Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Які властивості має вода
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: збагатити уявлення учнів про властивості води; навчити спостерігати та проводити досліди, що демонструють властивості води; розвивати уяву, фантазію, уміння зв'язно, послідовно та зрозуміло висловлювати свої думки, враження; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: різні речовини, склянки, вода, дві ємності, дві лабораторні колби з газовідвідною трубкою, лід, яблуко, морква, серветка, барвник, листок пекінської капусти.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Якщо ви відгадаєте загадки, з першої відгадки візьмете першу букву, з другої — другу, з третьої — третю, з четвертої — четверту, то дізнаєтеся, без чого неможливе життя на Землі.
1. Червоне коромисло через річку повисло. (Веселка.)
2. З малої хмари великий... (дощ).
3. Річки взимку вкриває... (лід).
4. Під час кипіння з чайника йде... (пара). (Вода.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Здогадайтеся, якою буде тема нашого уроку.
— Сьогодні продовжимо вивчати властивості води, її значення для життя.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
Технологія «Два — чотири — всі разом»
— Де вода трапляється в природі?
Учні індивідуально обмірковують можливі відповіді. Потім об'єднуються в пари, доповнюючи думки одне одного.
Далі діти в четвірках ухвалюють спільне рішення. Завершується робота обговоренням поставленого завдання з усім класом.
Робота за підручником (с. 96)
— Розгляньте малюнки, прочитайте текст, доповніть свої повідомлення про місце води в природі.
Міні-лекція
Тіла живої та неживої природи, тіла, створені людиною, складаються з речовин. Речовина — це те, із чого складається тіло. Скло, залізо, цукор, кухонна сіль, глина, деревина — все це речовини. Вода — теж речовина.
Зустрівши в лісі джерело, ми радіємо: «Яка чиста вода!». Однак у природі зовсім чистої води немає. Будь-яка вода — морська, річкова, дощова — це розчин.
Воду з розчиненою в ній речовиною називають розчином. Навіть у дощовій воді, яку вважають найчистішою, є домішки, що потрапляють з повітря. Пригадайте, яке чисте і свіже повітря після дощу! Це вода поглинула з повітря пил, кіптяву, вихлопні гази.
Морська вода — це розчин значної кількості різних речовин.
Усі розчини прозорі. Якщо у воді є нерозчинні частинки, вони роблять її каламутною.
Усі речовини можна розподілити на розчинні та нерозчинні у воді.
Дослідження-спостереження. Робота в групах
· Дослід 1. Вода — розчинник.
— Спробуйте розчинити у воді різні речовини та зробіть висновки, які з них розчинні, а які — ні.
Висновок:
1) Цукор, сіль, сода — розчинні.
2) Пісок, глина, борошно — нерозчинні.
3) Соняшникова олія, вершкове масло — нерозчинні.
· Дослід 2. Текучість води.
— Візьмімо скло, наллємо води на нього. Що у нас утворилося?
— А зараз я нахиляю скло. (Вода побігла.)
— А якщо сильніше нахилити? (Ще швидше побігла.)
Висновок. Вода — рідина, вона — текуча.
Вправа «Передбачення»
— Припустіть, що станеться:
· зі шматочком льоду, якщо його нагріти;
· з водою, якщо її продовжувати нагрівати.
Учні висловлюють свої міркування.
Висновок. Якщо лід нагрівати, він розтане. Якщо нагрівати воду, вона закипить, буде випаровуватися.
Руханка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Дослідницька діяльність
— Щоб дослідити властивості води, проведімо дослід.
Нам знадобляться: дві ємності, дві лабораторні колби з газовідвідною трубкою, лід, гаряча вода та вода кімнатної температури.
Виконуємо послідовно.
1) У дві однакові колби наливаємо воду кімнатної температури і позначаємо рівень води позначкою.
2) Занурюємо колби у дві ємності — з гарячою водою і льодом.
3) Який результат експерименту? Зробіть висновок.
Учні висловлюють свої міркування.
Робота за підручником (с. 100)
Учні читають висновок у підручнику, потім обговорюють у загальному колі.
Гра «Назви рідину»
— Що ви пили сьогодні на сніданок? (Відповіді дітей.)
— Що ще можна випити? Назвіть питні рідини (напої). (Кава, сік, чай, мінеральна вода, кисіль, молоко, морс, йогурт, ряжанка, лимонад, узвар, квас, компот, сироватка тощо.)
Вправа «Юний дослідник»
— Чи є вода в рослинах? А у фруктах та овочах?
· Дослід 1. Вода в овочах і фруктах.
Діти беруть відрізані шматочки яблука, моркви, накривають серветкою і натискають.
Висновок. Пляма на серветці — це вода, що міститься у свіжих овочах та фруктах.
А як вода потрапляє у рослину? Нумо переконаємося в цьому.
· Дослід 2. Рух води по рослині.
У підфарбовану барвником воду діти кладуть листок пекінської капусти.
— Поспостерігаймо, чи буде пофарбована вода проникати у листя.
Висновок. Листок почав змінювати колір, отже, вода рухається по рослині.
Перегляд відеоролика
— Щоб закріпити знання про властивості води, перегляньмо відео «Корисні підказки про воду від телеканалу ПЛЮСПЛЮС» (https://youtu.be/RmErh04ndGs).
Мовна вправа «Яка вода?»
Учитель демонструє малюнки із зображенням різних водойм. Учні визначають, яка у них вода.
— Яка вода у річці? (Прісна, проточна.)
— У струмку? (Прісна, проточна.)
— В озері? (Прісна, стояча.)
— У морі, океані? (Гірко-солона.)
— У джерелі? (Прісна, проточна, чиста.)
— У болоті? (Прісна, стояча, тухла.)
— У калюжі? (Прісна, стояча, брудна.)
Руханка «Струмочок»
Учні у парах беруться за руки, шикуються у колону. Обирають ведучого, який стає у кінці колони. Діти піднімають угору зімкнуті руки, грає весела музика, ведучий входить у замкнутий «тунель». Проходячи повз дітей, він вибирає одного і стає з ним на початок колони («струмочка»). Учень, який залишився без пари, стає ведучим. Він біжить на початок колони і повторює дії попереднього гравця.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Рубрика «Чи знаєте ви...»
Учні читають повідомлення про температуру води у водоймах (підручник, с. 101).
Хвилинка-цікавинка
· 70 % поверхні Землі покрито водою, а придатною до вживання є тільки 1 % від її обсягу.
· У середньому, наш організм потребує 1,5-2 літри рідини на день.
· Гаряча вода замерзає швидше, ніж холодна.
· Людина може обходитися без їжі 30 діб, а без води — менше, ніж тиждень.
· Людський організм на 60-70 % складається з води, а дитячий — на 80 %.
· Перші живі організми на Землі виникли у воді!
· Одним із найводянистіших продуктів є кавун, він на 93 % складається з води.
· Найводянистіша тварина — медуза, оскільки вона на 99 % складається з води.
· Забруднені підземні води очищаються впродовж декількох тисячоліть.
· Перше, що шукають дослідники інших планет, — воду.
Вправа «Поміркуй!». Розв'язування завдань творчого характеру
· Чому в акваріумі добре видно рибок, рослини, пісок?
· Чому взимку під час сильних морозів можуть руйнуватися водопровідні труби?
Вікторина «Назви властивість води»
— Яку властивість води використовує людина, миючи посуд, перучи білизну?
— Чому цукор розчиняється в чаї?
— Чому на каструлі, що кипить, «стрибає» кришка?
— Якщо вода має смак, про що це свідчить?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Робота за підручником (с. 97)
Вправа «Пригадай!»
— Розгляньте малюнки. Які властивості води на них зображено?
Вправа «Піца»
На дошці — коло, розділене на чотири частини-сектори. Зверху кожного «шматочка» цієї імпровізованої «піци» — твердження: «Мені зрозуміло все», «Мені було цікаво на цьому занятті», «Інформація була новою для мене», «Мені подобається тут, і я очікую наступних занять».