Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Як мандрує вода
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: систематизувати знання учнів про колообіг води в природі; формувати вміння спостерігати, робити висновки; розвивати уяву, фантазію; виховувати інтерес до самостійного здобування знань; любов до навколишнього світу;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: комп'ютер, відеоролик, «сніжки» з паперу, кошик, пакет на застібці, вода, блакитний барвник, скотч, маркери, картки.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Форма проведення: урок-подорож.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку:
Книжку, зошит, ручку, олівці.
Приготувались? Молодці!
Все у нас уже на місці,
Залишилось тільки сісти!
Сядьте, дітки, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Плечі свої розведіть.
Всі на мене подивіться
І приємно посміхніться!
2. Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм»
— Як ви розумієте вислів: «Вода — вічна мандрівниця»? (Відповіді дітей.)
Перегляд відеоролика
Мультфільм «Казка про хмаринку» (https://youtu.be/g9zrExiuDHg) у віршованій формі розповідає про те, як утворюються дощові хмаринки і чому вони змінюють колір.
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?
— Сьогодні ми вирушимо в уявну подорож разом із нашою водою-мандрівницею.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повторення основних фактів, понять (І станція — «Навчальна»)
Інформаційне повідомлення
Вода — найпоширеніша та одна з найважливіших речовин на Землі. Про неї є навіть прислів'я: «Хліб — батько, вода — мати». Вода ніколи не знаходиться в одному місці, в одному стані — під впливом певних явищ вона любить видозмінюватися і подорожувати.
Скупчення великої кількості крапель утворюють хмари, з яких улітку дощить, а взимку — сніжить.
Хмари утворюються з водяної пари. Водяна пара — невидимий газ. Він не виказує себе, поки у повітрі не з'являться крихітні частинки пилу. Пара осідає на них і перетворюється на маленькі краплинки, що випадають на землю у вигляді дощу.
Улітку після дощу утворюються калюжі. Тільки пригріє сонце — вони висихають. Куди ж зникає вода з калюж? Сонячні промені нагрівають воду і перетворюють її на пару. Пара піднімається вгору. Там вона охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води.
Узимку з водяної пари утворюються сніжинки. Із настанням морозів вода в річках, озерах і ставках замерзає, перетворюється на лід. Сніг і лід — це вода у твердому стані.
Отже, вода, що випарувалася, повертається на землю у вигляді опадів (дощу, снігу, граду). Частина цієї води просочується в ґрунт, потрапляє в озера, ставки і річки, а з них — у моря й океани. Решта води знову випаровується з поверхонь суходолу, водойм і рослин. У вигляді пари вона піднімається вгору.
Вода в природі постійно рухається. Перетворення води в природі з одного стану в інший називають колообігом води. Таким чином, вода в природі не утворюється з нічого і нікуди не зникає.
Запитання для обговорення
— У яких станах трапляється вода в природі?
— Що спричиняє зміни стану води?
— За яких умов вода перетворюється на пару?
— Що таке випаровування? (Словничок, підручник, с. 101.)
— Як називається рух води в природі? (Колообіг.)
Стратегія «Джигсоу»
Учні об'єднуються в домашні групи.
Члени домашніх груп перерозподіляються, об'єднуються у нові експертні групи.
Кожна експертна група отримує для опрацювання одну частину підготовленого учителем тексту.
За відведений час учні експертної групи ознайомлюються з текстом, опрацьовують його, готують по три контрольні запитання щодо його засвоєння.
Учні експертних груп повертаються у свої первинні групи з підготовленим матеріалом.
Кожний член експертної групи по черзі навчає інших інформації, якої навчився у вторинній групі, перевіряючи рівень її засвоєння контрольними запитаннями.
Групи презентують здобуті знання.
Завдання для домашніх груп:
1-ша група. Утворення хмар (с. 102).
2-га група. Конденсація (с. 102).
3-тя група. Колообіг води (с. 103).
Руханка «Гра в сніжки»
Обладнання: «сніжки» з паперу, кошик.
Незалежно від сезону, малюки можуть кидати сніжки, але не одне в одного, а в кошик. Це чудова вправа на влучність і, на відміну від м'ячиків, навколишня обстановка не постраждає, адже сніжки виготовлені із зібганого паперу, закріпленого скотчем.
2. Узагальнення знань (ІІ станція — «Евристична»)
Перегляд відеоролика
Учні переглядають відеоролик «Корисні підказки про воду від телеканалу ПЛЮСПЛЮС» (4.307.50 хв) (https://youtu.be/RmErh04ndGs) про колообіг води у природі, обговорюють зміст.
Комунікативна вправа «Бережіть воду!»
— Розгляньте малюнки (підручник, с. 104). Розкажіть одне одному, на яких малюнках діти бережуть воду. А як це робите ви?
Вправа «Пошуковці»
— Чи є правдивою наведена інформація?
— Як її можна перевірити? Куди спрямувати пошук?
— Краплі дощу, що ви бачите сьогодні, приблизно 2 місяці тому були в океані.
Руханка «Морські хвилі»
Коли вчитель командує: «Штиль!», усі діти повинні стояти непорушно. А за командою «Хвилі!» починають по черзі підводитись з-за парт. Спочатку встають діти за першою партою, через 2-3 секунди — ті, хто сидять за другою партою тощо. Діти, які підводяться з останньої парти, плескають у долоні, подаючи тим самим сигнал дітям спереду, які в тій самій послідовності починають сідати за парти. Якщо чують команду «Шторм!», діти виконують ті самі рухи, але роблять усе швидко, не чекаючи 2 секунди.
3. Узагальнення вмінь (ІІІ станція — «Умійки»)
Моделювання
— Перегляньте мультиплікаційну відеомодель колообігу води в природі (https://youtu.be/A9PJu_fooYE), поясніть її зміст та значення колообігу для всього живого.
— Створімо разом наочний макет процесу колообігу.
Для цього знадобляться:
· пакет на застібці;
· вода;
· блакитний барвник;
· скотч;
· маркери.
Учні колективно створюють макет процесу колообігу.
1) Намалювати маркером на пакеті схему колообігу.
2) Налити (на третину) у пакет води, додати барвник.
3) Прикріпити знизу пакет скотчем до основи.
Практична робота
— Впишіть назви етапів колообігу води в природі.
Учитель роздає кожному учневі картку.

Творчі вправи
1) Фантазування.
— Пофантазуйте. Продовжте речення.
· Якби вода розмовляла...
· Якби вода в річках та озерах була фарбою...
2) Вправа «Мовознавець».
— Створіть словничок самостійно.
Фантазувати — це...
Технологія «Крісло автора»
— Що сталося б на Землі, якби вода припинила свій рух?
Поетична хвилинка
— Послухайте вірш «Дощ».
Тихий дощик полив всі ліси і садочки
І добавив водички в озера й ставки.
Всі дороги помив і стежки, і горбочки,
А на ранок прокинулись вмиті квітки.
Усміхнулись до сонечка чисті, тендітні.
А земля вся пречиста і світла була.
Це було навесні, а точніше, у квітні —
Оживала природа, росла і цвіла.
Н. Красоткіна
— Яку роботу виконав дощ?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Тест «Перевір себе!»
1. Назви властивості води — рідини.
а) Текуча, безбарвна, без запаху, прозора, не має власної форми;
б) прозора, має запах, має форму;
в) має форму тієї посудини, у якій міститься;
г) при нагріванні — розширюється;
д) при охолодженні — стискається.
2. За допомогою яких дослідів можна виявити властивості води — рідини?
а) Завести рибок в акваріумі;
б) випити склянку чаю;
в) пляшку, наповнену водою, винести на мороз.
3. Яку особливу властивість має вода при замерзанні?
а) Перетворюється на лід;
б) розтікається;
в) починає розширюватися;
г) починає стискатися.
Вправа «Паспорт героя»
1. Ім'я. Вода.
2. Створювач. Природа.
3. Прописка. Земля.
4. Де зустрічається? Океани, моря, річки, озера, ґрунт, люди, рослини, тварини.
5. Особисті якості. Прозора, безбарвна, текуча, без смаку, без запаху, розчинник, погано проводить тепло.
6. Мрія героя. Щоб не забруднювали, берегли.
Робота за підручником (с. 105)
Учні зачитують та аналізують висновок до теми уроку.