Розробки уроків - Я досліджую світ 2 клас - Частина 1 - Порощук В. П. 2019
Яка температура тіла у здорової людини
Природа восени
Мета:
· формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про використання термометра; повторити правила користування ним; розвивати спостережливість мислення; виховувати прагнення берегти здоров'я;
· формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності, екологічна грамотність і здорове життя.
Обладнання: картки, тематичні малюнки, розрізна азбука.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Поспішіть місця зайняти,
Час урок розпочинати.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
2. Актуалізація опорних знань
— Яку тему вивчали попереднього уроку?
— Пропоную перевірити ваші знання. Доповніть речення. (Учні працюють за картками.)
І варіант
1. За допомогою термометра вимірюють... (температуру повітря, води, ґрунту, тіла людини).
2. Термометр складається зі... (шкали з поділками і цифрами та скляної трубки, у якій міститься спирт або ртуть).
3. Спирт або ртуть у термометрі при підвищенні температури... (розширюється), а при охолодженні... (стискається).
4. Запиши у порядку зростання температуру повітря: +10 °С, 0 °С, -5 °С, -1 °С, +7 °С.
ІІ варіант
1. Як вимірюють температуру тіла людини, повітря, води, ґрунту? (За допомогою термометра.)
2. Найменша поділка термометра відповідає... (одному градусу).
3. Ртуть розширюється під час... (нагрівання), а стискається під час... (охолодження).
4. Запиши у порядку зниження температуру повітря -9 °С, + 7 °С, 0 °С, -3 °С, + 4 °С.
Взаємоперевірка.
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо розмову про використання термометрів, зокрема, про термометр для визначення температури тіла.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
«Мозковий штурм»
— Як дізнатися, здорова людина чи хвора? (Відповіді дітей.)
Відповіді учитель записує на дошці, розподіляючи їх на дві групи.
|
Здоровий |
Хворий |
|
Веселий |
Сумний, хворий |
|
нічого не болить |
дошкуляє біль |
|
міцний сон |
безсоння |
|
гарний апетит |
поганий апетит |
|
нормальна вага і зріст |
пригніченість |
|
нормальна температура |
підвищена температура |
Інформаційне повідомлення
— Найчастіше у людини, яка захворіла, підвищується температура тіла. Так ваш організм символізує, що він почав боротися з хворобою.
Температура тіла — один з найважливіших показників стану організму. Про що свідчать її стрибки вгору і вниз? Чому нормальною температурою лікарі вважають показник 36,6?
По-перше, під нормальною терапевти розуміють температуру тіла здорової дорослої людини у середині дня у стані спокою.
Певний час панувала думка про те, що нібито у кожної людини своя нормальна температура. Однак зараз фізіологи впевнені, що це не так. Норма коливається залежно від статі, віку та раси, але загалом нормальна температура не може бути нижчою за 35,9 °С і вищою 37,2 °С.
Робота за підручником (с. 93)
1) Вправа «Запитання — відповідь».
Учні дають відповіді на запитання.
— Що могло спричинити лихоманку в хлопчика?
— Як йому допомогти?
2) Словникова робота.
Лихоманка — гарячка через високу температуру тіла.
— Лихоманка — це те, що зазвичай спричиняє тривогу, особливо коли це стосується дітей, у яких є інші проблеми зі здоров'ям.
Якщо температура тримається вище 37,7 °С, потрібно відпочивати і пити багато рідини.
Вправа «Народні рецепти»
— Для лікування лихоманки існує багато рецептів народної медицини.
• У разі лихоманки рекомендують приготувати суміш деревію, м'яти і бузини.
— Щоб краще застосовувати це лікування для дітей, слід покласти скибочки цибулі у шкарпетки та надягти їх на ноги.
• Хороший спосіб регулювати температуру тіла — використання шавлії. Для цього слід закип'ятити чашку води (200 мл) і додати столову ложку свіжої шавлії, чайну ложку меду і три столові ложки лимонного соку.
• Лимонна шкірка і ячмінь — це лікувальний засіб, корисний для поповнення рідини, втраченої під час лихоманки. Щоб його приготувати, додайте шкірку лимона і дві столові ложки ячменю в 1 літр окропу. Нехай запариться протягом 12 годин, а потім пийте протягом дня після того, як лихоманка мина.
Фізкультхвилинка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
Робота за підручником (с. 93)
1) Робота в групах.
— Обговоріть у групах:
· Яка температура тіла у здорової людини?
· Якими термометрами її вимірюють?
2) Вправа «Зображення — текст». Робота в групах.
— Розгляньте малюнки, прочитайте текст.
— У якій послідовності відбувалися події?
— Утворіть пари «Зображення — текст».
— Обговоріть у групі.
3) Складання діалогу «На прийомі у лікаря».
— Складіть діалог Катрусі з лікарем.
Рольова гра «Лікарня»
Дійові особи: лікарі, медсестри, хворі, відвідувачі.
Ігрові дії. «Хворий» потрапляє в лікарню. «Медсестра» оформляє картку хворого і проводить у палату. «Лікарі» здійснюють обхід: оглядають «хворих», уважно вислуховують їхні скарги, призначають лікування. «Медсестра» проводить процедури: «міряє температуру», «видає ліки», «ставить уколи», «обробляє рани», «робить перев'язки» та ін.
«Відвідувачі» (родичі, друзі) провідують «хворого».
Наприклад:
Щодня на прийом до «дитячого лікаря» приходять «батьки» з «хворими дітьми», вони чекають у коридорі. (Сідають на стільчики.)
(«Медсестра» роздає карточки і говорить, що через декілька хвилин «лікар» «розпочне прийом».)
Медсестра. Хто перший у черзі, заходьте, будь ласка, лікар чекає!
«Мама з дочкою» вітаються.
Лікар. Добрий день! Що вас турбує?
Мама. У моєї доньки болить горло, а ще вона кашляє.
Лікар. Нумо я її огляну. Відкрий, будь ласка, рота! Так, горло дійсно червоне. Потрібно полоскати горло содою, сіллю, відваром ромашки. Зараз я випишу рецепт на ліки, що ви купите в аптеці.
Маріє (звертається до медсестри), дай дитині мікстуру від горла, виміряй температуру!
Пацієнт. Дякую, до побачення!
Медсестра. Наступний, будь ласка!
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
Рубрика «Чи знаєте ви...»
— Діти зачитують повідомлення (підручник, с. 96) про правила користування ртутним термометром.
Складання правил безпечного поводження з термометром
• Дітям заборонено без допомоги батьків користуватися ртутним термометром, тому що ртуть — шкідлива для здоров'я речовина.
• Якщо ртутний термометр розбився, його слід швидко підняти і подивитись, чи не висипались сріблясті горошинки — то і є ртуть. Їх можна визбирати (втягнути) медичною гумовою грушею, або зібрати губкою чи ганчіркою, змоченою у хлорці чи «Білизні», та вкинути у скляну банку, заповнену водою, і закрити, але робити це можуть тільки дорослі.
• Якщо ртуть потрапила на килим, ковдру чи скатертину, їх варто акуратно зібрати і витрусити на вулиці, подалі від місць перебування людей. Зібравши всю ртуть, кімнату слід провітрити.
• Категорично заборонено викидати термометр у сміттєпровід, підмітати ртуть віником, збирати пи-лосмоком, спускати в каналізацію.
Анаграма «Температура»
— Використовуючи літери слова «температура», складіть за 1 хв якомога більше слів.
ТЕМПЕРАТУРА — темп, тема, тур, рута, тара, рампа, рама, пера, парта, метр, мер, тепер, пара, мур, мара, мета, пута, прут, трут...
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Сенкан
Термометр.
Ртутний, електронний.
Вимірює, показує, допомагає.
У трубочці термометра міститься ртуть.
Прилад.
Гра «П'ять речень»
Учні в п'яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.