мухомор.

6. Коли краще вирушати за грибами?

а) Уранці;

б) вдень;

в) увечері.

Рубрика «Чи знаєте ви...»

Учні дізнаються про те, як довго дозріває гриб.

Творча вправа

— Намалюйте заборонні знаки, що стосуються поведінки у лісі.

Наприклад:

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Вправа «Мікрофон»

— Закінчіть речення.

· Зрізай гриби лише...

· Збирай тільки...

· Не знищуй...