Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Види інформації. Повідомлення
Вступ
Мета:
· формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з видами інформації та яку інформацію можна отримати за допомогою повідомлень; розвивати вміння відтворювати інформацію; виховувати інформаційну культуру;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності; інформаційно-цифрову компетентність.
Обладнання: яблуко, квітка, поролоновий м'ячик, дзвіночки, малюнок дерева, комп'ютер, відеоролики, коробка з 4-6 отворами.
Тип уроку: урок ознайомлення з новим матеріалом.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, інформатична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Робота у групах
Дітей об'єднують у 5 груп, кожна з яких отримує по одному предмету: яблуко; квітку; поролоновий м'ячик; дзвіночок; малюнок дерева.
Завдання для всіх груп: дослідити предмет і надати повну інформацію про його властивості.
Після виступу груп учитель запитує, за допомогою якого органа чуття діти дізналися, що яблуко солодке, квітка пахуча, м'ячик м'який, дзвіночок дзвінкий, дерево високе.
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Наші органи чуття допомагають нам отримувати повідомлення про властивості різних предметів та об'єктів з навколишнього середовища.
Сьогодні дізнаємося, що таке повідомлення та які існують види інформації.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Інформаційне повідомлення
Людина сприймає інформацію із зовнішнього світу. Вона володіє каналами, по яких в її мозок (пам'ять) надходить інформація.
Ці канали — це чуттєві органи: зір, слух, смак, нюх, дотик.
Роль зору і слуху для сприйняття інформації зрозуміла. Але і три останні теж є джерелами інформації. Ми пам'ятаємо запахи знайомих предметів, смак улюбленої страви, на дотик ми впізнаємо деякі речі. Те, що ми пам'ятаємо, зберігається в пам'яті, — це наші знання, а, отже, — інформація.
Тому до форм існування інформації можна додати такі:
· зорова;
· слухова;
· смакова;
· нюхова;
· дотикова.
Робота за підручником (с. 13)
Робота за схемою «Види інформації»
— Людина отримує інформацію за допомогою органів чуття.
— За схемою доповніть перелік інформації, яку отримує людина. Позмагайтеся, хто назве більше прикладів.
Перегляд відеоролика
Учні переглядають та коментують відео «Сприймання людиною інформації. Властивості та види інформації» (https://youtu.be/uT09tViPYVI).
Словникова робота
Повідомлення — це послідовність сигналів різної природи: звуків, символів, зображень, жестів тощо.
Робота за підручником (с. 13—14)
1) Пояснення повідомлень.
— Інформацію можна передати за допомогою повідомлень: тексту, малюнків, звуків, числових виразів, умовних позначень тощо.
— Розгляньте малюнки (с. 13). Поясніть зміст повідомлень.
2) Робота за малюнками (с. 14).
— Яку інформацію можна отримати у транспорті? У громадських місцях?
3) Словникова робота.
Інформаційний знак — це умовне зображення, що легко впізнається та використовується для позначення об'єктів, їхніх властивостей і дій.
— Розгляньте малюнки (с. 14). Про що сповіщають інформаційні знаки? Які з них розміщують у громадських місцях?
Гра «З ким я подружився»
У класі є коробка з 4-6 отворами, куди діти просовують руки. Вони заплющують очі, знаходять чиюсь руку, «знайомляться» із нею, відгадують, із чиєю рукою вони «познайомилися», подружилися.
2. Первинне застосування нових знань
Мовна вправа «Додай слово»
— Інформацію із навколишнього світу людина отримує за допомогою органів чуття крізь п'ять каналів сприйняття інформації: зору, слуху, дотику, нюху, смаку.
Якщо ми отримуємо інформацію за допомогою зору, то це — ... (зорова) інформація.
Якщо за допомогою слуху — ... (слухова) інформація.
Якщо за допомогою шкіри — ... (дотикова) інформація.
Якщо за допомогою запаху — ... (нюхова) інформація.
Якщо за допомогою смакових рецепторів — ... (смакова) інформація.
«Асоціативний кущ»
— Назвіть пристрої, що використовує людина для роботи з повідомленнями.

Вправа «Знайди зайве слово»
Аналізуючи спосіб отримання інформації, учні знаходять зайве слово.
· Червоне, блискуче, солодке, близьке.
· Тихий, мелодійний, дзвінкий, гарячий.
· Кислий, солодкий, ароматний, смачний.
Хмарні сервіси
— За допомогою хмарного сервісу «Ознаки інформації. Види інформації за способом сприймання» (https://learningapps.org/2729856) визначте вид інформації.
Вправа для збереження зору
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Вправа «Поміркуй!»
— Як дізнатися, що праска гаряча, а лід — холодний?
— Як дізнатися, що цукерка солодка, а лимон — кислий?
— Як дізнатися, що парфуми ароматні, а дим має неприємний запах?
— На столі — два дзвіночки. Як дізнатися, який звучить дзвінкіше?
Вправа «Ланцюжок»
Учні по черзі дають відповідь.
— Назвіть способи, якими подають повідомлення: y диктор телебачення;
· матрос-сигнальник на флоті;
· покажчики в парку відпочинку;
· суддя футбольного матчу;
· шкільний дзвінок;
· таблички з номерами кабінетів у школі;
· розмітка пішохідного переходу на вулиці;
· регулювальник;
· диктор на залізничному вокзалі;
· учитель — батькам;
· лист до редакції журналу;
· бій годинника;
· автомобільні поворотні сигнали;
· відеофільм про екскурсію;
· гавкання собаки;
· розповідь учителя;
· рекламна афіша циркової вистави.
Рубрика «Чи знаєте ви?..»
— Прочитайте повідомлення у підручнику (с. 15) про голубину пошту.
— Чи новою для вас була ця інформація?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Запитання — відповідь»
— Дайте відповіді на запитання.
· Що містять повідомлення?
· Якими способами можна подавати повідомлення?
· Як людина сприймає повідомлення?
· Що таке інформація?
· Чому для людини важлива інформація?
(Учні зачитують висновок у підручнику, с. 15.)
Зворотний зв'язок
— Які органи чуття допомагають сприймати інформацію, коли ви:
· слухаєте музику;
· переглядаєте мультфільм по телевізору;
· читаєте книгу;
· грієтеся на сонечку;
· обідаєте?