Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Як рослини готуються до зими
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з осінніми явищами в житті рослин; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, вміння самостійно працювати, сприймати інформацію та аналізувати її; виховувати дбайливе ставлення до природи, повагу до думки іншого, уміння спостерігати та робити висновки зі спостережень;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: комп'ютер, презентація, папір, кольорові олівці, гілочки дерев, паперове листя, конверти з предметними малюнками.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, інформатична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

В гості до природи вирушаєм я і ти.

Ми не будемо лінуватись —

Будемо добре працювати,

Швидко досягнемо мети.

2. Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

— Відгадайте загадку.

• Виснуть хмари низько-низько,

Опустили пасма-коси.

Всюди мокро, всюди слизько —

Ходить нашим краєм... (осінь).

— Які ознаки осені ви знаєте? (Відповіді дітей.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

• Коли це буває,

Що клен запалає?

А прихопив морозець

Та повіяв вітерець,

Весь вогонь на землю впав,

Зовсім клен без листя став. (Восени.)

— Про які явища в житті рослин восени йдеться в загадці?

— Сьогодні ми більше дізнаємося про те, як рослини готуються до зими.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вивчення нового матеріалу

Перегляд презентації

— Перегляньте презентацію «Як рослини готуються до зими» (https://naurok.com.ua/prezentaciya-yak-roslini-gotuyutsya-do-zimi-18076.html).

— Чи все побачене вам було відомо?

Робота за підручником (с. 106—107)

1) Читання в парах — узагальнення в парах.

Учні читають та обговорюють текст про листопад у парах. Спочатку частину тексту читає один учень, а другий ставить йому запитання або переказує прочитаний текст. Потім вони міняються ролями.

2) Вправа «Порівняй!».

— Розгляньте малюнки дерев (с. 107). Порівняйте, як опадає на них листя.

— З якого дерева найпізніше опадає листя?

3) Словникова робота.

— Розгляньте гілочки, що лежать на партах.

— Чи є на них листочки?

— Що є на місці листочків? (Бруньки.)

Брунька — зачатковий пагін.

— Прочитайте у підручнику, чим покрита брунька. (Покривними лусками.)

Покривні луски — частини бруньки, що захищають тканини зачаткового пагона від несприятливих умов зовнішнього середовища.

Гра «Додай пів слова»

Учасники гри утворюють коло і кидають одне одному м'яч. Той, хто кидає, називає половину слова — ознак осені, а той, хто ловить, повинен додати другу половину. Наприклад: листо — пад, хо — лод, ві — тер, ту — ман, до — щик, гро — за, падо — лист, уро — жай, гри — би тощо.

Кидати м'яч можна будь-якому учасникові гри. Відповідати слід швидко. Гравець, який припустився помилки, залишає гру.

Фізкультхвилинка

Руки вгору підніми

(Піднімають руки вгору.)

Та до неба потягни.

(Стають навшпиньки.)

Нахилися до землиці,

(Нахиляються вперед.)

Попроси в неї водиці.

(Присідають.)

Полюби свої рослинки,

(Підводяться, піднімають руки вгору.)

Що для кожної дитинки

(Розводять руки в сторони.)

Дають ягідку і плід,

(Простягають руки вперед.)

Щоб здоровим був весь рід.

(Розводять руки в сторони.)

В. Дехтяренко

2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Мовна вправа

— Доберіть із-поміж запропонованих слів (підручник, с. 107) близьке за значенням до слова листопад. З'ясуйте походження цих слів.

Сучасна назва місяця листопад походженням завдячує осінньому опаданню листя.

Отже, інші назви місяця листопад означають: листогуб (дерева гублять листя), листогній (перегній з опалого листя), листовій (вітер розвіває опале листя), листотрус (вітер трусить листя), листокид (вітер кидає листя), листоліт (літає листя), падолист (падає листя), напівзимник (восени буває зимова погода).

Літературна хвилинка. Метод «Спрямоване читання»

Читаючи самостійно текст, учні шукають відповіді на поставлені запитання.

— Прочитайте оповідання В. Сухомлинського «Осінь принесла золотисті стрічки».

Ростуть над ставком дві берези. Стрункі, високі, білокорі. Опустили берези зелені коси. Віє вітер, розчісує їх. Тихо шелестять листям берези. То вони про щось розмовляють.

Однієї ночі стало холодно. На траві заблищали білі кристалики льоду. Прийшла до беріз осінь. Принесла їм золотисті стрічки. Вплели берези стрічки в зелені коси. Зійшло сонце. Розтопило кристалики льоду. Подивилося сонце на берези й не впізнало їх — у зелених косах золоті стрічки. Сміється сонечко, а берези сумують.

В. Сухомлинський

— Дайте відповіді на запитання.

· Які дерева росли над ставком?

· Які були берези?

· Що розчісував вітер?

· Що трапилося однієї ночі?

· Що принесла осінь березам?

· Чому сонце не впізнало беріз?

· Чому засумували берези?

Технологія «Акваріум»

Учитель пропонує одній із груп сісти в центрі класу. Подає команду розпочати обговорення питання «Яке значення для рослин має листопад?».

Наприкінці обговорення учні мають дійти спільного рішення за 3-5 хв.

Педагог ставить класу запитання:

· Чи погоджуєтеся ви з думкою групи?

— Прочитавши повідомлення у підручнику (с. 107), перевірте, чи всі аргументи ви назвали.

Довідкове бюро

Нам не слід забувати, що природа існує не тільки для милування — вона потребує захисту. Замисліться над тим, чому околиці сіл збідніли на лелечі гнізда, замулилися живі джерела, рідше чути солов'їні співи. Може, в цьому провина і кожного з нас. Адже не всі ми замислюємось над тим, що природа — наша домівка.

Щоосені на наших подвір'ях, вулицях, у приватних садибах димлять купи сміття, опале листя. Люди не звертають на це уваги. А дарма! З димом у повітря потрапляють отруйні речовини, які ми вдихаємо.

Листя за літо вбирають у себе пил, викиди промислових підприємств і стають своєрідним відстійником отруйних речовин. Найкраще використання опалого листя — як добрива.

Руханка «Потяг»

Діти — «пасажири потяга», «зупинки» — назви дерев. Замість квитків використовують листя (паперове).

«Кондуктор» оголошує зупинку, наприклад, «Клен». На цій зупинці виходять діти, які тримають в руках кленові листочки. «Кондуктор» перевіряє «квитки».

«Потяг» рухається доти, поки всі «пасажири» не вийдуть на своїх зупинках.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

Технологія «Крісло автора»

— Чи всі рослини скидають листя восени?

— Висуньте гіпотезу, що сталося з деревами, якби вони не скидали листя восени.

Висновок. Якби взимку не припинявся сокорух у деревах, вони б замерзли, загинули.

Дослідження-розпізнавання. Робота у групах

Учитель роздає групам конверти із предметними малюнками (листя дерев: дуба, клена, каштана, горіха та їхні плоди: жолуді, крилатки, каштани, горіхи).

— Розпізнайте рослини за листком і плодом. З'ясуйте, яким деревам вони належать.

Учні у групах створюють пари: листок — плід.

Робота за підручником (с. 108)

— Розгляньте малюнок. Складіть календар сезонного життя рослин. (Б А Г В Д)

«Художня майстерня»

— Як ви розумієте вислів: «Сидить осінь на горбочку, вишиває лісові сорочку»?

— Об'єднайтеся у три групи і намалюйте лісові «сорочку».

І група. Вересень.

ІІ група. Жовтень.

ІІІ група. Листопад.

Групи презентують свої роботи.

Рубрика «Чи знаєте ви?..»

— Діти зачитують повідомлення про те, чому модрина скидає свої голки.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Гра «Так — ні»

· Осінь дарує нам полуниці.

· Осінь фарбує листя у різні кольори.

· Восени ніч стає довшою, а день — коротшим.

· Тумани можна спостерігати опівдні.

· Восени дощів дуже мало.

· Осінь настає після літа.

· Найшвидше починає опадати листя зі старих дерев.

· Осінь дарує нам картоплю, буряк, капусту.

Робота за підручником (с. 108)

Учні зачитують та аналізують висновок до теми уроку.

Гра «П'ять речень»

Учні в п'яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.