Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Інфекційні хвороби
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: дати поняття про корисні та шкідливі мікроби; розширити знання учнів про інфекційні хвороби; учити запобігати інфекційним та кишковим інфекціям; розвивати навички гігієни і культури; виховувати турботу про своє здоров'я і здоров'я оточуючих;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності, компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: стікери, комп'ютер, відеоролики, тематичні малюнки, надувний м'яч, папір, кольорові олівці, аркуш паперу формату А1.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: тренінг.
Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Привітання. Вправа «Якби я був-була ...»
Мета: самопізнання; розвиток креативності.
Продовжити фразу «Якби я був/була водою (їжею, природним явищем...), то був би/була б...» та пояснити чому.
Повідомлення теми тренінгу
— Сьогодні ми продовжимо розмову про воду, дізнаємося, коли вона може бути небезпечною.
Вправа «Очікування»
— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Напишіть на аркушах свої очікування і прикріпіть стікери внизу нашої «Галявини очікувань».
· Я хочу дізнатися...
· Я хочу навчитися...
Повторення правил тренінгу
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
«Мозковий штурм»
— Що робити, аби мікроби не потрапили в організм з водою, їжею? (Учні висувають свої ідеї, обговорюють їх.)
Словникова робота
Мікроби — занадто малі організми, щоб бачити їх неозброєним оком.
Інформаційне повідомлення
Учні зачитують повідомлення про інфекційні хвороби у підручнику (с. 105), слухають розповідь учителя.
Існують корисні та шкідливі мікроорганізми. Шкідливі мікроби — це хвороботворні бактерії та віруси. Потрапляючи в організм, частіше крізь органи травлення і дихання, вони швидко розмножуються і виділяють отруту, що вбиває живі клітини. Так виникають інфекційні хвороби.
Інфекційними називають хвороби, спричинені шкідливими мікробами і вірусами, яких не побачиш без мікроскопа.
Ознаки захворювання: підвищується температура, болить голова або живіт, може початися кашель, нудота.
До інфекційних хвороб належать грип, ангіна, холера, чума, малярія, кір, скарлатина, вітрянка, дифтерія, хвороба Боткіна, дизентерія, сальмонельоз.
Технологія «Два — чотири — всі разом»
— Які шляхи передачі інфекції існують?
Учні індивідуально обдумують можливі відповіді. Потім об'єднуються в пари, доповнюючи думки одне одного.
Далі діти в четвірках ухвалюють спільне рішення. Завершується робота обговоренням поставленого завдання з усім класом.
Наприклад:
Мікроби можуть передаватися: повітряно-крапельним шляхом; через продукти харчування, воду, ґрунт, брудні руки, укуси комах, контактним шляхом.
Мікроби, що спричиняють грип, ангіну, кір, передаються від хворої людини до здорової з крапельками слини, коли хворий говорить, чхає, кашляє. Мікроби, що спричиняють кишкові хвороби, наприклад, дизентерію, проникають до організму ротом з їжею, водою, з брудних рук. Деякі хвороби передаються через речі хворого.
Перегляд мультфільму
Учні переглядають мультфільм «Уроки тітоньки Сови. Уроки обережності — Мікроби» (https:// youtu.be/okUBpCUIdkI), обговорюють зміст.
Розвивальна гра «М'яч у колі»
Обладнання: надувний м'яч.
Діти стоять у великому колі. У центрі — учитель із надувним м'ячем. Він кидає його гравцеві. Той має підкинути м'яч, назвати когось із товаришів, упіймати м'яч, покласти його в центрі, а сам стати на місце товариша.
Орієнтовні завдання
· Назвати інфекційну хворобу.
· Назвати спосіб передавання інфекційної хвороби.
Руханка «Пантоміма»
Учні показують, як миють руки, чистять зуби, роблять ранкову зарядку, миють ноги.
Робота за підручником (с. 105)
Діти по черзі зачитують, що потрібно робити, аби шкідливі мікроби не потрапили до організму людини, доповнюють перелік.
Робота в парах. Вправа-гра «Прожени мікроби»
Діти вибирають твердження, у яких зазначено, як не пропустити мікроби в наш організм.
· Мий руки з милом;
· провітрюй приміщення;
· їж кашу;
· загартовуйся;
· співай пісні;
· грай в ігри на свіжому повітрі;
· малюй чистим пензликом;
· уранці та ввечері чисти зуби;
· роби щеплення;
· спілкуйся з друзями;
· мий овочі та фрукти;
· грай в ігри в кімнаті.
Висновок. За поширення інфекційних захворювань відповідає сама людина. На здоров'я людини впливає спосіб життя.
Малювання-фантазування
Діти переглядають відео та слухають пісеньку про мікроби (https://youtu.be/PCfO0Kwc31Q).
Учитель роздає дітям маленькі аркуші паперу і пропонує намалювати мікроба, яким вони його уявляють. Ці аркуші наклеюють на великий аркуш формату А1, виготовляючи плакат «Обережно, мікроби!».
Тест «Так чи ні?»
— Позначте відповіді: «Так!» (+), «Ні!» (-).
Щоб захиститися від інфекцій, потрібно:
О користуватися власним гребінцем, зубною щіткою та носовичком;
О мити руки з милом перед прийомом їжі та після туалету;
О ретельно мити овочі та фрукти;
О сидіти вдома;
О промивати з милом невеликі подряпини та рани;
О не робити щеплення;
О загартовуватись.
Вправа «Якщо..., то...»
· Якщо в організм людини потрапить вірусна інфекція, то...
· Якщо вчасно запровадити карантин, то...
· Якщо зробити щеплення, то...
· Якщо вживати продукти, що містять вітамін С, то...
· Якщо дотримувати правил особистої гігієни, то...
· Якщо людина відчуває слабкість, нежить, ломоту в тілі, температуру, кашель, то...
Розгадування кросворда
— Складіть слова та прочитайте ключове слово.

1. Мікро + сік - ік + копа - а (мікроскоп).
2. Бак + терка - ка + ія (бактерія).
3. Ваза - за + к + цинк - к + а (вакцина).
4. Прес - с + пар + атом - ом (препарат).
5. Поле - ле + в'язка (пов'язка).
6. Хвіст - іст + короб - к + а (хвороба).
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Зворотний зв'язок
· Які хвороби належать до неінфекційних, а які — до інфекційних?
· Назвіть відомі вам інфекційні хвороби.
· Які ознаки інфекційних захворювань (грипу, дизентерії) ви знаєте?
· Як можна попередити інфекційні захворювання?
· Хто розносить інфекційні кишкові захворювання?
· Яких застережень слід дотримувати, щоб не захворіти на грип?
· Чим корисні рухливі ігри на свіжому повітрі?
· Чи справдилися ваші очікування?
Вправа «Щоб бути здоровим, я...»
Діти по черзі продовжують фразу «Щоб бути здоровим, я...».