Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Виготовлення моделі термометра
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: навчити учнів виготовляти модель термометра; закріпити вміння використовувати його; розвивати увагу, мислення, моторику рук; виховувати бажання піклуватися про своє здоров'я;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: картон світлого кольору, кольорові олівці або фломастери, нитки червоного та білого кольорів, лінійки, прості олівці, ножиці, клей, різні види термометрів, комп'ютер, презентація, матеріали для рольової гри.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Освітні галузі: технологічна, соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Сідайте, діти, рівно
І працюйте всі активно.
Будьте уважними і терплячими,
І результат тоді побачимо.
2. Актуалізація опорних знань
Прийом «Сніжна грудка»
Алгоритм цього прийому: слово — речення — питання — відповідь.
— Відгадайте загадку.
• Спеку він міряє з морозом.
Пробує повітря носом.
Має трубочку тонку,
Малі цифри та шкалу. (Термометр.)
Наприклад:
Слово. Термометр.
Речення. Кожен має вдома ртутний термометр.
Запитання. Навіщо використовують термометр?
Відповідь. Вимірюють температуру.
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Щоб краще запам'ятати будову термометра, пропоную виготовити його модель.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Усвідомлення учнями змісту роботи та послідовності дій
Вправа «Установи відповідність»
— Установіть відповідність між зовнішнім виглядом термометра та його призначенням.
Практична робота. Визначення показників термометра за малюнками
Визначте і запишіть покази термометра за малюнками.
Підготовча робота
Робота у «Куточку настрою»
— Чи бувають «термометри емоцій»?
— Розгляньте такий у підручнику (с. 95).
— На якій поділці сьогодні ваша «емоційна» температура?
— Що слід зробити, аби знизити «емоційні» градуси?
— Позначте свій настрій у «Куточку настрою».
Практична робота
— Виготовте модель термометра за зразком (підручник, с. 95).
Підготовка матеріалів до роботи
— Підготуйте матеріали, що знадобляться для роботи.
Повторення правил техніки безпеки
Учні по черзі називають правила безпечного користування ножицями.
Ознайомлення з послідовністю виконання роботи
1. Від аркуша картону відріжте смужку.
2. Посередині смужки (по вертикалі) намалюйте лінію, нанесіть на неї поділки та цифри від 5 до 30 червоним кольором і синім, як зазначено на малюнку (підручник, с. 95).
3. У верхній та нижній частині смужки зробіть отвори та вселіть у них з'єднані нитки.
4. Зав'яжіть нитки вузлом зі зворотного боку.
Самостійна робота учнів над виготовленням виробу
Пальчикова гімнастика «Прогулянка»
|
Стрибав по полю зайчик — Забіяка і пустунчик. Прибігла лисичка-сестричка, Хвостиком махнула і втекла в ліс. Застукав у віконце дощик: Кап-кап-кап-кап. І кошеня кігтиками: Цап-драп, цап-драп. |
(Двома пальчиками «стрибати» по долоньці.) (Кругові рухи мізинчиком по долоньці.) (Пальчики «біжать» по столу.) (Безіменний, середній і вказівний пальці по черзі стукають по долоньці.) («Дряпати» тильний бік долоні.) |
2. Формування вмінь у стандартних ситуаціях
Тестова перевірка
— Перегляньте презентацію «Термометр. Вимірювання температури повітря» (https://svitppt.com.ua/prirodoznavstvo/termometr-vimiryuvannya-temperaturi-povitrya.html), виберіть правильні відповіді тесту.
Тренувальна вправа
За допомогою виготовленої моделі термометра покажіть температуру повітря на вулиці сьогодні.
Практична робота «Термометр із картону»
1. Намалюйте на картоні форму, аналогічну формі медичного термометра для вимірювання температури тіла.
2. Нанесіть шкалу з відповідними температурними показниками.
3. У нижній показник, 35 градусів, всиліть червону нитку, а у верхній показник, 42 градуси, вставте білу нитку. Нитки між собою скріплюємо.
Вправа «Ланцюжок»
Учні по черзі («ланцюжком») повторюють правила користування термометром для вимірювання температури тіла.
Пальчикова гімнастика «Миємо руки»
(«Мити руки», ритмічно потирати долоні, наче мити.)
Узяли духмяне мило,
Добре руки з ним помили.
3. Творчі вправи
Рольова гра «Лікарня»
Матеріал: білий халат і шапочка (для лікаря); пов'язка на руки (для медсестри); талончики до лікаря; рецепти на ліки; «медичні картки» пацієнтів; олівці; набір медичних інструментів (градусник — виготовлена модель, іграшковий шприц без голки, фонендоскоп, шпатель для огляду горла — паличка від морозива); бинти, вата, марлеві серветки, ватяні палички, пластир (діти дуже люблять його наклеювати), порожні баночки з-під ліків, мірна ложечка, порожні упаковки з-під таблеток (усередину можна покласти пластилін), порожні коробочки з-під ліків; також можна додатково використовувати: таблицю для перевірки зору, ляльки, іграшки-тваринки; халат для санітарки; інвентар для прибирання кабінету (віник, совок, відро, швабра, ганчірка).
— Діти, послухайте загадку.
• Хто людей з біди рятує
І хвороби всі лікує —
Призначає процедури
І таблетки і мікстури? (Лікар.)
— Так, це лікар. А ось ще одна загадка.
• Що ж це за будинок,
Де людей лікують,
Всім допомагають,
Лише здорових відпускають? (Лікарня.)
— А ви хочете пограти в лікарню? Хто працює в лікарні?
Для початку потрібно розподілити ролі, визначити, хто ким буде працювати в лікарні: реєстратор — записує хворих на прийом, видає талон на прийом та медичну картку; лікар приймає пацієнта, вислуховує, оглядає, призначає лікування; медична сестра виконує призначення лікаря, робить уколи, обробляє рани, миє інструменти; санітарка — прибирає медичний кабінет (миє підлогу, протирає пил); решта — пацієнти. Ви можете взяти собі «дітей» (ляльки, іграшки-тваринки), а можете самі бути пацієнтами.
— Я візьму на себе роль головного лікаря і буду вам допомагати.
Ми розподілили ролі, тепер вибирайте потрібні вам атрибути — і почнімо гру.
— Для початку слід звернутися до реєстратури і взяти картку. Входячи до кабінету, не забувайте привітатися і пояснити, що болить у вашої донечки чи синочка.
Коли прийом закінчився, санітарка прибирає кабінет і протирає пил.
Наприкінці гри аналізують її проведення.
— У яку гру ми грали?
— Хто працює в лікарні?
— Як діти впоралися зі своїми ролями?
— Чи сподобалася вам гра?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Вправа «Рефлексивний екран»
Учні по колу висловлюються одним реченням.
· Сьогодні я дізнався/дізналася...
· Я виконував/виконувала завдання...
· Тепер я зможу...
· У мене вийшло...
· Мене здивувало...
· Я спробую...
· Було цікаво...
· Було складно...
· Я зрозумів/зрозуміла...
· Я відчув/відчула, що...
· Я навчився/навчилася...
· Мені захотілося...