Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019

Виготовлення паперової склянки за зразком
Природа восени

Мета:

· формування предметних компетентностей: удосконалювати навички роботи з папером і картоном; учити виготовляти паперову склянку за зразком; розвивати увагу, мислення, окомір; виховувати любов до праці, охайність під час роботи;

· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: папір, прості олівці, ножиці, комп'ютер, відеоролик, технологічна картка, кубик, черевики.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Освітні галузі: технологічна, природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

— Відгадайте загадку.

• Білий-білий, наче сніг,

Рук нема, немає ніг, 

Не людина і не звір,

А зовуть його... (папір).

— Чи подобається вам працювати з папером?

— Які вироби з паперу ви вже виготовляли?

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Чи хотіли б навчитися виготовляти інші вироби з паперу?

— Уявіть, що ви вже довго йдете польовою дорогою. Сонце світить яскраво. Стало дуже спекотно. Дуже хочеться пити. Аж ось видніється ліс. Біля нього є джерело. Як напитися з нього води, коли немає склянки? (Відповіді дітей.)

— Склянку можна виготовити з паперу. Спробуймо!

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій

Довідкове бюро

Стакан — посудина у формі циліндра або усіченого конуса, зазвичай без ручки. Найчастіше стакани виготовляють зі скла — тоді щодо них зазвичай використовують термін склянка. Застосовують для вживання як холодних, так і гарячих напоїв, в останньому разі часто подають із підсклянником.

Стакани виготовляють і з інших матеріалів — пластику («пластівки»), картону, паперу, металу. Існують навіть їстівні стакани — з вафельного тіста, що наповнюють морозивом.

Папір — надпопулярний у сучасному світі матеріал, що має багатовікову історію. Але якщо раніше для його створення використовували ганчір'я (бавовняне, лляне, шовкове тощо), то сьогодні головне джерело паперу — деревина.

Папір активно застосовують у різних сферах. Чи не основним його призначенням є поліграфічне використання: створення книг, газет, журналів, зошитів, блокнотів, листівок, афіш, календарів та ін. Не менш важливим уважають виготовлення всілякої упаковки (коробок, мішків, обгорток), оздоблювальних виробів (наприклад, шпалер), матеріалів для творчості (для аплікацій, оригамі тощо), грошей, одноразового посуду, туалетного паперу, серветок, рушників, скатертин та простирадл. Це універсальний матеріал, значення якого важко переоцінити.

Метод «Кубування»

Методика, яка пропонує учням відповісти на 6 запитань різних типів, що стосуються теми («Склянка»).

1. Опиши це. (Яка склянка на вигляд?)

2. Порівняй це. (На що схожа склянка, від чого відрізняється?).

3. Добери асоціації. (Що спадає на думку, коли бачите склянку?)

4. Проаналізуй це. (Яким чином це зроблено?)

5. Застосуй це. (Де використовують склянку?)

6. Аргументи «за» або «проти». (Добре чи погано, що є багато різних склянок?)

Динамічна вправа «Як носять воду?»

— Раніше, коли на все село була одна криниця, дівчата мали носити воду у відрах. Відра висіли з двох боків на коромислах, що носили на плечах. Уявіть, що ви несете саме так воду. Ходіть з палицею на плечах, розправивши плечі та випрямивши спину. Будьте дуже уважними, не розлийте воду!

2. Організація самостійної практичної діяльності учнів

Підготовка робочих місць

— Прочитаймо (підручник, с. 106), які матеріали нам знадобляться сьогодні на уроці.

Учні готують матеріали до уроку.

Повторення правил техніки безпеки

Правила безпечного користування ножицями.

Послідовність виконання роботи

— Візьміть аркуш паперу (А4), створіть квадрат, решту — відріжте. Далі працюйте за схемою у підручнику (с. 106).

1. Зігніть квадрат по діагоналі, щоб утворився трикутник.

2. Верхній аркуш паперу розгорніть, зігніть і розігніть.

3. Потім зігніть кут з правої сторони трикутника до позначки.

4. Зігніть аналогічно лівий кут трикутника.

5. Відігніть тильну сторону нашої майбутньої склянки, роз'єднайте верхні частини паперу, заправте всередину лицьовий шар, а дальній шар зігніть у протилежну сторону.

6. Стисніть боки виробу. Склянка готова!

Перегляд відеоролика

— Щоб краще уявити послідовність роботи над виробом, перегляньте відео «Як виготовити склянку із паперу власноруч» (https://youtu.be/bHYQPFj22yc).

Самостійна робота учнів

— Виготовте паперову склянку за зразком та користуючись технологічною карткою.

Пальчикова гімнастика «Пароплав»

(Обидві долоні з'єднані «ковшиком», усі пальці, крім великих, спрямовані у бік «від себе», а великі пальці підняті вверх та з'єднані — це «труба».)

Пароплав пливе по річці,

Дим з труби, немов із пічки.

3. Перенесення знань і способів дій у нові ситуації

Технологія «Навчаючи — вчуся»

Підготовлені учні ознайомлюють зі своєю інформацією однокласників і одержують інформацію від них.

• Вода в умовах виживання завжди посідає перше місце. Без води людина може прожити 3 доби. Тому, підходячи до будь-якого джерела води, вас має насторожити, якщо навколо водойми немає зелені. Імовірно, вода в ньому застійна, сильно забруднена і насичена різними хвороботворними мікроорганізмами. Найкраще перетерпіти спрагу до тих пір, поки на шляху не зустрінеться джерело або інша чиста водойма.

• Водою, не придатною для пиття, можна тільки прополоскати рот і в жодному разі її не ковтати, адже це може спричинити гострий кишковий розлад, який підсилить і прискорить зневоднення. Такою водою можна тільки обтирати обличчя, шию, змочувати одяг і головний убір.

• Навіть у проточному і на перший погляд кришталево чистому струмку вода може приховувати загрозу у вигляді різних паразитів, бактерій тощо. Що вже говорити про воду зі стоячих водойм та калюж?.. Наслідки від пиття з таких джерел можуть бути згубними для людини. У воді можуть опинитися домішки отруйних солей, нафти, радіоактивні елементи. Отже, ризиковано пити з будь-якої невідомої водойми.

• Для безпеки не слід пити воду безпосередньо з водойми. Краще викопати поруч на березі невелику ямку, почекати, поки в неї набереться вода, далі її кип'ятити або просто пити. Справа в тому, що таким чином вода профільтровується крізь пісок і ґрунт. З цієї самої причини, значно безпечніше пити воду, що профільтрувалася в ґрунті. Така вода стікає по коріннях дерев, по сталагмітах у печерах, в джерелах, що б'ють із землі.

• Якщо вода проточна, а на вигляд прозора і чиста, — це вже добре. Відсутність запаху — також добрий знак: отже, жодних отруйних домішок вода не містить. Можна скуштувати невелику кількість води. Якщо немає дивних присмаків і язик не пече — напевно, вода чиста щодо хімічного складу. Ознака того, що вода придатна для вживання, — наявність у водоймі раків, креветок, дрібної рибки.

Рубрика «Чи знаєте ви?..»

Учні зачитують та обговорюють повідомлення про знезараження води деякими рослинами.

Гумористична хвилинка. Інсценізація вірша «Запасливий»

— Знову мокрі черевики?! —

(Показує черевики.)

Сварить Вову мати. —

(«Свариться» пальчиком.)

Ти, мабуть, в усіх калюжах

(Лічить, загинаючи пальці.)

Встигнув побувати?


— Що ви, мамо, — каже Вова, —

(Хитає головою.)

Не хвилюйтесь дуже:

(Гладить «маму» по плечу.)

Ще й на завтра залишилось

(Лічить до чотирьох, загинаючи пальці.)

Чотири калюжі!


Ігор Січовик

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Технологія «Крісло автора»

— Розкажіть, де ви використаєте паперову склянку.

Рефлексія «Що я здобув/здобула на цьому уроці»

Учасники в колі висловлюють думки щодо уроку.

· Було цікаво...

· Було складно...

· Тепер я зможу...

· Я зміг/змогла...

· У мене вийшло...