Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Чи всі гриби їстівні
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: сформувати в учнів уявлення про гриби як живі організми; навчити розрізняти їстівні та неїстівні гриби; розвивати вміння виявляти ознаки грибів, пізнавальну активність, уміння спостерігати; виховувати любов до природи, бажання піклуватися про власне здоров'я;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях, екологічна грамотність і здорове життя.

Обладнання: картки зі словами, предметні малюнки, фліпчарт, комп'ютер, відеоролик, муляжі грибів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

— Відгадайте загадку.

• І великі, і малі

Повдягалися в брилі,

І дощу ці одноніжки

Не бояться ані трішки.

Ліс — улюблений їх край.

А як звуться, відгадай! (Гриби.)

— Які слова допомогли назвати відгадку?

Гра «Коло знань»

Учитель визначає тему одним словом («Гриби»), а учні згадують усе пов'язане з цим словом.

— Що належить до живої природи? (Люди, рослини, тварини.)

— До якої групи належать гриби?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми дамо відповідь на це запитання, з'ясуємо, чи всі гриби їстівні.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Вправа «Опитування — естафета»

— Які гриби ростуть у лісах вашої місцевості?

— Які з них їстівні? Які — отруйні?

Учні по черзі дають відповіді на запитання.

Робота за підручником (с. 109—110)

1) Робота за малюнками.

— Розгляньте світлини (с. 109). Які із цих грибів ви знаєте?

Орієнтовні відповіді:

— Мені добре знайомі опеньки. Ми з татом збирали їх у лісі.

— Я впізнав сироїжки. Ми їх збирали під час відпочинку на природі.

— Моя бабуся живе недалеко від соснового лісу. Там ми збирали маслюки.

— Розгляньте світлини (с. 110) отруйних грибів. Запам'ятайте їхні назви та ознаки.

Гра «Впізнай за ознакою».

Учні по черзі зачитують ознаки отруйних грибів (с. 110), шукають відповідний малюнок гриба, розміщують на дошці.

2) Вивчення будови гриба.

Учні зачитують назви частин гриба, створюючи відповідну схему на фліпчарті.

Музична фізкультхвилинка

Учні переглядають відеоролик «Пісня про гриби» (https://youtu.be/B2pukK8ugwM), виконують відповідні рухи.

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Гра «Чарівна торбинка»

Учні по черзі називають гриби (муляжі), які дістали із торбинки.

Дослідження-розпізнавання

— Хто з вас разом з батьками із задоволенням збирав гриби в лісі?

— Як ви вважаєте, гриби — це жива чи нежива природа? (Жива.)

— Чому? (Гриби з'являються (народжуються), ростуть, відмирають.)

— Чи можна визначити приналежність грибів до рослин, вони ж ростуть на землі?

— Які частини рослин вам відомі? (Корінь, стебло, гілки, листя, плід.)

— Що можна сказати про гриби? (У грибів немає листя, стебла, гілок.)

— У такому разі чи можна впевнено визначити приналежність грибів до світу рослин? (Ні.)

— А до світу тварин? (Також — ні.)

— То що це таке — гриби? (Напевно, це особливе царство природи: ані рослини, ані тварини.)

Висновок. Запам'ятайте! Гриби не належать ані до рослин, ані до тварин. Це окрема група організмів.

Гра «Їстівне — неїстівне»

Учитель вимовляє назви грибів. Якщо гриб їстівний, діти плескають у долоні, якщо неїстівний — тупають. (Маслюк, лисичка, мухомор, опеньки, білий гриб, бліда поганка, несправжні опеньки, сироїжки, строчок звичайний, груздь, підосичник, дощовик, підберезник, сморж.)

Вправа «Запитання — відповідь»

Учні об'єднуються у дві групи, по черзі ставлять запитання, дають відповіді.

— До якої природи належать гриби? (До живої. Вони живляться, дихають, розмножуються, ростуть, відмирають.)

— Чим подібні гриби? (У всіх є шапинка і ніжка.)

— А чим відрізняються? (Забарвленням, розмірами.)

— Яку будову мають гриби? (Вони мають: грибницю, плодове тіло, шапинку, ніжку.)

— Як розмножуються гриби? (Спорами, частинами грибниці.)

— Порівняйте гриб і квіткову рослину. Що в них спільного? А що відмінного? (Гриби живляться рештками рослин і тварин, а рослини самі собі утворюють поживні речовини у зеленому листку на сонячному світлі.)

— Коли найкраще ростуть гриби? (Після дощу.)

— Коли краще вирушати за грибами? (Уранці.)

Фізкультхвилинка

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Взаємонавчання. Робота в групах

Групи готують повідомлення, озвучують їх.

І група. Причини отруєння грибами.

Останнім часом реєструють значну кількість нещасних випадків, пов'язаних із вживанням грибів. Гриби є небезпечним продуктом харчування, що може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму спричиняють токсини та сполучення важких металів, що містяться в грибах.

Основні причини отруєнь:

· уживання отруйних грибів;

· неправильне приготування умовно їстівних грибів;

· уживання старих або зіпсованих їстівних грибів;

· уживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації.

ІІ група. Симптоми отруєння грибами.

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, довільне сечовиділення, проноси; розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.

Первинні ознаки отруєння з'являються через 1-4 години після вживання грибів, залежно від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з'їдених грибів. Біль та напади нудоти повторюються декілька разів через 6-8 годин, а смерть може настати через 5-10 днів після отруєння.

ІІІ група. Перша допомога у разі отруєння грибами.

1. Викличте «швидку медичну допомогу».

2. Не очікуючи на її прибуття, слід негайно промити шлунок потерпілого, який має випити 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натиснути пальцями на корінь язика, щоб спричинити блювоту; прийняти 4-5 пігулок активованого вугілля, коли промивні води стануть чистими.

3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду. Це допоможе відновити водно-соляний баланс; покладіть хворого на живіт і до ніг прикладіть грілки.

4. З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

Хвилинка-цікавинка

· У світі налічується близько 2 мільйонів типів грибів.

· Багато видів грибів є хижаками, які мають спеціальні пристосування для ловіння комах.

· У середньому кожен гриб складається з приблизно 90 % води.

· Найдорожчий сорт грибів — трюфель.

· Одним з найцікавіших грибів уважають «Плазмодій» — він уміє ходити!

Робота з прикметами

— Перевірте прикмети.

· З'явилися опеньки — літо закінчилося.

· Якщо осінь багата на гриби — зима буде теплою.

· Якщо осінь бідна на гриби — узимку сніжитиме і дошкулятимуть морози.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Зворотний зв'язок

— Що потрібно пригадати, збираючи гриби?

— Які гриби можна брати до кошика?

— У яких грибах міститься отрута?

— Чим небезпечна отрута для людини?

— Яку будову має гриб?

Метод «Рюкзак»

Кожен учень стисло дає відповідь на запитання: «Які з набутих на уроці знань і умінь він візьме із собою для використання?».